مرکز اسناد انقلاب اسلامی

امام دلداده‌ مرحوم مدرس بود و بلايى را كه دودمان پهلوى بر اين روحانى وارد كرده بودند هميشه در ذهن داشت. يك‌بار درباره‌ مدرس به من گفتند: او ذخيره‌اى بود از خداوند متعال كه زودتر از همه به مفاسد خانواده‌ پهلوى پى برده بود.
تاریخ انتشار: ۱۴:۰۲ - ۱۵ مهر ۱۳۹۷ - 2018October 07
پایگاه مرکز اسناد انقلاب اسلامی؛ آیت‌الله سید حسن مدرس، از علمای مبارز، در روز 16 مهرماه 1307 به دستور رضاخان به خواف تبعید شد. وی در طول حیات خود همواره در مبارزه با استبداد و استعمار پیش‌قدم بود و از این نظر به عنوان اسوه مبارزه با ظلم شناخته می‌شد.

آیت‌الله خزعلی در بخشی از کتاب خاطرات خود که توسط مرکز اسناد انقلاب اسلامی منتشر شده است درباره تعبیر امام خمینی از شهید مدرس می‌گوید: هر وقت حضرت امام خمینی از سيدحسن مدرس ياد مى‌كردند به‌شدت تحت تأثير قرار مى‌گرفتند. اين افكار اسباب زحمت دربار پهلوى گرديد، گرچه براى مدتى پيام افرادى چون نواب و مدرس بى‌جواب ماند، اما هيچ گاه فراموش نگرديد... 

امام دلداده‌ مرحوم مدرس بود و بلايى را كه دودمان پهلوى بر اين روحانى وارد كرده بودند هميشه در ذهن داشت. يك‌بار درباره‌ مدرس به من گفتند: او ذخيره‌اى بود از خداوند متعال كه زودتر از همه به مفاسد خانواده‌ پهلوى پى برده بود. امام در دشمن‌شناسى و درك زمان تا حدودى تحت تأثير مدرس بودند.
ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ارسال نظر