مرکز اسناد انقلاب اسلامی

شهید عراقی درباره دلایل و چگونگی اجرای ترور منصور توسط موتلفه می‌گوید:در سال 1341 من و گروهی از یارانم تشكیل سازمان جمعیت‌های موتلفه‌ی اسلامی دادیم... تا اینكه مسئله كاپیتولاسیون كه مصونیت دادن به مستشاران آمریكایی بود، پیش آمد و اینكه 1400 مستشار آمریكایی صاحب تمام نیروهای امنیتی ما شده بودند. در یك جلسه سری با شركت حدود 20 تن از اعضای سازمان تصمیم گرفته شد حسنعلی منصور به عنوان اول شخص مسئول و مفسد فی‌الارض اعدام گردد.
تاریخ انتشار: ۱۳:۳۵ - ۲۹ خرداد ۱۳۹۵ - 2016June 18

پایگاه مركز اسناد انقلاب اسلامی؛ شهید عراقی درباره دلایل و چگونگی اجرای ترور منصور توسط موتلفه می‌گوید:‌‌‌‌ در سال 1341 من و گروهی از یارانم تشكیل سازمان جمعیت‌های موتلفه‌ی اسلامی دادیم... تا اینكه مسئله كاپیتولاسیئن كه مصونیت دادن به مستشاران آمریكایی بود، پیش آمد و اینكه 1400 مستشار آمریكایی صاحب تمام نیروهای امنیتی ما شده بودند. در یك جلسه سری با شركت حدود 20 تن از اعضای سازمان تصمیم گرفته شد حسنعلی منصور به عنوان اول شخص مسئول و مفسد فی‌الارض اعدام گردد. این كار به عهده‌ی محمد بخارایی و دو تن دیگر به نام مرتضی یك نژاد و رضا صفارهرندی گذاشته شد و آنها قبول كردند.

هاشم امانی می گوید: شهید عراقی نقش مهمی در ترور منصور ایفا كرد، بدین صورت كه عوامل ترور را به یكی از مناطق غیرمسكونی بیرون از شهر تهران می‌برد و به آنها آموزش تیراندازی و پرتاب نارنجك می‌آموخت تا برای اینگونه عملیات ها آماده شوند.

اعضای موتلفه شب قبل از عملیات برای جلوگیری از انتساب این عمل به گروه های ملی، كمونیستی و غیره، قطعنامه‌ی 6 ماده‌ای و نوارهای وصیتی را به همت حاج صادق امانی تنظیم می‌كنند و اهداف خود را برای انجام این اقدام را، اینگونه اعلام می كنند: ما با قلبی سوزان آماده‌ی شهادتیم. دیدن این تن‌های برهنه شكم‌های گرسنه و بدن های ناتوانی كه زیر تازیانه های عمال استعمار آن‌ها را به پرستیدن پیكر منحوس شاه ئا می‌دارند، ما و هر انسانی را رنج می دهد. ما برای اولین بار شلیك گلوله را بر روی دشمنان شما ملت ایران طنین انداز  می‌كنیم، باشد كه شما نیز پیروی كنید.

شهید محمد بخارایی شب قبل از عملیات در حدود نیم ساعت صحبت می‌كند و خطاب به نسل جوان می‌گوید: "من از دنیایی نو، ورای این دنیا با شما سخن می‌گویم. من اولین كسی هستم كه تیر را به طرف دشمن رها كردم،  تا وقتی استعمار و استثمار و استبداد را از این مرز و بوم بیرون نكرده‌اید، اسلحه خود را بر زمین نگذارید..."

* برگرفته از كتاب تاریخ شفاهی،زندگی و مبارزات شهید مهدی عراقی

ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ارسال نظر