مرکز اسناد انقلاب اسلامی

تحریف تاریخ و كتمان واقعیت‌های تاریخی یكی از روش‌هایی است كه همواره از سوی استكبارگران و جریان‌های وابسته به آنها به منظور به حاشیه راندن حركت‌های مردمی و دینی به كار گرفته می‌شود. در همین راستا، چندی پیش فایل صوتی از "حسینعلی منتظری"، با اهدافی خاص از سوی بیت منتظری منتشر شد كه اتهامات بی‌اساسی را به امام خمینی (ره)، بنیانگذار كبیر انقلاب اسلامی، حاج احمد خمینی، یادگار امام و نظام مقدس جمهوری اسلامی وارد می‌كند باعث شد تا شخصیت‌های لشكری، كشوری و همچنین كسانی كه اطلاعات دقیقی از تاریخ انقلاب دارند واكنش‌هایی نشان دهند.
تاریخ انتشار: ۱۰:۵۵ - ۲۵ مرداد ۱۳۹۵ - 2016August 15

پایگاه مركز اسناد انقلاب اسلامی؛ تحریف تاریخ و كتمان واقعیت‌های تاریخی یكی از روش‌هایی است كه همواره از سوی استكبارگران و جریان‌های وابسته به آنها به منظور به حاشیه راندن حركت‌های مردمی و دینی به كار گرفته می‌شود. در همین راستا، چندی پیش فایل صوتی از "حسینعلی منتظری"، با اهدافی خاص از سوی بیت منتظری منتشر شد كه اتهامات بی‌اساسی را به امام خمینی (ره)، بنیانگذار كبیر انقلاب اسلامی، حاج احمد خمینی، یادگار امام و نظام مقدس جمهوری اسلامی وارد می‌كند باعث شد تا شخصیت‌های لشكری، كشوری و همچنین كسانی كه اطلاعات دقیقی از تاریخ انقلاب دارند واكنش‌هایی نشان دهند.

 

"حجت‌الاسلام سیدحسن خمینی" در روز 24 مرداد 95 در واكنش به صوت منتشر شده كه مورد سوءاستفاده رسانه‌ها و  گروه‌های ضدانقلاب قرار گرفت عنوان كرد: محبت مردم به امام ریشه در باورمندی دینی، اعتقاد قلبی و پیوند عاطفی آنها دارد و جای سوال دارد كسانی كه این نقطه را هدف قرار می‌دهند، چه امید و هدفی دارند؟

 

حجت‌الاسلام خمینی در دیدار رئیس سازمان حفاظت محیط زیست و جمعی از محیط بانان كشور كه در حرم مطهر امام خمینی(ره) برگزار شد، با اشاره به روایتی از امیرالمومنین(ع) اظهار داشت: علی(ع) می فرمایند، «اگر با شمشیرم بر بینی مومن بزنم كه دشمن من شود با من دشمنی نخواهد كرد و اگر تمام دنیا را به منافق ببخشم تا مرا دوست بدارد دوست من نخواهد شد و این بدان جهت است كه قضای الهی جاری شد و بر زبان پیامبر امی گذشت كه فرمود: ای علی! مومن تو را دشمن نگیرد و منافق تو را دوست نخواهد داشت» بنابراین حبّ امیرالمونین(ع) و اهل بیت پیامبر(ص) یكی از ملاك های ایمان است و فلسفه این امر احتمالا به آیه إِنَّ الَّذِینَ آمَنُوا وَعَمِلُوا الصَّالِحَاتِ سَیَجْعَلُ لَهُمُ الرَّحْمَٰنُ وُدًّا باز می گردد.

 

وی با بیان اینكه «محبت» مانند «ایمان» شدت و ضعف دارد، افزود: علی(ع) به خاطر برخورداری از بالاترین ایمان و عمل صالح بیشترین محبت را نیز در میان اولیاء خدا و مردمان خوب دارد.

 

سید حسن خمینی با اشاره به این تعبیر استاد شهید مطهری كه هم جاذبه و هم دافعه علی(ع) در اوج است، یادآور شد: عمل صالح علی(ع) پشتوانه او بود و سرمایه چنین عملی نیز نیت پاك است؛ لذا هرچه نیت ما پاك تر باشد عمل ما قوی تر خواهد بود.

 

وی با اشاره به این تعبیر وارد شده در روایات كه علی(ع) مظهر شناخت فرد كافر و منافق از مومن است، تصریح كرد: اگر می خواهیم بدانیم كه چه كسی ایمان بیشتری دارد باید ببینیم كه محبت پیامبر(ص) و اهل بیت چقدر در دل او وجود دارد.

 

سید حسن خمینی با تأكید بر اینكه حبّ پیامبر(ص) و سایر مومنین از میراث الهی است كه در دلهای مردم قرار گرفته است، اظهار داشت: هرچه فرد قدرت ایمان را در دل خود قوی تر كند محبت بیشتری را در دل مردم ایجاد می كند و چشم مردم را به آن نقطه نورانی بیشتر معطوف می كند.

 

وی وجود چنین محبتی را همراه با سختی ها ذكر كرد و یادآور شد: امام رضا(ع) طعن و عتاب و فشارهای زیادی را تحمل كردند و در هنگام پذیرش ولایت عهدی مأمون، از سوی شیعیان افراطی مورد فشار تبلیغاتی و حتی ترور قرار گرفتند؛ گرچه بعدها عظمت حركت ایشان مشخص شد و فكر می كنم می توان پذیرش این مسئولیت را زمینه سازی برای غیبت امام عصر(عج) از طریق گسترش شبكه شیعیان دانست.

 

وی از آثار حركت امام رضا(ع) را محبت شیعه و سنی نسبت به ایشان ذكر كرد و یادآور شد: هركس برای خدا گام بردارد، خدا محبت او را در دل مردم قرار می دهد و این یك بشارت الهی است.

 

سید حسن خمینی امام بزرگوار را نمونه یكی از این شخصیت ها در روزگار ما دانست و گفت: روزی كه امام، انقلاب را آغاز كرد در قم تنها بود و جز معدودی از شاگردانان همراه دیگری نداشتند اما چون نیت الهی در میان بود و تلاش برای خدا صورت می گرفت نتیجه كار یك انقلاب عظیم بود كه زلزله ای عجیب نه تنها در منطقه بلكه در كل جهان به وجود آورد و محبت بی نظیری را نیز در میان مردم ایجاد كرد و باعث شد امام روی چشمان مردم به ایران بیایند و روی چشم آنان نیز بدرقه شوند.

 

تولیت آستان امام خمینی(ره) با اشاره به حضور همه طبقات و اقشار مردم ایران در جریان انقلاب اسلامی بر خلاف سایر انقلاب ها و حركت های مشهور جهان، افزود: این امر یادآور  نقش دین در عرصه اجتماعی و تعمیق محبت نسبت به یك نقطه، در دلهای مردم است.

 

وی در خصوص نقش آفرینی جوانان در دفاع مقدس و صحنه های گوناگون تأكید كرد: همه این فداكاری ها به خاطر محبتی است كه خداوند در دل مردم نسبت به امام و انقلاب ایجاد كرده بودند.

 

سید حسن خمینی محبت جامعه به امام را یك حلقه مهم در وحدت ملی و امنیت خواند و با اشاره به یكی از تعابیر مقام معظم رهبری مبنی بر اینكه قاطبه‌ی ملّت ایران، قاطبه‌ی انقلابی، علاقه‌مند به نظام اسلامی، عاشق امام و خاطرات امام و فرمایشات امام، صدای امام، توصیه‌های امام و اصولی كه امام پایه‌گذاری كرده هستند، گفت: برای یك ملت بیش از هر چیز عناصری كه وحدت بخش و هویت ساز است اهمیت دارد و اگر یك ملت از عناصری چون زبان و دین مشترك و دلهای مشترك برخوردار نباشد با یك هجمه خارجی به راحتی فرو می پاشد.

 

وی در ادامه گفت: از حقوق علی(ع) و فرزندان او به كشور ما، محبت آنان به عنوان اهل بیت پیامبر(ص) است كه تبدیل به نخ محوری وحدت در كشور ما شده است.

 

وی یكی از كانون های محوری در كشور به بركت انقلاب اسلامی را محبت امام خمینی در دل مردم ذكر كرد و تصریح كرد: اینكه قاطبه نیرو های فعال در كشور نسبت به امام محبت و عشق دارند یك سرمایه ملی است و اگر اینگونه عوامل را تقویت كنیم قدرت ملی نیز بالا می رود و اگر كسی به این نقاط هجمه آورد و آسیب بزند وحدت ملی را می شكند.

 

وی افزود: البته بنا به وعده الهی همانگونه كه محبت پیامبر(ص) و اهل بیت(ع) از دل مردم نمی رود محبت مردم به امام نیز ریشه در باورمندی دینی، اعتقاد قلبی و پیوند عطفی مردم دارد و همه كسانی كه در این كشور زحمت می شكند با این نقطه كانونی پیوند دارند .

 

سید حسن خمینی تصریح كرد: جای سوال دارد برخی كسانی كه این نقطه را هدف قرار می دهند به چه امیدی و با چه هدف، ملاك و تحلیلی یكی از عمیق ترین محورهای وحدت ملی را هدف قرار می دهند؟ البته یقین دارم كه از این كار بهره ای نمی برند؛ اما بازگو كردن سخنانی كه دروغ بودنشان معلوم شده و بی اساس است، چه فایده ای دارد؟  البته این اولین بار نبوده و آخرین بار هم نخواهد بود و مانند همان كسانی كه نسبت به علی(ع) بغض داشتند، كسانی نسبت به امام و انقلاب بغض دارند و تا آخر نیز خواهند داشت اما خداوند آن محبت را دلها قرار داده است.

 

 

وی با اشاره مجدد به روایت بیان شده ابتدای سخنان خویش یادآور شد: ما یك ملت با پیشینه  بسیار عمیق هستیم كه از پیچ های سخت عبور كرده ایم و در عمر كوتاه خود حوادث زیادی را از سر گذرانده ایم اما امروز خداوند بر اثر محبت هایی كه در دلهایمان قرار داده نعمت هایی را عطا كرده است كه هیچ كدام از كشورهای اطراف ما آنها را ندارند.

 

سید حسن خمینی با اشاره به این روایت كه «دو نعمت سلامت و امنیت برای انسان مجهول هستند»، افزود: در منطقه ای كه از همه جای آن آتش می بارد به خاطر وجود همین محورهای اصلی وحدت ملی امنیت داریم كه باید مراقب باشبم این كانون ها كه اهل بیت(ع) و امام راحل از جمله آنها هستند آسیب نبینند.

 

وی با اشاره به دوری ذاتی مردم ایران از خشونت، تأكید كرد: اگر این فرهنگ خوب و محورهای وحدت بشكند چه فایده ای برای كشور ما خواهد داشت؟

 

"آیت‌الله سید محمد موسوی بجنوردی" كه در دوران حیات امام(ره) عضو شورای عالی قضایی بود، سخنان منتظری را  ناشی از اطلاعات غلط دانست و گفت: سخنانی كه اخیراً از آیت الله منتظری منتشر شده ناشی از اطلاعات غلطی است كه مغرضانه به ایشان منتقل شده بود، همانگونه كه بعداً بسیاری از آن‌ها برای ایشان هم معلوم شد.

آیت الله موسوی بجنوردی، مطالب منتشر شده در روزهای اخیر را غلط و كاملاً مغرضانه دانست و تأكید كرد: شورای عالی قضایی كاملاً مستقل و غیرقابل نفوذ بود و در آن، تصمیمات همیشه به رأی گذاشته می‌شد و ملاك اكثریت بود. 

 

وی با ابراز این عقیده كه نظام شورایی در امر قضا از نظام فعلی كه یك فرد در آن تصمیم می‌گیرد به مراتب بهتر است، گفت: آیت الله موسوی اردبیلی هیچ‌گاه مخالف عقیده‌اش عمل نكرد و همیشه شجاعت ابراز عقیده داشت

 

موسوی بجنوردی در ادامه اظهار كرد: سخنان آیت الله منتظری ناشی از اطلاعات غلطی بوده كه مغرضانه به ایشان منتقل شده بود، همان‌گونه كه بعداً بسیاری از آن‌ها برای ایشان هم معلوم شد

 

وی با تأكید بر این كه مسأله كه منافقین رذل‌ترین و خشن‌ترین گروهی بودند كه به محاربه با نظام اقدام كرده بودند و جاهلانه به آغوش «صدام» پناه برده بودند، گفت: من نمی‌دانم كه انتشار سخنان آیت الله منتظری در روزهایی كه منافقین جلاد و آدمكش آلت‌ دست حكام سعودی شده‌اند و عملاً درصدد احیای جریان نفاق هستند از كدام پشتوانه عقلی، ملی و شرعی برخوردار است.

 

موسوی بجنوردی در پایان، سخنان منتشر شده از آیت الله منتظری را  آمیخته به سخنان غلط و پیش‌داوری دانست و با اشاره به اتهاماتی كه در این سخنان به مرحوم یادگار امام وارد شده بود، تأكید كرد: مرحوم حاج احمد آقا پاك‌ترین و مهربان‌ترین شخصیت سیاسی در دوره خود بود و آن چه درباره ایشان مطرح شده با هیچ معیاری سازگار نیست.

 

"محمدعلی انصاری"، یكی از اعضای دفتر امام(ره) نیز در واكنش به انتشار فایل صوتی اظهارات حسینعلی منتظری گفت: محتوای این جلسه ناقص و مشحون از اغلاط و تحریفات منتشر شده است.

وی با بیان این كه فلسفه وجودی این جلسه به طور واضح و شفاف برای شنونده سخنان وی معلوم نیست، این سخنان آیت الله منتظری را به دور از انصاف و همراه با پیش داوری‌هایی دانست كه اطرافیان موذی به ایشان القاء كرده‌اند.

 

انصاری هم‌چنین نسبت‌های داده شده به مرحوم یادگار امام را غلط و ناروا دانست و گفت: همان‌گونه كه در سخنان قبلی خویش گفته‌ام بیش‌ترین ظلم در خصوص یادگار امام نمایش دادن یك چهره غیرواقعی از شخصیت ایشان است.

 

وی در مورد ادعاهای مطرح شده در خصوص ملاقات آقای احمدی، حاكم شرع خوزستان با امام، افزود: جلوگیری از بیان سخنان ایشان وجود نداشته است و من خیلی كوچك‌تر از آن بودم كه در چنین موضوعی كه یك سر آن پیغام آقای منتظری به امام و سر دیگر آن یك مسأله قضایی بوده است دخالت كنم و  اساسا جایگاه و حوزه دخالت ما این امور نبوده است.

 

این عضو دفتر امام با بیان این كه آقای منتظری از جدایی از امام هیچ نفعی نبرده است، ادامه داد: كسانی كه ذهن آقای منتظری را به مسائل غیر واقعی آلوده كرده‌اند دفاع ایشان از لیبرال‌ها و منافقین را هم باعث شدند و آن‌ها این نوارها را پخش كرده‌اند.

 

انصاری انتشار این نوارها را صحنه‌گردانی برای استكبار جهانی و شبهه‌افكنی در جامعه دانست و افزود: اگر كسی مطالب آخر جلسه را گوش كند می‌فهمد كه بسیاری از سخنن ایشان رد شده است.

 

وی افزود: من بنا دارم در آینده به ابعاد و زوایای مختلف این موضوع از جمله ملاقات‌هایم با آقای منتظری و اطرافیان ایشان بپردازم. اگر روزی لازم باشد جامعه می‌تواند از طریق اسناد پی ببرد كه آقای منتظری هم به امام ظلم كرد، هم به نظام، هم به خودش و هم به هوداران خویش.

 

این عضو دفتر امام گفت: انتشار این نوار بعد از 28 سال وقتی كه سردمداران استكبار و تكفیری‌ها با منافقین نشست و برخاست می‌كنند، احیاء آنان و مشروعیت‌زایی برای آن‌هاست.

 

"محسن رضایی" نیز در واكنش به اتهامات وارد شده به سید احمد خمینی در فایل صوتی منتشر شده، در صفحه اینستاگرام خود نوشت: « سیداحمد خمینی سیاستمداری مجاهد و ایثارگر كه مانند شمعی پای ملت ایران و امام سوخت. پیشنهادهایی مثل نخست وزیری بنی صدر را از اول انقلاب رد كرد و هیچ تلاشی هم برای جانشین شدن پدر بزرگوارش نكرد. در عوض نقل قول ایشان از حضرت امام در رهبری مقام معظم رهبری بسیار تعیین كننده بود. او بارها تلاش كرد كه آیت‌الله منتظری از روبه رو شدن با امام كنار رود. امام عزیز پیش‌بینی كرده بود كه پس از او به احمد آقا هجوم كنند و امروز  بی‌بی‌سی، آل سعود و اسراییل برای زیر سوال بردن امام، دور جدیدی از حملات به احمدآقا را شروع كرده‌اند. »

 

"حجت الاسلام علی رازینی"، عضو مجلس خبرگان رهبری و معاون حقوقی قوه‌قضاییه هم در واكنش به انتشار فایل صوتی منتظری درمورد اعدام منافقین در سال 677 گفت: «ماهیت مجاهدین خلق از نظر فكری، از همان ابتدا مبتنی بر التقاط بود، این گروهك برای اینكه از مزایای این دو جبهه مبارزه استفاده كنند یك خط التقاطی درست كردند و گفتند ما "ماركسیسم اسلامی" هستیم. یعنی گروهی درست كردند كه هم با اهداف ماركسیستی هماهنگ باشد و هم با اهداف اسلام؛ می‌خواستند از اسلام استفاده ابزاری كنند تا بتوانند موفق شوند.

 

وی ادامه داد: آن زمان این انحراف فكری وجود داشت و بسیاری از بزرگان و حتی دوستان و یاران نزدیك امام(ره) هم نزدیك بود در این دام بیفتند و بپذیرند این روش، روش خوبی برای مبارزه است یا حداقل می‌توان آنان -سازمان مجاهدین- را به عنوان یك گروه مبارز پذیرفت. معدود افراد از بزرگان انقلاب و كشور كه در راس آنها حضرت امام(ره) بودند، این فریب را از ابتدا باور نكردند. امام (ره) از همان دهه 400 كه دوران طلایی این گروه بود، آنها را تحویل نگرفت و به رسمیت نشناخت، حتی زمانی كه در عراق تبعید بودند آنها رفتند تا با امام(رهملاقات كنند اما امام وقت ملاقات نداد و آنها را نپذیرفت.

 

به اعتقاد حجت‌الاسلام رازینی، بزرگترین خیانت منافقین نه ترورهای كور مردم بی‌گناه بود و نه همكاری با رژیم بعث، خیانت اصلی این بود كه این گروه می­‌خواستند چیزی را كه اسلام نبود به عنوان اسلام انقلابی به خورد مردم دهند و بسیاری از افراد را هم با این تفكر منحرف كردند.

 

وی همچنین افزود: تیزبینی امام(ره) خیلی قابل تحسین است؛ آن زمان ما در دادگاه انقلاب بودیم و دادگاه انقلاب هم بیشتر به مسائل طاغوتی­‌ها و وابستگان آنها برخورد می­‌كرد كه مسائل مربوط به مواد مخدر هم اضافه شده بود. بعد از اینكه  سازمان مجاهدین علیه انقلاب اسلامی اعلام جنگ مسلحانه كرد امام فرمودند اینها معارض هستند و با آنها برخورد قاطع صورت گیرد، امام فرمودند اگر یك گروه مسلح در مقابل نظام قیام كند همه اعضای آن معارض هستند حتی آنهایی كه در شاخه نظامی نیستند و نظام شروع به برخورد كرد با اینها.

 

حجت‌الاسلام رازینی ادامه داد: مساله خیلی پیچیده نیست. یك عده جرمی مرتكب می‌شوند، محاكمه می­‌شوند و زندان می‌روند. زمانی هم كه در زندان هستند، باز جرمی مرتكب می‌شوند و یا بعضی از جرایمی كه قبلاً انجام داده ­اند برملا می­‌شود. مثلا فردی بخاطر یك جرم به 2 سال حبس محكوم می­‌شود اما در طول این مدت مشخص می­‌شود كه در یك ترور هم نقش داشته است. تعدادی از منافقین در شرایطی بودند كه جرایم جدیدی داشتند كه امام(ره) دستور دادند اینها دوباره محاكمه شوند و یك جمعی مركب از قاضی و دادستان آمدند و در یك برهه، همه را محاكمه كردند و حكم صادر شد.

 

وی گفت: اگر منافقین فقط خودشان بودند شاید نظام با عفو و رافت اسلامی با آنها برخورد می‌كرد، كما اینكه در اثر آموزش‌هایی كه صورت گرفت صدها نفر از آنان توبه كردند اما وقتی امام (ره) می‌بیند دشمن خارجی از اینها سوء استفاده می‌كند دستور دادند قاطعانه برخورد شود و فرصت اینكه اینها ابزار و جای پایی برای دشمن باشند داده نشد. ما باید برای  امام (ره) دعا كنیم كه همان روزهای اول كه منافقین قیام كردند، ملاحظه توصیه افراد ترسو را نكرد؛ امام قاطع فرمودند احكام شرع باید اجرا شود و احكام شرع اجرا شد.

 

وی افزود: وقتی در دنیا در كشوری انقلاب می­‌شود و حكومت جدیدی روی كار می‌آید صدها نفر را بدون محاكمه به دار می­‌كشند و خون در شهرها راه می‌‌اندازند اما انقلاب اسلامی تنها انقلابی در طول تاریخ بوده كه چنین رفتاری در آن صورت نگرفت. خدا امام (ره) را رحمت كند كه فردای انقلاب، دستور داد تا دادگاه انقلاب تشكیل شود. اگر امام(ره) می­‌خواست مانند  بقیه عمل كند، می‌­گفت بچه‌­های انقلابی بروند همانطور كار خودشان را انجام بدهند اما گفت ترمز كنید شما حق دخالت ندارید. اتهام افراد باید در دادگاه­ها رسیدگی شود.

 

حجت‌الاسلام رازینی با تاكید بر اینكه تمامی محكومین در ابتدای انقلاب محاكمه شدند گفت: همان هویدا و نصیری را ما محاكمه كردیم ولی خب به هرحال وضعیت دادگاه در آن مقطع طبق شرایط بحرانی بود. مثل امروز نبود كه مثلا چند مرحله‌ای باشد یا چند قاضی رسیدگی كنند. آن زمان یك مرحله‌ای بود و دو  قاضی رسیدگی می كردند. ولی قطعا همه آنها محاكمه شدند و قاضی زیر حكم آنها را امضاء كرده است و گفته است به این دلیل باید اعدام شوند.

وی افزود: ما این شهامت را داشتیم كه هر كس را اعدام كرده­‌ایم نوشتیم این آقا به این دلیل اعدام شده است و زیر آن را امضاء كرده‌­ایم و این افتخاری است برای ما.

 

"آیت‌الله علم‌الهدی" نیز در خطبه‌های نماز جمعه روز 22 مرداد 95 به شدت به انتشار فایل صوتی مورد بحث واكنش نشان  داد و گفت: اگر ما فرهنگ با فضیلت دین را در جامعه خودمان تحكیم كردیم و تثبیت كردیم، ما دقیقاً توانستیم انقلاب را پیش ببریم و الا اگر رنگ دین در جامعه ما تضعیف شد، همه دشمنان خدا روی كره زمین به ما طمع خواهند ورزید؛ شما همین دو سه روز شاهد طمع دشمنان دین بودید.

 

خطیب نماز جمعه مشهد ادامه داد: الآن حدود بیست‌وچند سال از رحلت جان‌گداز امام بزرگوار در این كشور می‌گذرد، به‌مجرد این‌كه دشمنان خدا احساس كردند بعضی از ارزش‌ها در جامعه ما مقداری رنگ‌باخته، این‌ها طمع كردند، جرأت كردند بعد از بیست‌وچند سال بیایند نوار یك پیرمردی كه مقام معظم رهبری تعبیر كردند "پیرمردم مفلوك"، نوار ناهنجار او را در جسارت به امام پخش كنند و باكمال جسارت و با كمال گستاخی، یك تشكیلاتی هم ادعا كند او پخش‌كننده نوار بوده؛ من امیدوارم دستگاه قضایی این مسئله را قاطعأ و سریعاً رسیدگی كند.

 

وی افزود: آن عنصر ناپاكی كه به ادعای دفترداری یك موجود فریب‌خورده‌ای كه به جهنم نزدیك شد، بیاید باكمال گستاخی نوار ناهنجار نفر خودش را پخش كند، آن‌هم جسارت به شخص امام؟ برادران این را بدانید، هر وقت در این مملكت توهین به امام شد، یك اعلام جنگ قطعی با بنیان این انقلاب است؛ در فتنه 88 فتنه‌گرها آن روزی كه خواستند اعلام این جنگ را بكنند، در دانشگاه تهران عكس امام را پاره كردند و امروز هم كه آمدند نوار توهین به امام را پخش كردند و برخی رسانه‌های خارجی با همه نكبت و كینه‌شان این را توسعه دادند، این اعلام جنگ قطعی با این انقلاب است چون مؤسس انقلاب، بنیان‌گذار انقلاب، آن‌كسی كه این مشعل را به دستش گرفت و در شعاع نور این مشعل، اسلام را به دنیا نشان داد، امام بزرگوار ما بود.

 

وی گفت: امیدواریم دستگاه‌های اجرایی و قضایی با قضیه برخورد قاطعی كنند به‌نحوی‌كه در این مملكت كسی جرأت گستاخی به امام نكند، اگر در سال 88 با آن ناپاكانی كه عكس امام را پاره كردند، برخورد قاطع می‌شد، ما بعد از چند سال دوباره شاهد جسارت به امام نبودیم.

 

"حمیدرضا مقدم‌فر"، مشاور رسانه‌ای فرمانده كل سپاه پاسداران نیز در واكنش به انتشار فایل ناقصی از سوی احمد منتظری فرزند آیت‌الله منتظری درباره موضوع اعدام منافقین و سوءاستفاده و موج‌سازی رسانه‌های بیگانه پیرو این اقدام، گفت: انتشار این فایل بیش از هركسی به شخص آیت‌الله منتظری لطمه سنگینی وارد كرد.

وی در تبیین این مسئله با اشاره به شناخته شدن آیت‌الله منتظری به‌عنوان چهره‌ای كه ضدانقلاب از ساده‌لوحی و قابلیت اداره شدن وی سوءاستفاده‌های بزرگی كردند،‌ اظهار داشت: بعد از فوت آیت‌الله منتظری، پیام تسلیت كریمانه و بزرگوارانه رهبر معظم انقلاب تأثیر مهمی در حفظ حرمت ایشان داشت، اما این اقدام آقای احمد منتظری و انتشار فایلی كه نشان می‌دهد چگونه آیت الله منتظری از یكی از جانی‌ترین و وحشی‌ترین گروه‌های تروریستی تاریخ حمایت می‌‌كند بار دیگر چهره ضعیف وی را به نمایش گذاشت و همه دیدند كه چطور ایشان تحت تأثیر ایادی گروهك پستی مانند منافقین است.

 

مشاور رسانه‌ای فرمانده كل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی با یادآوری این نكته كه منافقین یكی از كثیف‌ترین و جنایت‌كارترین گروه‌های تروریستی هستند كه چهره‌شان نزد ملت ایران كاملاً رسوا و آشكار است، تصریح كرد: این گروهك 17 هزار نفر از مردم بیگناه و پاك ایران اعم از زن و بچه را به وحشیانه‌ترین شكل ممكن به شهادت رساندند و امروز اگر كسی بخواهد برای انسانی كه از حیوان پست‌تر است مصداقی معرفی كند، یقیناً منافقین یكی از این مصادیق بارز و آشكار است.

 

مقدم‌فر با اشاره به نفوذ منافقین در بیت آیت‌الله منتظری و تأثیر این نفوذ در مواضع ایشان، تأكید كرد: امروز نیز انتشار چنین فایل ناقصی توسط آقای احمد منتظری نشان داد كه متأسفانه هنوز جای پای منافقین در بیت آقای منتظری دیده می‌شود و ریشه‌كن نشده است.

 

وی در ادامه سخنان خود با بیان اینكه احمد منتظری در این اقدام خود دانسته یا نادانسته دقیقاً در پازل سرویس‌های جاسوسی آمریكا و انگلیس ایفای نقش كرد، خاطرنشان كرد: برگزاری نشست گروهك منافقین در پاریس با دلارهای سعودی و آمریكایی، دیدار تركی فیصل و پس از آن محمود عباس با سركرده این گروهك تروریستی و ماجراهای پس از آن، رویكرد عیان و آشكار آمریكا و برخی رژیم‌های مرتجع منطقه را نمایش می‌دهد. پس از پیروزی‌های پی‌درپی مقاومت منطقه در عراق و سوریه علیه داعش، آمریكا و دولت مرتجع آل سعود به‌عنوان مؤسسان و حامیان اصلی داعش به این فكر افتاده‌اند كه برای جمهوری اسلامی به‌عنوان میدان‌دار مبارزه با این گروه‌ تروریستی حاشیه‌سازی و ایجاد مزاحمت كنند و به همین دلیل سعی دارند گروهك مرده و متعفّن منافقین را نبش قبر كنند؛ با این حال آنچه در این میان تعجب‌برانگیز و تأسف‌انگیز است، اقدام احمد منتظری در ذیل این پازل است.

 

وی ادامه داد: كسی كه چنین اقدامی انجام می‌دهد یا به سرویس‌های جاسوسی بیگانه وصل است و یا در بهترین حالت همچون آیت‌الله منتظری از چنان بی‌تدبیری و ساده‌لوحی رنج می‌برد كه به‌سادگی دستمایه سوءاستفاده بزرگ و غیرانسانی شده است.

 

مقدم‌فر همچنین با اشاره به وظیفه مؤسسه تنظیم و نشر آثار امام(ره) برای پرچمداری در پاسخگویی به چنین هذیان‌گویی‌هایی خاطرنشان كرد: جریانی كه امروز خط رسانه‌ای سنگینی علیه بنیانگذار كبیر انقلاب اسلامی به راه انداخته و شخص احمد منتظری كه به این پازل كمك می‌كند همان جریانی است كه در فتنه 88 نیز سعی داشت كودتای نرمی علیه نظام مقدس جمهوری اسلامی به راه بیندازد؛ متأسفانه آن روز مؤسسه تنظیم و نشر آثار امام در راستای تلاش برای صیانت از نظام جمهوری اسلامی به‌عنوان بزرگترین میراث امام، اقدامی نكرد و هرچه به مسئولان این مؤسسه تأكید می‌شد كه سران خارجی فتنه و ایادی داخلی آنان دشمنی اصلی‌شان با شخص امام(ره) و مكتب امام(ره) است و مسئله یك انتخابات مطرح نیست، این دوستان آن‌طور كه باید و شاید متوجه موضوع نبودند، اما امروز نشانه‌های بسیار قابل توجهی در دست است كه عقبه ضدانقلابی و ضدامامی جریان فتنه را نشان می‌دهد و این باید برای مسئولان مؤسسه تنظیم و نشر آثار امام و گروه‌های مدعی پیروی از خط امام، عبرت آموز و درس آموز باشد.

 

"قدرت‌الله علیخانی" نیز در واكنش به انتشار فایل صوتی منتظری گفت: «به نظر من این مسئله را نباید خیلی ساده نگاه  كنیم، زیرا اخیرا در اروپا منافقین فعال تر شده اند و اجلاسی را در فرانسه با حضور برخی از مقامات عربستانی برگزار كردند و یك مقام سعودی در این نشست در مخالفت با نظام اسلامی اظهارات سخیف و خلاف واقع عنوان كرد و هدف آن ها این بود كه منافقین را مطرح كرده و سابقه سیاه آن ها در كشتار مردم و مسئولان كشورمان را تطهیر كنند.

 

وی ادامه داد: قطعا مردم ایران عزیز جنایات منافقین علیه ملت را فراموش نكردند و به اعتقاد من اگر امروزه داعش جنایت می‌كند و سر انسان ها را می برد، در گذشته منافقین ده ها مرتبه بدتر از این اقدامات و جنایت ها را صورت دادند، به طوری كه در آن دوران، این گروه تروریستی مردم را سوزانده و حتی به كاسبان و مردم عادی نیز رحم نكردند.

 

علیخانی تصریح كرد: گروه تروریستی منافقین در كارنامه سیاه خود، سابقه بمب گذاری در حزب جمهوری اسلامی و به شهادت رساندن مسئولان و مقامات كشورمان از جمله آیت الله بهشتی را دارد، فردی كه امام خمینی (ره) در مورد وی فرمودند بهشتی یك ملت بود، همچنین اعضای این گروه تروریستی، اقدام به انفجار دفتر نخست وزیری كردند كه در نهایت رجایی و باهنر به شهادت رسیدند. از طرف دیگر ترور شهید هاشمی نژاد از خطیبان بزرگ كشور، ترور شهدای محراب و آیت الله مفتح و ترور مقام معظم رهبری نیز در آن دوران توسط منافقین رخ داد.

 

وی ادامه داد: به نظر من منافقین در سال های گذشته اقدامات و جنایت هایی را انجام دادند، كه امروزه داعش هم آن ها را انجام می دهد، البته داعش در چند سال اخیر جنایت بسیاری را صورت داده، ولی گروه تروریستی داعش نیز برای اقدامات خود، درس از گروه هایی مانند گروهك تروریستی منافقین گرفته است و منافقین در آن دوران امنیت  كشور و ملت ایران را سلب كردند و قطعا اقتدار نظام و دستگاه قضایی كشور بود كه این گروه تروریستی را بر سر جای خود نشاند و البته نقش عمده عربستان و اروپا برای پاك كردن سوابق سیاه منافقین را نباید نادیده گرفت.

 

وی همچنین گفت: در شرایط كنونی، منافقین به دنبال تطهیر و پاك كردن سوابق خودشان هستند و به نظر من در این مسیر عربستان و كشورهای اروپایی نقش عمده ای دارند و اجلاس اخیر فرانسه به قول خودشان یك نمایش قدرت نمایی بود و بعد از آن نیز شاهد بودیم كه سركرده منافقین با محمود عباس دیدار كرد و آن ها با این اقدامات به دنبال اظهار وجود بودند

 

قدرت‌الله علیخانی افزود: من اقدامات اخیر منافقین را با پخش فایل صوتی صحبت های آیت الله منتظری بی ارتباط نمی دانم، از طرف دیگر قطعا زیر سوال بردن امام خمینی(ره) و مرحوم حاج احمد آقا در واقع به معنای زیر سوال بردن اعتقادات دینی و قلبی مردم ایران نسبت به نظام، كشور و خون شهدا است. همچنین به طور حتم مرحوم حاج احمد آقا همواره مورد اعتماد حضرت امام(ره) و ملت بود و واسطه ای بود كه هرگز به امام خلاف واقع نگفت، بلكه امام خمینی(ره) در جاهای مختلف از مرحوم حاج احمد تعریف و تمجید كردند

 

وی ادامه داد: قطعا دلسوز تر از حاج احمد آقا به امام كسی وجود نداشت، از این رو امروزه زنده كردن منافقین و یا پخش نواری كه به نفع این گروهك تروریستی بوده و یا به شك انداختن اذهان جوانان كشور، جز خیانت چیز دیگری در بر ندارد و قطعا این اقدام اخیر امری ساده و اتفاقی نیست.

 

وی همچنین عنوان كرد: من همواره در دوران انقلاب در متن قضایای نظام بودم و از نزدیك  با بیت حضرت امام (ره) مرتبط بودم و رفاقت با مرحوم حاج احمد اقا داشتم و در خیلی از جلسات امام با سران كشور حاضر بودم و قطعا دستاوردها و پیروزی های كشور از جمله در دوران جنگ، به خاطر اعتقاد ما و مردم ایران به امام خمینی(ره) بوده و هست

 

این نماینده ادوار مجلس، ادامه داد: به اعتقاد من برخورد نظام با منافقین، یك اقدام صحیح و به حق بود و در شرایطی انجام شد كه منافقین عملا در جریان مرصاد ، همراه ارتش عراق به خاك ایران تجاوز كردند.

 

وی گفت: به طور حتم عاملان انتشار فایل صوتی، كینه بزرگی نسبت به امام و مرحوم حاج احمد آقا دارند كه كینه خودشان را می خواهند از این طریق بروز دهند.

 

"سید حسین موسوی تبریزی" نیز كه در زمان حیات امام خمینی(ره) و تا سال 1363 دادستان كل انقلاب بود به فایل صوتی منتشر شده از سخنان آیت الله منتظری درباره اعدام های سال 13677 واكنش نشان داد و گفت: امام پس از نامه هایی كه آقای منتظری برای ایشان نوشت، اجازه تشكیل یك هیات به ایشان داد تا وضعیت زندان ها و زندانیان را در سراسر كشور بررسی كنند و پس از آن حداقل 2 یا 3 بار لیستی از زندانیان كه توسط این شورا تهیه شده و مورد تائید آیت الله منتظری قرار گرفته بود، توسط امام خمینی(ره) مورد عفو قرار گرفتند.

 

وی در پاسخ به سئوالی درباره دلایل انتشار این فایل صوتی در این مقطع زمانی، اظهار كرد: نمی دانم چرا باوجود اینكه این مطلب قبلا در خاطرات آیت الله منتظری گفته شده بود، دفتر ایشان بار دیگر در این مقطع زمانی نسبت به انتشار فایل صوتی در اینترنت اقدام كرده و متاسفانه این موضوع مورد سوءاستفاده دشمنان انقلاب و نظام قرار گرفته است.

 

وی در پاسخ به این سئوال كه مگر بخشی از وظایف در ارتباط با بررسی وضعیت زندانیان از سوی امام به آقای منتظری سپرده نشده بود؟ افزود: به این شكل نه؛ چون آیت الله منتظری عضو شورای عالی قضایی نبود. اما در زمانی كه بنده دادستان كل بودم، در 2 مرحله یادم هست كه امام پس از نامه های آیت الله منتظری اختیاراتی به ایشان محول كرد.

 

دادستان كل انقلاب در سال های ابتدایی پیروزی انقلاب تصریح كرد: آقای منتظری در 2 مرحله درباره امور زندانیان نامه هایی به امام نوشته و خواسته بود كه شرایط زندانیان مورد بررسی قرار گیرد و اگر مشكلاتی در این زمینه وجود دارد، مرتفع شود.

 

وی ادامه داد: امام در سال 1362 این اجازه را به آقای منتظری دادند و پس از آن هیاتی متشكل از آیات ابطحی كاشانی، محمدی گیلانی، سید جعفر كریمی و قاضی خرم آبادی شكل گرفت تا برای بررسی وضعیت زندانیان و شرایط آن ها در زندان و همچنین بررسی شرایط عفو آن ها به تمامی زندان های كشور بروند و اوضاع را بررسی كنند.

 

موسوی تبریزی تاكید كرد: حتی بنده در آن زمان به عنوان دادستان كل به دادستان های تمامی استان ها نامه نوشتم كه با هیات مذكور همكاری لازم را داشته باشند و البته بنده هم حتی در 2 بازدید به همراه این هیات حاضر شده و وضعیت زندان ها و زندانیان را از نزدیك مورد بررسی قرار دادیم.

 

وی یادآور شد: هیات مذكور در 2 مرحله و پس از انجام بررسی های لازم لیست هایی از زندانیان آوردند تا مورد عفو قرار گیرند. این لیست ها توسط آیت الله منتظری مورد تائید قرار گرفت و طی آن بیش از صدها زندانی در آن زمان با نظر مستقیم امام خمینی(ره) مورد عفو و رأفت اسلامی قرار گرفتند. در آن زمان آیت الله موسوی اردبیلی رئیس دیوان عالی و رئیس قوه قضائیه بودند كه در خبر بی بی سی عنوان ایشان اشتباه درج شده بود.

 

وی ادامه داد: امام خمینی(ره) چندین بار لیست هایی كه برای عفو زندانیان سیاسی به ایشان ارائه شد، مورد تائید قرار دادند كه اتفاقا اكثر این افراد هم از همین اعضای مجاهدین خلق(منافقین) بودند.

 

وی افزود: عمده افرادی كه مورد عفو قرار گرفتند، افرادی بودند كه اقدام مسلحانه ای علیه مردم و كشور انجام نداده بودند و یا كسی را نكشته بودند و از رفتار خود پشیمان بودند، حتی از زندانیان زمان طاغوت هم كه چنین اعمالی را مرتكب نشده بودند در لیست هایی كه مورد عفو قرار گرفتند، افرادی حاضر بودند. آن هایی هم كه مرتكب جنایت و كشتن افراد بی گناه و مردم عادی كشورشان شده بودند، خوب حكم شان صادر شده بود.

 

موسوی تبریزی در ادامه گفت: در سال های پایانی جنگ اطلاعاتی به امام(ره) دادند مبنی بر اینكه منافقین قصد دارند در سه مرحله علیه كشور توطئه كنند، اول اینكه به خاك كشور حمله كنند، دوم اینكه آن هایی كه در شهرها هستند به منافقین بپیوندند و سوم هم، منافقین زندانی در زندان ها شورش كنند كه این بخش را باید از آقای ری شهری كه وزیر اطلاعات وقت بودند، بپرسید. البته مسئولیت شورای عالی قضایی وقت هم بر عهده مرحوم آقای نجفی، آقایان موسوی اردبیلی، موسوی بجنوردی، مقتدایی و موسوی خویئنی ها بود.

ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر: