مرکز اسناد انقلاب اسلامی

کد خبر: ۱۹۹
"اسناد درس‌آموز"/مركز اسناد انقلاب اسلامی منتشر كرد؛
در سند زیر كه جز اسناد به دست آمده از لانه جاسوسی آمریكا است نشان می دهد كه شاه خائن و وابسته به آمریكا اطلاعات محرمانه و امنیتی كشور را به بیگانگان می داد كه متن اصلی سند در ذیل می آید:
تاریخ انتشار: ۱۷:۳۷ - ۱۴ دی ۱۳۹۴ - 2016January 04

پایگاه مركز اسناد انقلاب اسلامی، «جوانهای عزیز! اسناد درس آموز لانه جاسوسی را بگیرید و بخوانید... دانشجویانی كه آنجا را گرفتند و فهمیدند كه لانه جاسوسی است با زحمت زیاد آن را استحصال كردند... این‌ها نشان می‌دهد كه امریكایی‌ها در هنگام اوج نهضت و پیروزی انقلاب دائم درحال توطئه علیه جمهوری اسلامی بوده‌اند؛ آمریكا این است.» این بخشی از توصیه رهبر معظم انقلاب در دیدار دانشجویان و دانش‌آموزان به مناسبت ۱۳ آبان سالروز تسخیر سفارت آمریكا (لانه جاسوسی) است. بر همین اساس مركز اسناد انقلاب اسلامی از این پس به صورت روزانه، اقدام به انتشار اسناد استحصال شده از سفارت آمریكا می‌كند.   

در سند استحصال شده از لانه جاسوسی آمریكا در ایران امده است كه آمریكا از شاه به عنوان منبع اطلاعاتی و امنیتی خود استفاده كرده است و تاكید دارد شاه باید مثل گذشته اطلاعات محرمانه را به آمریكا بدهد.مشروح سند را در زیر می‌خوانید:

سند محرمانه  
از : سفارت تهران  
به : واشنگتن  
موضوع: همكاری شاه با سیا 

در بحث راجع به اطلاعات اصلی از ایران تحلیلگران وزارت خارجه گفتند كه: ” شاه برای 35 سال  حكومت كرده است. از نظر روابط نزدیك و درازمدت ما ٬ استحكام ( ثبات) او  در زیر همه صحنه سازی ها  و خلوص و رك گویی او ( در محدوده مفهوم فارسی) ٬ ما تاحدودی هدف های او و تاكتیك هایش رامی دانیم.  او احتمالاً این را به نفع خودش می بیند كه در آینده ما را مطلع نگهدارد و اطلاعات  محرمانه و امنیتی خوبی را مثل گذشته در اختیار سیا خواهد گذاشت. با درنظر داشتن طبیعت او ما به  مقدار زیادی متكی به صحبت های فردی او و توانایی سفیرمان و دیگران كه سئوالات نافذ را مطرح كنند٬  باقی می مانیم. به طور واقع بینانه ما نباید انتظار داشته باشیم كه به طور عمده ای اطلاعات بیشتری از آنچه  اظهارمی دارد كه: سودمندخواهد بود اگر كه منابع متناوب CIA هم اكنون كسب می كنیم ازاوبگیریم". سیا  اطلاعات درباره شاه داشته باشیم.

سفارت تهران
ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ارسال نظر