گزارش ساواک از برنامه مبارزاتی انقلابیون در عید قربان سال 1343

در اسناد ساواک سندی به چشم می‌خورد که برنامه مبارزاتی انقلابیون برای عید قربان سال 1343 را تشریح می‌کند.
سه‌شنبه ۳۰ مرداد ۱۳۹۷ - ۱۲:۱۷
پایگاه مرکز اسناد انقلاب اسلامی، در دوران نهضت اسلامی، مبارزان انقلابی از مناسبت‌های مختلف مذهبی جهت اعلام مخالفت با رژیم پهلوی و حمایت از امام خمینی استفاده می‌کردند. این مهم در اسناد و خاطرات آن دوران دیده می‌شود.

در اسناد ساواک سندی به چشم می‌خورد که برنامه مبارزاتی انقلابیون برای عید قربان سال 1343 را تشریح می‌کند. اما دو نکته مهم در این سند بسیار حائز اهمیت است؛ اول اینکه این برنامه رنگ و بوی ضد صهیونیستی دارد و دوم به دلیل بستر گسترده عید قربان در همه مذاهب و کشورهای اسلامی، همزمان این برنامه تظاهرات توسط حجاج در خارج از کشور نیز برگزار خواهد شد.

براساس گزارش اطلاعات داخلی به تاریخ 1343/1/31: «اطلاع به دست آمده حاکی است که عده‌ای از طرفداران [امام] خمینی در نظر دارند روز عید قربان میتینگ عظیمی در قم برپا نموده و ضمن آن علیه دولت و همچنین معاهدات ایران و اسرائیل تظاهرات دامنه‌داری انجام دهند. 

برای انجام این منظور اعلامیه‌های دعوت در قم چاپ و به شهرستان‌ها فرستاده‌اند و نظیر این تظاهر همان روز در ریاض به وسیله افرادی که خارج از کشورند انجام خواهد شد.»گزارش ساواک از برنامه انقلابیون برای تظاهرات در روز عید قربان سال 1343
این خبر را به اشتراک بگذارید:
ارسال نظرات