مرکز اسناد انقلاب اسلامی

کد خبر: ۲۳۷۴
آیت‌الله ربانی شیرازی فرزند بمانعلی در سال ١٣٠١ ش در شیراز متولد شد. فقیه شیعه، مبارز سیاسی علیه رژیم پهلوی و از حامیان امام خمینی که گروه سرّی یازده نفری متشکل از شاگردان و حامیان امام خمینی، توسط وی مدیریت می‌شد. بعد از انقلاب اسلامی به نمایندگی از امام خمینی به استان‌های کردستان، آذربایجان و فارس سفر کرد. وی عضو مجلس خبرگان قانون اساسی، مجلس خبرگان رهبری و شورای نگهبان و از فعالین جامعه مدرسین حوزه علمیه قم پیش و پس از انقلاب بود.
تاریخ انتشار: ۱۱:۵۶ - ۱۶ اسفند ۱۳۹۶ - 2018March 07

 پایگاه مرکز اسناد انقلاب اسلامی؛ شيخ عبدالرحيم ربّاني شيرازي در 1301 درشيراز به دنيا آمد. پس از اتمام دوره‌ي ابتدايي نزد پدر به كسب و كار پرداخت؛ ولي شوق به تحصيل علوم ديني باعث شد تا در بيست سالگي به تحصيل دروس ديني بپردازد. مقدمات علوم ديني را در مدرسه‌ آقاباباخان شيراز گذراند و سپس در 1327 به قم رفت. در قم، به محضر آيت‌الله العظمي بروجردي رسيد و در درس خارج فقه و اصول معظم له شركت كرد.

 تلاش و جديت وي در فراگيري دروس به حدّي بود كه مورد عنايت خاص آيت‌الله العظمي بروجردي قرار گرفت و از طرف ايشان به چند شهر و استان سفر كرد. همچنين از طرف آيت ‌الله بروجردي به عضويت مجمع فقه الحديث درآمد و جز اعضاي فعال آن شد. با آغاز نهضت اسلامي حضرت امام (ره) فعالانه در صحنه بود و بخصوص در سال‌هاي دهه‌ 1350، گروه ابوذر با راهنمايي‌هاي وي شكل گرفت. به خاطر فعاليت‌هاي آن گروه، بارها دستگير و زنداني شد. در دوران زندان، ساواك مبادرت به انتشار شايعاتي در مورد وي نمود كه با هوشياري و كياست روحانيون حاضر در زندان خنثي شد. 

پس از طي زندان، آزاد شد و در زمان اوج حركت‌هاي انقلابي به شدت فعال بود. در 1358، از طرف حضرت امام به عضويت شوراي نگهبان قانون اساسي منصوب شد تا اينكه در 17 اسفند 1360 در حالي كه از شيراز عازم تهران بود، در راه دليجان-محلات در اثر حادثه‌ي رانندگي، درگذشت و پيكرش در حرم حضرت معصومه(س) به خاك سپرده شد.


ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ارسال نظر