آماده‌باش ساواک در پی تصمیم امام خمینی برای خروج از عراق در سال 57

بلافاصله پس از انتشار خبر تصمیم امام خمینی مبنی بر ترک عراق، ساواک مرکز به سازمان‌های اطلاعات و امنیت استان‌های خوزستان، کرمانشاهان، فارس و هرمزگان دستور آماده باش صادر کرد.
چهارشنبه ۱۱ مهر ۱۳۹۷ - ۱۴:۵۵
پایگاه مرکز اسناد انقلاب اسلامی؛ تصمیم امام خمینی برای هجرت از عراق در مهر ماه 1357، فصل جدیدی در گسترش مبارزات علیه رژیم پهلوی گشود. مخابره این خبر، در درجه اول رژیم پهلوی را دچار سردرگمی کرد و بلافاصله ساواک مرکز به سازمان‌های اطلاعات و امنیت استان‌های خوزستان، کرمانشاهان، فارس و هرمزگان اعلام آماده‌باش کرد. 

براساس سندی از ساواک به تاریخ 10 مهر 1357: « [امام] خمینی روز گذشته تقاضای روادید خروج از کشور عراق نموده، گرچه تا کنون مقصد نهائی او روشن نشده لیکن احتمال می‌رود به یکی از کشورهای کویت، سوریه یا ترکیه برود. در ضمن این امکان نیز وجود دارد که بطور ناگهانی از طریق یکی از مرزهای هوائی یا زمینی به کشور وارد شود. از هم‌اکنون در مرزهای ورودی آمادگی لازم داشته باشند تا به محض ورود هرگونه ارتباط او را بدواً با افراد غیرمسئول قطع نموده و مراتب را بلافاصله اعلام و یاد شده را در اولین فرصت با هواپیما یا هلی کوپتر نظامی به تهران اعزام دارند.»

آماده‌باش ساواک به دلیل تصمیم امام خمینی برای خروج از عراق در سال 1357
این خبر را به اشتراک بگذارید:
ارسال نظرات