پایگاه مركز اسناد انقلاب اسلامی؛ همزمان با وقایع 17 شهریور 1357 و كشتار مردم ایران در این روز، اسنادی مبنی بر نقش رژیم صهیونیستی در این فاجعه مشاهده می‌شود، به طوری كه سازمان اطلاعات و امنیت كشور (ساواك) تلاش كرد تا با كمك رسانه ها، نقش رژیم صهیونیستی در فاجعه "جمعه سیاه" را از دید مردم پنهان كند؛ سند زیر به خوبی این موضوع را نشان می دهد.

 

نقش رژیم صهیونیستی در قتل عام مردم ایران در 17 شهریور + سند

 

 متن كامل این سند كه یك روز بعد از"جمعه سیاه" با موضوع "سربازان اسرائیلی" گزارش شد به شرح زیر است:

 

«متعاقب اطلاعیه هایی كه ساعت 21 روز 15 شهریور 57 مبنی بر پیاده نمودن كوماندوهای اسرائیلی به وسیله سه هواپیمای اسرائیلی در پادگان جی تهران در بازار "شانزه لیزه" واقع در خیابان شاه نصب گردیده بود این موضوع در بین مردم قوت گرفته است كه چون سربازان ایرانی از تیراندازی به سوی مردم خودداری می نمایند لذا دولت اقداماتی به عمل آورده كه سربازان اسرائیلی به سوی مردم بی‌گناه تیراندازی و آنها را بی رحمانه بكشند.
 

نظریه سه شنبه: 1- اصلح است به وسیله رسانه های گروهی فورا این موضوع تكذیب و دلایل رد این ادعا به سمع همگان برسد.
 2- نظریه فوق مورد تائید منابع 8342 و8354 نیز قرار گرفته است.
نظریه چهارشنبه: نظریه سه شنبه مورد تائید است.
ملاحظات: مراتب ساعت 10:20 روز 18 شهریور به اداره كل سوم بخش 312 تلفنگرام گردیده است.»

 

*** اعتراف رسانه‌های خارجی به نقش رژیم صهیونیستی در قتل عام مردم در 17 شهریور ***

 

چندماه پس از فاجعه 17 شهریور و كشتار مردم در میدان شهدا، برخی از منابع مانند مجله "سیكراهود شیت" (مجله نظامی اسرائیل)، مجله "همولام هزیه"، "هارتس" و "دافار" در اواخر سال 1978 میلادی از نقش رژیم صهیونیستی در فاجعه "جمعه سیاه" پرده برداشتند.


این رسانه‌ها اعتراف كردند: «اسرائیل پس از افزایش موج تظاهرات مردم ایران، یك پل هوائی از فرودگاه "لد" و فرودگاه نظامی (رامات داوید) در نزدیكی "حیفا" برای رساندن ابزار مهمات قلع و قمع بدون خونریزی متظاهرین برپا كرد. از جمله این ابزارها تفنگ‌های پخش‏ كننده گازهائی بود كه حركت و رفلكس عصبی را دچار فلج می‌كرد.»

رسانه های خارجی همچنین افزودند: «دولت اسرائیل یك گروهان از افراد ورزیده در جنگ‌های پارتیزانی و سابوتاژ و قلع‏ قمع‌های شهری به تهران ارسال داشت. این گروهان تابع اداره اطلاعات ارتش اسرائیل‏ است كه با اجازه نهائی "شین.ب" (ادراه اطلاعات و ضداطلاعات نخست‌وزیری‏ اسرائیل) باید عمل كند. فرمانده این گروهان "رهبعام زیبكی" بود كه سابقا فرمانده بخش‏ میانه اسرائیل در دهه ششم و سپس مشاور نخست وزیر در مسائل مبارزه با تروریسم و كاربرد مهمات مخصوص و تكنیك های آن در این زمینه گردید.»


 

 در ادامه گزارش های این مطبوعات آمده بود: «این واحد به‌وسیله هواپیماهای شركت‏ "ال آل اسرائیل" به تهران منتقل شد و در وقت خود در قلع و قمع تظاهرات در شهرهای‏ بزرگ ایران موفق گردید. در این گروهان تعداد زیادی افراد یهودی-ایرانی كه زبان فارسی‏ خوب می‌دانستند نیز وجود داشت. به‌علاوه كلیه این گروهان در تهران ملبس به لباس‏ نظامی ارتش ایران شدند. مسئولین ایرانی برای كتمان این موضوع شایع كردندكه افراد این گروهان از بلوچستان ایران می‌باشند. علاوه بر این از پایگاه كوچك نظامی نزدیك آبادان و بندرعباس كه توسط اسرائیل اداره می‌شد برای تمرین كادرهای ضد شورش‏ شهری استفاده گردید.»


 ***اعتراض آیت‌الله فلسفی به كشتار مردم ایران توسط سربازان اسرائیلی در 17 شهریور***

 

"منوچهر آزمون"، وزیر مشاور وقت رژیم پهلوی در جلسه شورای امنیت ملی كه روز 18 شهریور 57 برگزار شد اظهار داشت كه "آیت‌الله فلسفی" به شدت به حضور سربازان اسرائیلی به منظور كشتار مردم در 17 شهریور اعتراض كرده و به او گفته بود: «آقا جان این قطعی است كه سرباز اسرائیلی را آورده‌اند، برای اینكه سرباز مسلمان امكان ندارد این كار را بكند. به علاوه اینكه تمامشان [سربازها] بور و زاغ هستند و  به زبان خارجی صحبت می‌كنند.»