مرکز اسناد انقلاب اسلامی

به گزارش روابط عمومی مركز اسناد انقلاب اسلامی، با توجه به در پیش­ بودن ایام برگزاری بیست‌ونهمین دوره نمایشگاه بین­ المللی كتاب در تهران "بسته كتب شعر انقلاب اسلامی" با عناوین "منظومه عشق"، "جریان شناسی شعر انقلاب اسلامی"، "حال اهل درد"، "شعر مقاومت و دفاع مقدس"، "قیصر شعر انقلاب" برای علاقمندان معرفی می­ شود.
تاریخ انتشار: ۱۰:۲۳ - ۲۴ فروردين ۱۳۹۵ - 2016April 12

به گزارش روابط عمومی مركز اسناد انقلاب اسلامی، با توجه به در پیش ­بودن ایام برگزاری بیست‌ونهمین دوره نمایشگاه بین ­المللی كتاب در تهران "بسته كتب شعر انقلاب اسلامی" با عناوین "منظومه عشق"، "جریان شناسی شعر انقلاب اسلامی"، "حال اهل درد"، "شعر مقاومت و دفاع مقدس"، "قیصر شعر انقلاب" برای علاقمندان به شرح زیر معرفی می­شود:

1- منظومه عشق

كتاب منظومه عشق نوشته علیرضا پوربزرگ(وافی) در 100 صفحه و شمارگان5000 جلد با قیمت 6 هزار ریال از سال 1380 روانه بازار كتاب شده است.

"منظومه عشق" مثنوی بلندی است كه در دو بخش تدوین شده است. منظومه دوم این كتاب به شهدای گرانقدر دانشگاه امام علی (ع) اختصاص یافته است و در لابه لای این مثنوی، گاه سراینده به تناسب موضوع, غزلی شیوا سروده و دنباله كلام را در قالب همان مثنوی ادامه داده است. در این كتاب نویسنده در قالب مثنوی معنوی به ستودن و ستایش جوانمردی و ایثار بیش از 367 شهید ارتش می‌پردازد.

معرفی بسته كتب

 

2- جریان شناسی شعر انقلاب اسلامی

كتاب "جریان شناسی شعر انقلاب اسلامی" به قلم سعید علائی در 398 صفحه و شمارگان2000 جلد از سال 1387 با قیمت 35000 ریال به چاپ رسیده است و اكنون در بازار كتاب موجود است.

معرفی بسته كتب

 

كتاب جریان شناسی شعر انقلاب اسلامی شامل 4 بخش و مجموعا 9 فصل است. این كتاب به عناوین مهمی همچون بررسی جریان شناسی شعر، غزل انقلاب و جنگ، شعر دهه­ شصت، نوسروده­ ها، نثرگرایی، باستان گرایی، مثنوی انقلاب و جنگ و بررسی انواع دیگر شعر پرداخته است.

در این كتاب نویسنده به بررسی نقش قدرت بر هنر می‌پردازد و با طرح سئوالی مبنی بر اینكه آیا قدرت می­ تواند هنر را جهت‌دهی و برنامه ریزی كند یا خیر، در این باره شعر را به سه دسته تقسیم كرده است:  شعر بی ­تفاوت، شعر مخالف و شعر تسلیم یا شعر موافق.

3- حال اهل درد

كتاب حال اهل درد مروری بر خاطرات و اشعار حمید سبزواری است كه به همت مصطفی فیض در سال 1387 در شمارگان 2000جلد و 296 صفحه و با قیمت 25000 ریال منتشر شده است.

 

«حال اهل درد» زندگی‌نامه و خاطرات حمید سبزواری، یكی از چهره‌های برجسته‌ فرهنگی و چهره‌ ماندگار عرصه‌ ادبیات این مرز و بوم است؛ یادگار عمر شاعری است اهل درد كه متاع جان خویش را به لفظ اندك و معنی بسیار در قالب الفاظی جاندار می‌ریخته و همپای ملت خویش با گام‌های استوارِ شعر، راه می‌پیموده است.

این كتاب در چهار فصل «خانواده و محیط اجتماعی»٬ «نخستین تكاپوها و فعالیت‌های سیاسی و اجتماعی»، «آشنایی با نهضت حضرت امام(ره) و فعالیت در تهران»، و «فعالیت‌های سیاسی و فرهنگی پس از پیروزی انقلاب اسلامی » گردآوری شده است.

4- شعر مقاومت و دفاع مقدس

كتاب شعر مقاومت و دفاع مقدس، عنوان دیگری است كه توسط افسانه شیرشاهی نگارش شده و درسال 1390 به تعداد 584 صفحه و شمارگان2000 جلد با قیمت 93000 ریال به بازار عرضه شده است.

معرفی بسته كتب

 

شعر مقاومت ایران معاصر از لحاظ سبك و محتوا تحولی نو در كنار دیگر جریان­ های شعری ایجاد نمود، زیرا سبب پویاتر و گسترده ­تر شدن مضامین شد و شاعران را به متن اجتماع برد و از مهمترین رویداد جامعه یعنی جنگ تاثیرپذیر ساخت. شعر مقاومت زمان­بندی خاصی ندارد، در یك مقطع در قالب شعر انقلاب، در مقطع دیگر در قالب شعر جنگ و در مقطع سوم در قالب شعر دفاع مقدس ظهور می­كند.

5- قیصر شعر انقلاب

كتاب قیصر شعر انقلاب در سال 1392 به قلم لیلا نوری حسینی به شمارگان 2500جلد و 144 صفحه و با قیمت 35000 ریال منتشر شده است.

 

كتاب فوق در سه فصل گردآوری شده است. فصل اول كتاب به زندگانی و آثار شاعر فقید قیصر امین پور پرداخته شده است. شعر و اندیشه قیصر امین پور در فصل دوم كتاب مطرح شده است و نویسنده شعر ایشان را به چهاردسته­ شعر انقلاب، شعر جنگ، شعر آیینی و اشعار اجتماعی تقسیم كرده و هركدام را در قسمتی بطور مفصل مورد بحث قرار داده است. فصل آخر كتاب به نگاه دیگران نسبت به شاعر انقلاب پرداخته است.

علاقمندان می‌توانند برای خرید بسته كتاب‌های "شعر انقلاب اسلامی" به غرفه مركز اسناد انقلاب اسلامی در نمایشگاه بین‌المللی كتاب تهران كه از تاریخ 15 تا 25 اردیبهشت‌ماه در شهر آفتاب برگزار می‌شود، مراجعه كنند.

 

ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ارسال نظر