کد خبر: ۲۹۷۲

آیت‌الله محمد فاضل لنکرانی

پایگاه مرکز اسناد انقلاب اسلامی؛ محمد فاضل لنکرانی در سال ۱۳۱۰ ه‍.ش درقم به دنیا آمد. پدرش از علمای حوزه و از اعضای شورای استفتاء آیت‌الله سید حسین بروجردی بود. 
او در ۱۳ سالگی وارد حوزه علمیه شد پس از دروس ادبیات و مقدمات، قسمتی از کتاب رسائل و مکاسب را نزد پدرش خواند و بخشی را نزدمحمدباقر سلطانی طباطبایی و همچنین عبدالجواد جبل عاملی ومرتضی حائری یزدی آموخت.
در ۱۹ سالگی وارد درس خارج شد. ۱۵ سال در درس خارج فقه سید حسین بروجردی شرکت کرد و تقریرات درس او را به زبان عربی نوشت. همچنین در درس خارج اصول امام خمینی شرکت کرد. او در سن ۳۰ سالگی به درجه اجتهاد رسید. 
وی از اولین روزهای‌ فعالیت‌جامعه مدرسین به‌ آن‌ پیوست‌ و در جلسات‌ آن‌ شرکت‌ می‌کرد و امضای‌ او در زیر بسیاری‌ از اعلامیه‌ها، از جمله‌ اعلام‌ مرجعیت‌امام‌ خمینی‌و نیز خلع‌ ید شاه‌ از قدرت‌، به‌ چشم‌ می‌خورد. فعالیت‌های وی در جامعه‌ مدرسین‌ و دیگر تلاش‌های‌ سیاسی‌، باعث‌ شد چند بار بازداشت‌، شکنجه‌ و تبعید یا زندانی‌ شود. وی حدود ۴ ماه‌ به‌ بندر لنگه‌، و دو سال‌ و نیم‌ به‌ یزد تبعید شد.
فعالیت‌های‌ سیاسی‌ او پس‌ از انقلاب‌ اسلامی هم ادامه‌ داشت‌. پس‌ ازانقلاب اسلامی ایران به‌ نمایندگی‌ در دوره اول‌ مجلس خبرگان رهبری از استان‌ مرکزی‌ برگزیده شد. او سال‌ها دبیر جامعه مدرسین حوزه علمیه قم بود.
آیت‌الله محمد فاضل لنکرانی سرانجام در ۲۶ خرداد ۱۳۸۶ در قم دار فانی را وداع گفت.


این خبر را به اشتراک بگذارید:
ارسال نظرات