مرکز اسناد انقلاب اسلامی

سازمان نقاب، رهبری جریان كودتای نوژه را به عهده داشت. گردانندگان اصلی این سازمان در داخل كشور، همفكران بختیار در جبهه ملی بودند و در حقیقت می‌توان گفت كه این كودتا را جبهه ملی و یا حداقل بخشی از این جبهه هدایت می‌كرد.
تاریخ انتشار: ۱۱:۵۱ - ۳۰ تير ۱۳۹۵ - 2016July 20
پایگاه مركز اسناد انقلاب اسلامی؛ حجت‌الاسلام والسلمین محمدی ری‌شهری در كتاب خاطراتش كه توسط مركز اسناد انقلاب اسلامی منتشر شده است درباره نقش جبهه ملی در كودتای نوژه می‌گوید: سازمان نقاب، رهبری جریان كودتای نوژه را به عهده داشت. گردانندگان اصلی این سازمان در داخل كشور، همفكران بختیار در جبهه ملی بودند و در حقیقت می‌توان گفت كه این كودتا را جبهه ملی و یا حداقل بخشی از این جبهه هدایت می‌كرد.  
 
 
بنابر اظهارات یكی از عوامل كودتا:"سازمان نقاب شامل یك ستاد در پاریس كه در راس آن بختیار و یك ستاد در ایران بود كه به دو شاخه سیاسی و نظامی تقسیم می‌شد، بود. سازماندهی كودتا با ابوالقاسم خادم، یكی از اعضای فعال حزب ایران بود (كارت عضویت وی در حزب ایران از طرف كمیته مركزی حزب صادر شده) و پس از دستگیری وی در تاریخ 8 اردیبهشت ماه 1359، به مهندس جواد مرزبان واگذار شد.
 
 
حزب ایران یكی از احزاب تشكیل دهنده جبهه ملی بوده است و در شورای مركزی جبهه ملی چهارم، ابوالفضل قاسمی نمایندگی این حزب را  برعهده دارد.

ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر: