مرکز اسناد انقلاب اسلامی

کد خبر: ۲۸۸۸
بعد از 15 خرداد 1342 و کشتار مردم، سید کاظم شریعتمداری در تماس تلفنی با روحانیون طرفدار خود در تبریز و آبادان، آنان را از ادامه اعتراضات علیه رژیم پهلوی بازداشت.
تاریخ انتشار: ۱۱:۰۲ - ۱۴ خرداد ۱۳۹۷ - 2018June 04

پایگاه مرکز اسناد انقلاب اسلامی؛ دو روز بعد از ۱۵ خرداد و کشتار مردم، سید کاظم شریعتمداری در تماس تلفنی با روحانیون طرفدار خود در تبریز، آنان را از ادامه اعتراضات علیه رژیم پهلوی و حمایت از امام خمینی بازداشت.

وی به آنها توصیه کرده بود: مردم را به آرامش دعوت کنید و از تظاهرات جدا خودداری شود؛ چون از تظاهرات نتیجه‌ای گرفته نخواهد شد؛ در قم مردم تظاهرات کردند، ولی با قوای انتظامی روبه رو شدند. آخر گلوله با جان مناسبت ندارد، پس باید از اجتماع و تظاهرات جلوگیری نمایید. سعی کنید به اعلي‌حضرت معظم توهین و بی‌احترامی ننمایید. خواهش می‌کنم با شاهنشاه مخالفت نکنید و باعث ناراحتی او نشوید. من به خمینی گفتم که با شاه این طور رفتار نکن و برخلاف دولت سیاست حرف نزن، اما او گوش نداد تا به این روز افتاد.

وی به روحانیون آبادان نیز نامه‌ای با همین مضمون نوشت و از آنان خواست به مردم اعلام کنند تا بازارها و دکان‌ها را باز کرده و هیچگونه تظاهراتی علیه رژیم پهلوی رخ ندهد.

تلاش شریعتمداری برای توقف تظاهرات مردم در 15 خرداد + سند
ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ارسال نظر