مرکز اسناد انقلاب اسلامی

کد خبر: ۳۲۲۲
ساواک در سال 1355 گزارش داد: انتخابات انجمن‌های ملی نشان داده شد که مردم موافق دستگاه نیستند چون صندوقی را که جهت اخذ رای در مسجد جامع دزفول گذاشته بودند با توجه به جمعیت که در این مسجد تردد دارند فقط 120 رای ریخته شده بود، با اینکه شهردار دزفول 5 میلیون تومان خرج کرده بود نظر بعضی‌ها را جلب کند موفق نشد.
تاریخ انتشار: ۰۹:۰۶ - ۰۳ مرداد ۱۳۹۷ - 2018July 25

پایگاه مرکز اسناد انقلاب اسلامی؛ با وجود تبلیغات فراوان رژیم پهلوی برای احزاب دولت‌ساخته‌ای مثل حزب رستاخیز و هزینه‌های گزافی که برای خرید رأی مردم می‌کردند، باز هم موفق نمی‌شدند توجه مردم را به این احزاب جلب کنند و صندوق‌های انتخاباتی با کمترین آرای مردمی مواجه می‌شد. این بی‌توجهی مردم به سیاسی‌بازی‌های رژیم پهلوی به خوبی در میان اسناد ساواک قابل ملاحظه است.

در سندی از گزارش‌های ساواک در آبان 1355 درباره عدم استقبال مردم دزفول از انتخابات و حزب رستاخیز آمده است: «موضوع: جلسه منزل دکتر مظفر بقایی. جلسه فوق که در تاریخ 3 آبان 1355 با شرکت دو نفر از اهالی دزفول که یکی از آنان گویا خیاط بود تشکیل شد. همین شخص گفت حزب رستاخیز نامی بیش نیست، باز حزب ایران نوین و مردم؛ زیرا اکنون کسی به حزب رستاخیز نمی‌رود و در این انتخابات انجمن‌های ملی نشان داده شد که مردم موافق دستگاه نیستند چون صندوقی را که جهت اخذ رای در مسجد جامع دزفول گذاشته بودند با توجه به جمعیت که در این مسجد تردد دارند فقط 120 رای ریخته شده بود، با اینکه شهردار دزفول 5 میلیون تومان خرج کرده بود نظر بعضی‌ها را جلب کند موفق نشد. وی اضافه کرد روز جمعه گذشته مسابقه ورزشی در میدان ورزشی اهواز برگزار شد که حدود 35 هزار نفر تماشاچی داشتند همه از دولت بدگویی می‌کردند و فحش می‌دادند. شاید مردم دسته‌جمعی در چنین محل‌هایی اجتماع می‌کنند تا عقده‌های خود را خالی نمایند...»

گزارش ساواک از بی‌توجهی مردم دزفول به برگزاری انتخابات توسط رژیم پهلوی
ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ارسال نظر