کد خبر: ۲۶۸۲

سرلشکر خلبان شهید علی‌اکبر شیرودی

پایگاه مرکز اسناد انقلاب اسلامی؛ علی‌اکبر شیرودی در دی ماه  ۱۳۳۴ در بالاشیرود تنکابن مازندران دیده به جهان گشود. او دوران ابتدایی و دبیرستان خود را در شهر خود گذراند. وی در سال آخر دبیرستان جهت یافتن کار به تهران رفت و در کنار کار به ادامه تحصیل پرداخت. در سال ۱۳۵۰ با افکار و مبارزات امام خمینی آشنا شد و شروع به مطالعه معارف و همچنین کتب فلسفی و سیاسی از جمله آثار استاد مطهری کرد.
علی‌اکبر شیرودی، در سال ۱۳۵۱ وارد دوره مقدماتی خلبانی شد و پس از مدتی برای گذراندن دوره کامل به پادگان هوانیروز اصفهان منتقل شد. با اتمام دوره خلبان بالگرد کبری به این موضوع پی برد که نفوذ آمریکایی‌ها در ارتش و فرهنگ کشور بیش از آن است که تصور می‌شد. وی پس از پایان دوره خلبانی به‌عنوان خلبان به استخدام ارتش درآمد و به پادگان هوانیروز کرمانشاه منتقل شد. 
وی در دوران مبارزات انقلاب، اعلامیه‌های امام خمینی را در کرمانشاه پخش می‌کرد و در آستانه پیروزی انقلاب همراه با حجت‌الاسلام آل‌طاهر مسئولیت حفاظت از کرمانشاه به‌ویژه رادیو و تلویزیون و ادارات مهم دولتی را بر عهده گرفت. در غائله کردستان داوطلبانه به این منطقه شتافت و به مقابله با توطئه‌های گروهک‌های ضدانقلاب پرداخت. در همین دوره و در ۲۴ سالگی به‌ عنوان فرمانده خلبانان هوانیروز انتخاب شد.
با شروع جنگ تحمیلی رژیم بعثی عراق علیه ایران در ۳۱ شهریور ۱۳۵۹، به منطقه کرمانشاه رفت و در عملیات های بسیاری علیه دشمن شرکت کرد.
آخرین عملیات پروازیِ سرلشگر شیرودی در بازی‌دراز دشت ذهاب صورت گرفت و وی در 8 اردیبهشت 1360 به شهادت رسید.
این خبر را به اشتراک بگذارید:
ارسال نظرات