دهه 60

اعتراف سازمان منافقین درباره نحوه ترور شهید هاشمی‌نژاد

امام خمینی بلافاصله پس از شهادت شهید هاشمی‌نژاد، نقش «گروهک‌های ضعیف نادان و عمال قدرت‌های بزرگ خصوصاً امریکا» را در اجرای این عملیات فاش کردند.

پایگاه مرکز اسناد انقلاب اسلامی؛ حجت‌الاسلام والمسلمین سید عبدالکریم هاشمی‌نژاد، از مبارزان مشهور در دوارن نهضت اسلامی و دبیر حزب جمهوری اسلامی خراسان پس از پیروزی انقلاب اسلامی، در 7 مهرماه 1360 توسط اعضای سازمان منافقین ترور شد و به شهادت رسید. 

امام خمینی بلافاصله پس از شهادت شهید هاشمی‌نژاد، نقش «گروهک‌های ضعیف نادان و عمال قدرت‌های بزرگ خصوصاً امریکا» را در اجرای این عملیات فاش کردند. ایشان تاکید کردند: «اینها انگیزۀ این را دارند که 36 میلیون جمعیت ایران و میلیون‌ها جمعیت‌های مسلم و مستضعف جهان، که همه پشتیبان این جمهوری هستند، می‌‏خواهند با ترور بعض شخصیت‌ها، اینها را از این راهی که راه اسلام است، منحرف کنند. اینها نمی‌‏فهمند که این توده‌‏های عظیم، که چون سیل خروشان در تمام کشور در مقابل قدرت‌های بزرگ ایستاده‌‏اند، با ترور اشخاص ولو هر چه بزرگ و ارجمند باشند، اینها به خودشان سستی و فتور راه نمی‌‏دهند، بلکه منسجم‌‏تر می‌‏شوند.»

چندی بعد، سازمان منافقین به انجام عملیات تروریستی توسط اعضای نفوذی‌اش در دفتر حزب جمهوری در مشهد اعتراف کرد. نشریه مجاهد در شماره 515 خود در این‌باره نوشت: «ساعت 10 روز 7 مهر ماه 1360، انفجار یک نارنجک در محل حزب جمهوری در مشهد، یکی از شاه مهره‌های [امام] خمینی را به هلاکت رساند. این عملیات قهرمانانه فدایی را مجاهد هادی علویان به انجام رساند. هادی میلیشیایی پرشور بود که پس از اردیبهشت ماه 1360 مأموریت یافت با نفوذ در حزب جمهوری اسلامی به کسب اطلاعات بپردازد. او توانست وارد بخش تبلیغات حزب شود و اطلاعات ارزشمندی به دست آورد، از جمله اطلاعات مربوط به یکی از روحانیون به نام کامیاب [شهید سید رضا کامیاب] که تیم‌های عملیاتی سازمان پس از آن، نامبرده را به سزای اعمالش رساندند. هادی پس از موافقت سازمان با انجام عملیات انتحاری بر روی هاشمی‌نژاد، آن را به انجام رساند.»


منبع: کتاب "تبار ترور"؛ تهران: موسسه فرهنگی هنری مرکز اسناد انقلاب اسلامی

این خبر را به اشتراک بگذارید:
ارسال نظرات