مرکز اسناد انقلاب اسلامی

کد خبر: ۳۶۸۳
آيت‌الله سيدمحمد صادق لواساني، در 1280 در نجف اشرف به دنيا آمد. مقدمات علوم حوزوي را در حوزه‌ علميه‌‌ نجف طي كرد و سپس به ايران بازگشت و در اراك مستقر شد و از محضر آيت‌الله حائري يزدي سود برد. باعزيمت آيت‌الله حائري يزدي به قم، به آن شهر عزيمت نمود و به تحصيل و تدريس در حوزه‌ علميه‌ نوبنياد قم پرداخت. وي در مدرسه‌ دارالشفاي با حضرت امام خميني(ره) آشنا شد و اين آشنايي به دوستي ديرينه‌اي بدل شد كه تاپايان عمر حضرت امام (ره) ادامه داشت.
تاریخ انتشار: ۱۳:۳۰ - ۰۸ مهر ۱۳۹۷ - 2018September 30

پایگاه مرکز اسناد انقلاب اسلامی؛ آيت‌الله سيد محمدصادق لواساني، در 1280 در نجف اشرف به دنيا آمد. مقدمات علوم حوزوي را در حوزه‌ علميه‌‌ نجف طي كرد و سپس به ايران بازگشت و در اراك مستقر شد و از محضر آيت‌الله حائري يزدي استفاده برد. وي در اراک با حضرت امام خميني(ره) آشنا شد و اين آشنايي به دوستي ديرينه‌اي بدل شد كه تا پايان عمر حضرت امام (ره) ادامه داشت. با عزيمت آيت‌الله حائري يزدي به قم، به آن شهر عزيمت نمود و به تحصيل و تدريس در حوزه‌ علميه‌ نوبنياد قم پرداخت. 

وي كه مدتي مديريت مدرسه‌هاي فيضيه و دارالشفاي قم را برعهده داشت، بعد از تبعيد حضرت امام (ره) به خارج، به تهران عزيمت نمود و نماينده و وكيل تام الاختيارمعظم له در تهران بود. وي همواره از امام (ره) حمايت و پشتيباني مي‌نمود و به خاطر اين حمايت، در 1351 توسط ماموران رژيم دستگير و مدتي در بازداشت به سر برد. در 1353 براي دومين بار و به جرم حمايت از امام (ره) دستگير و به سه سال تبعيد در هشتپر طوالش محكوم شد. وي در سال 1369 به ديدار حق شتافت.

ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ارسال نظر