توئیتر مرکز اسناد انقلاب اسلامی منتشر کرد؛

سندی از گزارش ساواک درباره جلسه‌ آیت‌الله خامنه‌ای، استاد مطهری و دکتر شریعتی در سال 1355

توئیتر مرکز اسناد انقلاب اسلامی، همزمان با سالروز درگذشت دکتر علی شریعتی، سندی از گزارش ساواک درباره جلسه آیت‌الله خامنه‌ای، شهید مطهری و دکتر شریعتی در سال 55 را منتشر کرد.
سه‌شنبه ۲۹ خرداد ۱۳۹۷ - ۱۳:۱۰

پایگاه مرکز اسناد انقلاب اسلامی؛ توئیتر مرکز اسناد انقلاب اسلامی، سندی از گزارش ساواک درباره جلسه آیت‌الله خامنه‌ای، شهید مرتضی مطهری و دکتر علی شریعتی در سال 1355 را منتشر کرد. در این سند که تاریخ دقیق آن 12 دی‌ماه است، گزارشگر ساواک اعلام می‌کند: روز 35/10/12 عده‌ای از جمله موسویان [موسوی] زنجانی، دکتر مفتح، مرتضی مطهری، [آیت‌الله] علی خامنه‌ای در منزل مهندس مفیدی به شام دعوت شده‌ بودند. ابتدا بعد از تلاوت آیاتی چند از کلام‌الله مجید بوسیله صبحدل، در بین حاضرین صحبت ترجمه‌های قرآن به میان آمد و از نوع ترجمه انتقاد گردید و اظهار نظر شد که اگر ترجمه‌های قرآن به فارسی صحیح و کامل‌تر تهیه شود بسیار خوب خواهد بود.

گزارشگر ساواک ادامه می‌دهد: سپس در همین مورد بین مرتضی مطهری و [آیت‌الله] سیدعلی خامنه‌ای مذاکراتی صورت [گرفت] و قرار شد در فرصتی دیگر در این‌باره مطالعه بیشتری به عمل آید.

بر اساس این گزارش ساواک، در این جلسه شریعتی نیز سخنرانی کرده و اظهار داشت: اسلام امروز یک رقیب و یک دشمن دارد. دشمن اسلام استعمار و رقیب او مارکسیسم است. 

گزارشگر ساواک ادامه می‌دهد: بعد از سخنرانی مشارالیه، مرتضی مطهری شروع به صحبت نمود و به نظریه دکتر علی شریعتی انتقاد [کرد] و گفت اسلام و مارکسیسم رقیب هم نیستند زیرا معنای رقیب این است که با هم دشمن نباشند بلکه برای دست آوردن یک امتیاز با هم رقابت دارند. در حالی که اسلام با مارکسیسم کاملا دشمن است. بعد از خاتمه سخنان مطهری قرار شد در پایان جلسه مذکور قطعنامه‌ای تهیه شود.


گزارش ساواک از جلسه‌ آیت‌الله خامنه‌ای، شهید مطهری و دکتر شریعتی در سال 55


این خبر را به اشتراک بگذارید:
ارسال نظرات