کد خبر: ۲۹۸۱

شهید دکتر مصطفی چمران

پایگاه مرکز اسناد انقلاب اسلامی؛ مصطفی چمران در ۱۳۱۰ش در قم به دنیا آمد و از یک سالگی به همراه خانواده در تهران ساکن شد.در دانشکده فنی دانشگاه تهران رشته الکترومکانیک خواند و با استفاده از بورس تحصیلی شاگردان ممتاز برای ادامه تحصیل راهی امریکا شد. درجه کارشناسی ارشد مهندسی برق را از دانشگاه تگزاس گرفت و برای ادامه تحصیل به دانشگاه برکلی رفت و دوره دکتری در رشته الکترونیک و فیزیک پلاسما را با درجه ممتاز به پایان رساند. 

او در مصر و لبنان دوره آموزش نظامی را طی کرد و با دعوت امام موسی صدر به لبنان رفت و هشت سال آنجا ماند. وی با پیروزی انقلاب اسلامی به ایران آمد. با گذشت هشت روز از پیروزی انقلاب اسلامی، آشوب و جنگ مسلحانه در کردستان آغاز شد و چمران به همراه سرتیپ فلاحی، فرمانده نیروی زمینی، مأموریت یافت تا بحران را رفع نماید. او پس از حل وفصل قضیه مریوان، مأمور آرام سازی پاوه و دیگر شهرهای کردستان شد. غائله کردستان سرانجام با ورود ارتش به منطقه و استقامت چمران و نیروهای محلی فروکش کرد.

چمران پس از بازگشت به تهران به پیشنهاد شورای انقلاب و به فرمان امام خمینی در آبان ۱۳۵۸ به وزارت دفاع منصوب شد.

با شروع جنگ تحمیلی، چمران، برای ساماندهی نیروهای مردمی در برابر حملات رژیم بعث عراق راهی اهواز شد و در نخستین شب ورود، اولین حمله چریکی را به تانک‌های دشمن، که اهواز را محاصره کرده بودند، آغاز کرد. 
وی سرانجام در ۳۱ خرداد ۱۳۶۰ در جبهه سوسنگرد ـ دهلاویه به شهادت رسید.

این خبر را به اشتراک بگذارید:
ارسال نظرات