کد خبر: ۳۱۶۱

حجت‌الاسلام‌ شيخ‌ احمد كافی‌ خراسانی‌

شیخ احمد كافی در 1305 در مشهد به دنیا آمد. دروس مقدماتی حوزوی را در زادگاه خود فرا گرفت و سپس راهی نجف اشرف شد. ابتدا ازمحضر آیت‌الله سید اسد الله مدنی كسب فیض كرد و سپس در دروس خارج فقه و اصول آیت‌الله العظمی سید ابوالقاسم خوئی حاضر شد. وی در راستای تبلیغ دین، مهدیه تهران را تأسیس كرد و در كنار آن به تأسیس مساجد، مدارس، حسینه‌ها و كتابخانه‌ها مبادرت می‌ورزید. علاوه برآن، كمك به فقرا از دیگر اقدامات وی بود؛ به‌طوری‌كه در تهران، به 5 هزار فقیر رسیدگی می‌كرد.

پایگاه مرکز اسناد انقلاب اسلامی؛ احمد كافی در 1305 در مشهد به دنیا آمد. دروس مقدماتی حوزوی را در زادگاه خود فرا گرفت و سپس راهی نجف اشرف شد. ابتدا ازمحضر آیت‌الله سید اسد الله مدنی كسب فیض كرد و سپس در دروس خارج فقه و اصول آیت‌الله العظمی سید ابوالقاسم خوئی حاضر شد. پس از بازگشت به كشور، كه مصادف با آغاز نهضت حضرت امام (ره) بود، به مبارزات سیاسی پرداخت و در سنگر وعظ و خطابه به افشاگری علیه رژیم پهلوی پرداخت و در این راستا بارها به ساواك احضار می‌شد. یك‌بار نیز دستگیر و مدتی در زندان قزل قلعه محبوس بود.

 وی در راستای تبلیغ دین، مهدیه تهران را تأسیس كرد و در كنار آن به تأسیس مساجد، مدارس، حسینه‌ها و كتابخانه‌ها مبادرت می‌ورزید. علاوه برآن، كمك به فقرا از دیگر اقدامات وی بود؛ به‌طوری‌كه در تهران، به 5 هزار فقیر رسیدگی می‌كرد. وی در كنار اقدامات عام‌المنفعه، از مبارزات سیاسی نیز غافل نبود و به‌خاطر این مبارزات دستگیر و به سه سال تبعید درایلام محكوم شد. در دوران تبعید، وی به تأسیس مراكز وعظ و خطابه در ایلام پرداخت و سپس به تأسیس چنین مراكزی در دیگر نقاط كشور اقدام كرد. ، وی  در حالی‌كه عازم مشهدبود،  در تاریخ 30 تیر 1357 به‌طور مشكوك تصادف كرد و درگذشت.


این خبر را به اشتراک بگذارید:
ارسال نظرات