کد خبر: ۳۰۶۴

واکنش مردم سراسر کشور به جنایت منافقین در 7تیر 1360

در پی جنایت منافقین در به شهادت رساندن آیت‌الله دکتر بهشتی و 72 تن از یارانش در 7 تیرماه 1360، مردم ایران در سراسر کشور به پا خاستند و در اقدامی هماهنگ به این جنایت منافقین واکنش نشان دادند.براساس گزارش‌های مطبوعات، مردم در این راهپیمایی سراسری، شعارهایی مثل: "بهشتی قهرمان پیش خداست امروز/ خمینی بت شکن صاحب عزاست امروز"، "آمریکا، بنی‌صدر، منافق ننگ به پیوندتان/ خون عزیزان ما می‌چکد از چنگتان" و... سر می‌دادند و بدین شکل، این توطئه بزرگ را که منجر به شهادت چند تن از یاران امام شد محکوم کردند.
چهارشنبه ۰۶ تير ۱۳۹۷ - ۱۵:۵۶

پایگاه مرکز اسناد انقلاب اسلامی؛ در پی جنایت منافقین در به شهادت رساندن آیت‌الله دکتر بهشتی و 72 تن از یارانش در 7 تیرماه 1360، مردم ایران در سراسر کشور به پا خاستند و در اقدامی هماهنگ به این جنایت منافقین واکنش نشان دادند.

براساس گزارش‌های مطبوعات، مردم در این راهپیمایی سراسری، شعارهایی مثل: "بهشتی قهرمان پیش خداست امروز/ خمینی بت شکن صاحب عزاست امروز"، "آمریکا، بنی‌صدر، منافق ننگ به پیوندتان/ خون عزیزان ما می‌چکد از چنگتان" و... سر می‌دادند و بدین شکل، این توطئه بزرگ را که منجر به شهادت چند تن از یاران امام شد محکوم کردند.

این نوشتار به بازخوانی واکنش مردم ایران در استان‌های مختلف به این جنایت منافقین می‌پردازد.

عزاداری مردم اردبیل در پی شهادت آیت‌الله بهشتی و یارانش

به دنبال انتشار خبر بمب‌گذاری در دفتر حزب جمهوری، مردم اردبیل ضمن شرکت در یک راهپیمایی بزرگ، اقدام به سینه‌زنی و عزاداری کردند.

به گزارش روزنامه جمهوری اسلامی، «در پایان راهپیمایی مردم در مقابل دفتر حزب جمهوری این شهر اجتماع کرده و پس از استماع بیانیه‌ای از طرف این دفتر و سخنرانی یکی از برادران روحانی با شعار "بهشتی قهرمان پیش خداست امروز/ خمینی بت‌شکن صاحب عزاست امروز" و "بهشتی، بهشتی، راهت ادامه دارد..." به طرف مسجد میرزا علی اکبر حرکت کرده و به اقامه نماز پرداختند.» و مراسم این جمعیت سوگوار پس از اقامه نماز پایان یافت.

اجتماع مردم اصفهان در مقابل خانه پدری شهید بهشتی

روزنامه جمهوری اسلامی در گزارشی درباره واکنش مردم اصفهان به فاجعه 7 تیرماه نوشت: «صبح امروز ده‌ها هزار نفر از امت شهیدپرور اصفهان طی راه‌پیمائی و سینه زنی پس از عبور از خیابان‌ها در میدان امام اجتماع کردند. در این عزاداری یکی از برادران پاسدار طی سخنانی گفت: ای منافقین، ای جنایتکاران، جنایتی که انجام دادید شاه انجام نداد ولی بدانید مردم که اینجا گریه می‌کنند گریه تسلیم نیست، گریه تصمیم و حرکت است.»

پس از این سخنرانی، مردم اصفهان به طرف منزل پدری شهدا از جمله آیت‌الله بهشتی، علی اکبر اژه‌ای و معتمدی رفته و سوگند خوردند راه آنها را ادامه دهند.

در نجف‌آباد نیز مردم از نخستین ساعات بامداد با شرکت در راهپیمایی‌های باشکوه و مجالس سوگواری، یاد شهدای 7 تیرماه را گرامی ‌داشتند. مردم نجف‌آباد همچنین در مراسم نیایشی برای سلامتی آیت‌الله خامنه‌ای که روز 6 تیرماه در مسجد ابوذر مورد هدف اعضای گروهک تروریستی فرقان قرار گرفته بودند شرکت و برای بهبود هر چه سر‌یع‌تر ایشان دعا کردند.

برگزاری مراسم عزاداری در شیراز

مردم شیراز نیز در واکنشی همگانی، ضمن برپایی راهپیمایی، به عزاداری و سینه‌زنی پرداختند. بر اساس گزارش خبرنگار روزنامه کیهان، مردم شیراز «با حضور در خیابان‌ها به طرف حرم مطهر احمدابن موسی(ع) به حرکت درآمدند و در همین حال گروه‌های دیگری که لباس‌های سیاه برتن داشتند به صف راهپیمایان پیوستند.»

سیاه‌پوش کردن شهر یزد بعد از شهادت شهید بهشتی و یارانش

مردم یزد نیز با اجتماع در مسجد روضه محمدیه، دست به یک راه‌پیمایی باشکوه زدند. بنابر گزارش روزنامه جمهوری اسلامی، مردم یزد در حالیکه برسر و سینه خود می‌زدند فریاد می‌کشیدند: "عزا عزاست امروز روز عزاست امروز یار امام امت با شهداست امروز..." و "عزا عزاست امروز کابینه رجائی صاحب عزاست امروز" و...

بنا بر همین گزارش در و دیوار شهر یزد با ‌پارچه‌های مشکی پوشانده شده بود و اطلاعيه‌هایی از سوی کلیه ادارات و نهادها و ارگان‌های انقلابی نیز در محکومیت جنایت منافقین بر در و دیوار شهر دیده می‌شد.

عزاداری مردم در استان مرکزی

در استان مرکزی نیز مردم به جنایت سازمان منافقین در دفتر حزب جمهوری واکنش نشان دادند و مردم در اراک، ساوه، دلیجان و ... اقدام به برپایی راهپیمایی کردند. به گزارش روزنامه‌ها، در ساوه هزاران تن از مردم در مسجد انقلاب اجتماع کرده و به عزاداری پرداختند. سپس دست به یک راهپیمایی باشکوه زده و توطئه گروهک‌های شرق و غرب را محکوم کردند.

هزاران تن از مردم دلیجان نیز درحالیکه در پیشاپیش آنها علامت و دسته‌های زنجیرزنی حرکت می‌کرد، با راه‌پیمائی خود و همچنین با سردادن شعارهائی این جنایت منافقین را محکوم کردند.

شعار "مرگ بر ضد ولایت فقیه" در راهپیمایی مردم تبریز

پس از انتشار خبر شهادت جمعی از یاران امام در دفتر حزب جمهوری، مردم تبریز نیز دست به تظاهرات زدند.

خبرنگار روزنامه جمهوری اسلامی در این رابطه گزارش داد: «هزاران نفر از اقشار مختلف مردم تبریز به راه‌پیمایی در خیابان‌های شهر پرداختند به طوری که اکثر خیابان‌های این شهر مملو از جمعیت بود. مردم در این حضور باشکوه تلاش‌های مذبوحانه گروهک‌های منافق و سرسپرده آمریکا را شدیدا محکوم ساختند. تظاهر کنندگان در حالی که عکس هایی از امام خمینی، دکتر بهشتی و آیت‌الله خامنه‌ای در دست داشتند شعار دادند: "مرگ بر ضد ولایت فقیه"، "برادر بهشتی شهادتت مبارک"، "قسم به روح پاکت راهت ادامه دارد" و... راه‌پیمایان همچنین شعارهایی به زبان آذری نیز سرمی‌دادند.»

این روزنامه با چاپ عکس بزرگی از راهپیمایی مردم تبریز نوشت: «هزاران تن از مردم انقلابی تبریز با لباس‌های مشکی به خیابان‌ها آمدند و ضمن عزاداری در دسته‌های منظم این جنایت منافقین و آمریکا را محکوم ساختند.»

در اجتماعی که پس از راه پیمایی انجام گرفت آیت‌الله مدنی نماینده امام و امام جمعه تبریز سخنانی در مورد این فاجعه ایراد کرد.

واکنش مردم آمل به جنایت منافقین در حزب جمهوری اسلامی

روزنامه جمهوری اسلامی طی گزارشی به واکنش مردم آمل به جنایت منافقین در 7 تیرماه پرداخت و نوشت: به مناسبت شهادت آیت‌الله دکتر بهشتی و دیگر همرزمانش، شهر آمل یکپارچه تعطیل و پرچم‌های سیاه بر سر در مغازه‌ها افراشته شد. مردم به محض شنیدن خبر به خیابان‌ها ریخته و در شهر چندین بار دست به راهپیمایی و عزاداری زدند...

شورای هماهنگی نهادهای انقلاب اسلامی شهرستان آمل نیز با صدور بیانیه‌ای به این جنایت واکنش نشان داد. در بخشی از این بیانیه آمده بود: «فاجعه بزرگ بدست ابرجنایتکاران تاریخ یعنی آمریکا و دلقکان منافقش یعنی روسیه و مزدوران پیکاری و بالاخره ملی‌گراها و قاتلان ملت در حزب جمهوری بوقوع پیوست... شهادت رئیس دیوان‌عالی کشور بعضی از افراد هیئت دولت، برخی از نمایندگان مجلس و شخصیت‌های دیگر اسلامی سندی بر این ادعا است... برای همیشه عهد می‌بندیم و به عظمت روحشان تا یک هفته در مسجد سبزمیدان به ذکر خدا می‌نشینیم و به امام منتظر(عج) و نایب به حقش تبریک و تسلیت می‌گوئیم...»

علاوه بر این، در بسیاری از شهرها چون تهران، مشهد، قم، قزوین، زنجان، همدان، کرمان، لرستان، کرمانشاه، کردستان، زاهدان، سمنان و ... نیز راهپیمایی‌های گسترده‌ای برپا شد و مردم این شهرها ضمن اعلام انزجار از اقدامات منافقین و دشمنان، بار دیگر با حضور میلیونی خود با نظام جمهوری اسلامی و امام خمینی بیعت کردند.


این خبر را به اشتراک بگذارید:
ارسال نظرات