کد خبر: ۱۸۸۳
دبیر اول کمیسیون اقتصادی مجلس هشتم در گفتگو با پایگاه مرکز اسناد انقلاب اسلامی:

فتنه 88 "تجارت" و "جابجایی پول" را مختل کرد

دبیر اول کمیسیون اقتصادی مجلس هشتم گفت: هزینه‌هایی که فتنه 88 به اقتصاد ایران تحمیل کرد باعث کاهش تولید و صادرات و افزایش بیکاری شد. همچنین پس از فتنه 88 تحریم‌هایی اعمال شد که بر اقتصاد ایران ضربه زد.
شنبه ۰۹ دی ۱۳۹۶ - ۱۲:۴۲

پایگاه مرکز اسناد انقلاب اسلامی؛ یکی از خسارت‌هایی که بعد از آشوب‌های انتخابات ریاست‌جمهوری دهم دامنگیر معیشت مردم شد، خسارت اقتصادی بود که باعث شد سفره‌های مردم روز به روز کوچک‌تر شود. امروز با گذشت 8 سال و 7 ماه از فتنه 88، هنوز هم آثار و زیان‌های اقتصادی آشوب‌های بعد از انتخابات ریاست‌جمهوری دهم پابرجاست و بسیاری از صاحب‌نظران معتقدند هنوز اقتصاد ایران به نقطه قبل از فتنه 88 بازنگشته است.

هزینه‌هایی که فتنه 88 به اقتصاد ایران تحمیل کرد باعث کاهش تولید و صادرات و افزایش بیکاری شد. همچنین پس از فتنه 88 تحریم‌هایی اعمال شد که بر اقتصاد ایران ضربه زد.

آمار و ارقام گویای خسارت ضربه فتنه 88 بر اقتصاد ایران است. براساس آمار موجود، فتنه 88 علاوه بر اینکه 63 میلیارد تومان به اموال عمومی تهران خسارت وارد کرد، باعث کاهش 13/6 درصدی ارزش كل صادرات كشور، افزایش 30 درصدی هزینه تجارت و نیز کاهش 6/8 درصدی متوسط شاخص بهای كالاهای صادراتی شد. همچنین فتنه 88 باعث شد نرخ بیکاری در سال 88، 1/5 درصد بالا برود. این‌ها بخشی از خسارت‌های فتنه 88 بود.

اما علاوه بر آمار و ارقام، افرادی که به واسطه مسئولیت خود، از نزدیک شاهد خسارت‌های اقتصادی فتنه 88 بودند نیز اطلاعات فراوانی از تاثیر فتنه 88 بر سقوط اقتصاد ایران دارند. از جمله افرادی که به واسطه حضور در کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی در ادوار هشتم تا دهم، از فراز و نشیب‌های اقتصاد ایران آگاه است، حجت‌الاسلام سیدناصر موسوی لارگانی است. وی که در دوران فتنه 88 عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی بوده و در برهه‌ای نیز دبیر اول کمیسیون اقتصادی مجلس بود، اطلاعات زیادی درباره خسارت‌های اقتصادی فتنه 88 دارد.

حجت‌الاسلام موسوی لارگانی درباره خسارت‌های فتنه 88 گفت: قبل از فتنه 88، اروپا و آمریکا تقریباً به یک جمع‌بندی نهایی در رابطه با پذیرفتن حقوق هسته‌ای ایران رسیده بودند. در آن زمان، پایداری ایران بر سر مواضع خود در مورد میزان غنی‌سازی اورانیوم و حقوق هسته‌ای باعث شده بود تا این پذیرفتن این حق واقعی از سوی دولت‌های غربی مسجل شود و آن‌ها به فکر اعلام رسمی این مواضع باشند. حتی شاهد بودیم که رئیس‌جمهور آمریکا فتوای مقام معظم رهبری در رابطه با حرام دانستن استفاده از سلاح‌های هسته‌ای را پذیرفت و فضای مسالمت‌آمیزی پیش آمده بود تا توافقات، نهایی شود.

وی افزود: اما وقتی فتنه 88 شروع شد و آن وضعیت هزینه‌زا را برای نظام و مردم ایجاد کرد؛ غربی‌ها فضاسازی جدیدی را آغاز کرده و گفتند مردم در مقابل انقلاب ایستاده‌اند. همین امر باعث شد آن‌ها از مواضع قبلی خود عدول کنند، قول‌های مساعد قبلی به فراموشی سپرده شود و تهدید و تحریم‌های شدید اقتصادی علیه ایران آغاز شود.

موسوی لارگانی همچنین اظهار داشت: این تحریم‌ها اثراتی و تنگناهایی به وجود آورد که این تنگناها همراه با مشکلاتی برای سرمایه‌گذاران ایجاد کرد و تجارت و جابجایی پول را مختل کرد.

نماینده مردم فلاورجان در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه فتنه 88 باعث تعطیلی کارخانه‌های اصفهان شد٬ گفت: ضربات اقتصادی ایجاد شده در اثر تحریم‌ها یکی از آثار شوم فتنه 88 بود و این مشکلات اقتصادی تا جایی پیش رفت که حتی تعدادی از کارخانه‌ها در استان اصفهان تعطیل شد.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی در پایان افزود: تلاش دشمن، منحرف کردن جمهوری اسلامی ایران از مسیر و اهداف اصلی آن بوده و آن‌ها می‌خواهند که ما جایگاه و پایگاه قبلی دشمنان خود در منطقه را به آن‌ها بازگردانیم.


این خبر را به اشتراک بگذارید:
ارسال نظرات