مرکز اسناد انقلاب اسلامی

کد خبر: ۳۲۷۳
انقلاب اسلامی در همدان
براساس گزارش ساواك همدان: «اسدالله مدنى در همدان به نفع [امام] خمينى فعاليت و بيشتر اهالى همدان را مقلد [امام] خمينى كرده است و در هر محفل و مجلسى از [امام] خمينى تمجيد مى‌كند و وى را اعلم مجتهد ]مجتهد اعلم [قلمداد مى‌نمايد.»
تاریخ انتشار: ۱۳:۱۹ - ۲۰ شهريور ۱۳۹۷ - 2018September 11

پایگاه مرکز اسناد انقلاب اسلامی؛ آیت‌الله سید اسدالله مدنی که در 20 شهریور 1360 توسط سازمان منافقین ترور شد و به شهادت رسید، از مبارزان انقلابی و یاران نزدیک امام خمینی بود که نقش بی‌بدیلی در مبارزه با رژیم پهلوی داشت. وی در نخستین سال‌های نهضت اسلامی و پس از رحلت آیت‌الله حکیم، در جهت تبلیغ مرجعیت امام خمینی تلاش وافری انجام داد.

در کتاب "انقلاب اسلامی در همدان" که توسط مرکز اسناد انقلاب اسلامی منتشر شده، درباره تلاش‌های آیت‌الله مدنی برای تثبیت مرجعیت امام خمینی در همدان آمده است: به محض اعلام خبر رحلت آيتالله حكيم، در تمام شهرهاى ايران مجالس عزا و ترحيم برگزار شد؛ از جمله در همدان، تمام اصناف به طور جداگانه در مسجد جامع، مجلس عزا و ترحيم برگزار كردند و روحانيون و وعاظ نيز در اين مجالس به سخنرانى راجع به وى و اسلام و مرجعيت اقدام كردند. آنها از اين فرصت استفاده كردند و مسائل روز را مطرح مىنمودند. همچنین در همه این مراسمات، در تمام شهرهاى ايران، روحانيون، وعاظ و انقلابيون، به تبليغ مرجعيت امام خمینی اقدام كردند.

در همدان نيز اين موضوع توسط روحانيون در منابر، مجالس و سخنرانىها مطرح مىشد؛ آنان در پايان هر سخنرانى براى بازگشت مرجع تقليد خود، يعنى امامخمينى دعا مىكردند و مردم نيز آمين مىگفتند و بدين وسيله جامعه و مردم، آمادگى لازم را براى پذيرش مرجعيت ایشان پيدا كرده بودند. 

آيتالله سیداسدالله مدنى در اين زمينه فعاليت بسيارى داشت كه اين موضوع در گزارشهاى متعدد ساواك منعكس مىشد. چنانكه ساواك همدان در گزارشى در تاريخ 19 تير ماه 1347، راجع به فعاليت سیاسی آيتالله مدنى نوشت: «هنگامى كه عدهاى از بازارىها جهت ملاقات وى رفته بودند، مشاراليه ضمن صحبت از شجاعت و شهامت آقاى خمينى اضافه نمود كه اخيرآ براى طلاب، حقوق تعيين كرده است، ولى آقاى خمينى در اثر ناراحتىهايى كه از طرف دولت ايران به عمل آمده، خيلى ضعيف شدهاند.» از طرف ديگر آیت‌الله مدنی رابط ميان روحانيون همدان و امام بود و نامههاى آنان را به همديگر مىرساند.

براساس گزارش ساواك همدان: «اسدالله مدنى در همدان به نفع [امام] خمينى فعاليت و بيشتر اهالى همدان را مقلد [امام] خمينى كرده است و در هر محفل و مجلسى از [امام] خمينى تمجيد مىكند و وى را اعلم مجتهد ]مجتهد اعلم [قلمداد مىنمايد.»

ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ارسال نظر