مرکز اسناد انقلاب اسلامی

کد خبر: ۳۶۲۳
مجموعه اعترافات جنگ تحمیلی
با آغاز تجاوز رژیم بعث عراق به مرزهای ایران در آخرین روز تابستان سال 1359، غرب و شرق بلافاصله به حمایت مالی و اقتصادی از صدام اقدام کردند و با پرداخت بیش از 60 میلیارد دلار به رژیم بعث، نیازهای مالی و اقتصادی این رژیم را در جنگ تحمیلی علیه جمهوری اسلامی ایران تامین کردند. به اعتراف رسانه‌های غربی، کمک‌های مالی به رژیم بعث عراق نه تنها آتش جنگ را فروزان نگه داشت، بلکه باعث تحمیل جنایت‌ها و تلفات سنگین در طول هشت سال جنگ تحمیلی شد. به طوری که روزنامه "آبزرور" چاپ لندن در تاریخ 1 مهر 1369 در مقاله‌ای ضمن اعتراف به تامین نیازهای مالی و اقتصادی رژیم بعث توسط دولت‌های غربی و عربی، نوشت: «اگر عربستان سعودی، اروپا و شوروی به منظور کمک به عراق... نیروهای نظامی، لوازم یدیکی و پول روانه نمی‌کردند، ایران متحمل این همه تلفات در جنگ نمی‌شد.»
تاریخ انتشار: ۱۱:۰۴ - ۳۱ شهريور ۱۳۹۷ - 2018September 22
پایگاه مرکز اسناد انقلاب اسلامی؛ با آغاز تجاوز رژیم بعث عراق به مرزهای ایران در سال 1359، بلوک غرب و شرق بلافاصله به حمایت مالی و اقتصادی از صدام پرداختند و با پرداخت بیش از 60 میلیارد دلار به رژیم بعث، نیازهای مالی و اقتصادی این رژیم را در جنگ تحمیلی علیه جمهوری اسلامی ایران تامین کردند. متعاقب این حمایت‌های مالی بود که صدام توانست به تحرکات خود در مرزهای ایران ادامه دهد.

به اعتراف رسانه‌های غربی، کمک‌های مالی به رژیم بعث عراق نه تنها آتش جنگ را فروزان نگه داشت، بلکه باعث تحمیل جنایت‌ها و تلفات سنگین در طول هشت سال جنگ تحمیلی شد.

اعتراف کشورهای غربی به تامین هزینه‌های عراق در جنگ تحمیلی 

اندکی بعد از پایان جنگ ایران و عراق، روزنامه "آبزرور" چاپ لندن در تاریخ 1 مهر 1369 در مقاله‌ای ضمن اعتراف به تامین نیازهای مالی و اقتصادی رژیم بعث توسط دولت‌های غرب و شرق، نوشت: «اگر عربستان سعودی، اروپا و شوروی به منظور کمک به عراق... نیروهای نظامی، لوازم یدیکی و پول  روانه نمی‌کردند، ایران متحمل این همه تلفات در جنگ نمی‌شد.»

بنابر گزارش رادیو امریکا در تاریخ 23 بهمن 1369: «این عراق بود و نه ایران که از کمک‌های کلان نظامی و مالی خارجی برخودار شد و این کمک‌ها به صدام حسین امکان داد که یک ماشین نظامی بیافریند... هشت سال بعد زمانی که میان این دو کشور آتش‌بس برقرار شد شمار نفرات نظامی عراق از یک میلیون تجاوز می‌کرد. به این معنا که صدام حسین توانسته بود در عرض هشت سال نیروهای نظامی‌اش را چهار برابر کند و پول لازم برای این کار از سوی سعودی‌ها و کویتی‌ها تأمین شده بود. نه تنها از سوی آن‌ها بلکه البته از سوی شوروی و همچنین از فرانسه- آلمان غربی- ژاپن و سرانجام از امریکا.»

بنابر اعترفات مقامات و رسانه‌های امریکایی، دولت امریکا در دوران جنگ تحمیلی، به طور مستقیم و غیرمستقیم حامی مالی و اقتصادی رژیم بعث عراق بود. 

بنابر گزارش رادیو امریکا در 22 مرداد  1369: «امریکا در سال1983 نام عراق را از فهرست حامی تروریسم حذف کرد و به این ترتیب زمینه برای سود گرفتن عراق از سوبسیدها، اعتبارات و تضمین‌های وامی دولت فدارل را هموار ساخت... عراق با رضایت و کمک گه‌گاهی امریکا به چنین قدرتی دست یافت و از یک داد و ستد گسترده محصولات کشاورزی امریکا... فروش نفت به پالایشگران امریکایی برای تأمین بودجه نظامی و... بهره گرفت.» 

رادیو امریکا در گزارش دیگری به تاریخ 6 مهر 1369 بار دیگر از تلاش امریکا برای حذف رژیم بعث عراق از لیست کشورهای حامی تروریسم به منظور تامین نیارهای مالی و اقتصادی این رژیم پرده برمی‌دارد و می‌گوید: «در سال 1983 امریکا نام عراق را از لیست کشورهای حامی تروریسم حذف کرد؛ ناگهان اعتبارات از سوی بانک بین‌المللی صادرات و واردات و تضمین وام‌های بین‌المللی از سوی مؤسسه اعتبارات بازرگانی به جانب بغداد آغاز شد.»

رادیود امریکا در گزارشی دیگر به تاریخ 23 بهمن 1369 در مورد اعتبارات امریکا به رژیم بعث برای رفع نیازهای مالی و اقتصای این کشور می‌گوید: «از سال 1983 دولت ریگان دادن اعتبار به عراق را برای خریدن غله از امریکا آغاز کرد. این‌گونه اعتبارات از سیصدو هفتاد میلیون دلار آغاز و تا سال 1989 تا یک میلیارد و دویست هزار دلار بالا رفت.»

خبرگزاری آسوشیتدپرس نیز ضمن اعتراف به حمایت‌های مالی امریکا از رژیم بعث عراق در جنگ تحمیلی از تلاش‌های امریکا برای خنثی‌سازی تحریم‌ها علیه رژیم بعث پرده برمی‌دارد و می‌گوید: «از سال 1984 امریکا وام‌های بانکی وارداتی  و صادراتی به عراق داده و چندین میلیارد دلار اعتبار این کشور را برای خرید محصولات کشارزی امریکا از جمله گندم، برنج، ذرت، تنباکو و چوب تضمین کرده است. در سال‌های اخیر دولت امریکا سعی کرده است تا تلاش‌های کنگره را جهت اعمال تحریم‌هایی علیه عراق خنثی کند.»

روزنامه "کریسچن ساینس مانیتور" نیز در گزارشی از اعتبارات مالی امریکا به رژیم بعث پرده برمی‌دارد و می‌نویسد: «بین سال 1985 و 1990 بانک صادرت و واردات امریکا 260 میلیون به عراق اعتبار داد تا اعتبار نیازمندی‌های خود را از امریکا تأمین کند.» این روزنامه تأمین نیازهای مالی رژیم بعث عراق توسط امریکا بین سال‌های 1987 و 1989 را بالغ بر یک میلیارد دلار ذکر می‌کند و می‌نویسد: «بین سال‌های 1987 و 1989 عراق بیش از هر کشور دیگری از اعتبارات کشاورزی که شرکت اعتبارات کالاهای مصرفی می‌داد بهره‌مند شد که در سال 1989 بالغ بر بک میلیارد و یکصد میلیون دلار بود.»

بخش دیگری از اعترافات، به نقش امریکا در جنایت‌های شیمیایی رژیم بعث عراق می‌پردازد و فاش می‌کند که چگونه امریکا با کمک‌های مالی خود، در جنایت شیمیایی رژیم بعث عراق علیه ایران نقش‌آفرینی کرد. روزنامه "هرالد تریبون" چاپ انگلیس به نقل از آرتور شلنجر مشاور جان اف کندی، رئیس جمهور اسبق امریکا با اشاره به سیاست پشتیبانی امریکا از رژیم بعث هنگام استفاده صدام از بمب‌های شیمیایی، در تاریخ 26 آذر 1369 می‌نویسد: «در حالی که صدام مشغول دست زدن به چنین عملیاتی [عملیات شیمیایی] بود، وام بانک‌های امریکایی به عراق برای خرید محصولات کشاورزی بالغ بر یک میلیارد دلار بود.»

حمایت‌های مالی کشورهای عربی از رژیم بعث

علاوه بر کشورها و دول غربی، کشورهای عربی هم به طور همه جانبه از رژیم صدام حمایت مالی می‌کردند. بنابر گزارش رادیو امریکا در 23 بهمن 69: «امیرنشین‌های خلیج فارس تقریبا 30 میلیارد دلار یعنی بیش از نیمی از کمک‌های مالی عراق را تأمین می‌کردند...»

رادیو اسرائیل در تاریخ 1 مرداد همان سال در مورد کمک‌های مالی کویت به رژیم بعث عراق فاش کرد: «کویت به منظور تقویت عراق در جنگ با ایران میلیاردها دلار پول در اختیار صدام حسین قرار داد.» بنابر گزارش رادیو اسرائیل: «صدام برای ادامه جنگ علیه ایران در حدود 60 میلیارد دلار از کشورهای خارجی وام گرفت که دست‌کم چهل میلیارد دلار آن از کشورهای عرب و از جمله چهارده میلیارد دلار آن از از کویت بود.»

رادیو امریکا نیز در تاریخ 19 مرداد 1369 در مورد کمک‌های اقتصادی کویت به رژیم بعث در طول جنگ تحمیلی گفت: «کویت در جنگ 8 ساله در خلیج فارس معادل 10 تا 15 میلیارد دلار به عراق کمک مالی داد.» بنابر گزارش رادیو امریکا کویت علاوه بر کمک مالی به رژیم بعث سعی کرد با جلوگیری از فروش نفت ایران، اقتصاد ایران را تضعیف کند، در این رابطه رادیو امریکا می‌گوید: «کویت علاوه بر حمایت از عراق در جنگ از سال 1986 به بعد با اشباع عمومی بازارهای نفتی جهان، از افزایش بهای نفت از 15 تا 17 دلار بابت هر بشکه جلوگیری کرد و به این ترتیب درآمدهای نفتی ایران را تقلیل بخشید.»

"فواص بدر" اقتصاددان مستقل کویتی نیز در یک کنفرانس خبری در مقر سازمان ملل در 16 آذر 1369 کمک‌های نقدی کویت به رژیم بعث عراق را نزدیک به پانزده میلیارد دلار ذکر کرد و اظهار داشت: «کویت در جنگ عراق علیه ایران قریب به پانزده میلیارد دلار پول نقد به عنوان وام بلاعوض در اختیار عراق قرار داد... کمک مالی کویت به عراق جدای از نفتی بود که کویت برای عراق صادر می‌کرد.»

عربستان سعودی نیز یکی دیگر از حامیان مالی صدام در جنگ تحمیلی علیه ایران بود. کمک‌های مالی عربستان سعودی به رژیم بعث عراق به حدی بود که "خالد بن سلطان بن عزیز" وزیر دفاع و فرمانده نیروی هوایی عربستان سعودی گفت: «عربستان در جنگ حتی نوشابه‌های عراق را تأمین می‌کرد.» بنابر گزارش خبری رادیو امریکا در 16 شهریور 1369 «عربستان سعودی میلیاردها دلار به صدام حسین کمک کرد تا با ایران بجنگد.»

خبرگزاری آسوشیتدپرس نیز در گزارش خبری خود در تاریخ 23 مرداد 1369 به نقل از فهد پادشاه عربستان اعلام کرد: «اگر عراق می‌گوید افراد خود را فدا کرده است ما نیز با پول، سلاح‌های پیشرفته و همکاری بین‌المللی در این فداکاری سهیم بوده‌ایم.»

تلویزیون دولتی عربستان نیز در گزارشی ضمن اعتراف به کمک مالی عربستان به رژیم بعث عراق می‌گوید: «عربستان سعودی، کویت و امارات عربی متحده در دوران جنگ تمامی امکانات مالی خود را در اختیار صدام حسین قرار دادند.»

خبرگزاری رویترز در تاریخ 25 دی 1369 رقم دقیق کمک‌های مالی عربستان به عراق را به نقل از پادشاه عربستان بیش از 27 میلیارد دلار بصورت کمک‌های نظامی و اقتصادی اعلام کرد. 

بنابر گزارش خبرگزاری رویترز "ملک فهد"در این رابطه اعتراف کرد: «ارزش کل اعتبارات، وام‌های بی‌بهره و سایر کمک‌هایی که به شکل محموله‌های نفتی با تجهیزات به عراق به عمل آمده بیش از 27/5 میلیارد دلار است.» 

ملک فهد در ادامه اعترافات خود اقرار کرد: «این اقلام شامل 5/84 میلیارد دلار اعتبار، 6/75 میلیارد دلار کمک به صورت تولید نفت از جانب عراق در اثنای جنگ با ایران، 9/25 میلیارد دلار وام بدون بهره و 2/74 میلیارد دلار تجهیزات نظامی و حمل و نقل می‌شود.»

بدین ترتیب و طبق اعترافات رسانه‌ها و مقامات غربی و عربی، این دولت‌ها به صورت مستقیم و غیر مستقیم، منابع مالی خود را در اختیار رژیم بعث عراق قرار دادند تا صدام با بهره‌گیری از این منابع مالی، هشت سال علیه ملت ایران آتش‌افروزی کند.

ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ارسال نظر