به مناسبت سالروز محاکمه صدام

ماجراي کشف گورهای دسته‌جمعی پس از سقوط صدام

بنابر آمار رسمی از زمان سقوط صدام تا آغاز سال 2009، بیش از 280 گور دسته جمعی کشف شده که برخی از آن‌ها هنوز رمزگشایی نشده و شمار اجساد آن نامعلوم است.یکی از این گورهای دسته‌جمعی در اطراف حله بازگشایی شد که در برگیرنده بیش از ده هزار جنازه بود.به گفته وزارت حقوق بشر عراق، از شانزدهم اوت 2011 گشودن گورهای دسته‌جمعی در منطقه المحاویل در شمال حله که به انتفاضه شعبانیه مربوط می‌شود را شروع کرده‌اند و در همان گور نخست 450 جنازه را یافتند که بیشترشان را زنان، کودکان و پیرمردان تشکیل می‌دادند.
جمعه ۲۷ مهر ۱۳۹۷ - ۱۲:۲۹
پایگاه مرکز اسناد انقلاب اسلامی؛ محاکمه صدام - دیکتاتور بعثی عراق - در 27 مهر ماه 1384 آغاز شد. صدام در طول دوران استبداد خود بسیاری از مردم عراق اعم شیعیان، کردها و سایر اقوام و مذاهب را مورد حمله و تهاجم قرار داد و شمار زیادی از مردم را قتل‌عام کرد. بخشی از این جنایت‌ها در جریان سرکوب قیام مردم در انتفاضه 1991 بود.

در کتاب انتفاضه شعبانیه که توسط موسسه فرهنگی هنری مرکز اسناد انقلاب اسلامی چاپ و منتشر شده درباره کشف گورهای دسته‌جمعی پس از سقوط صدام آمده است: « بنابر آمار رسمی از زمان سقوط صدام تا آغاز سال 2009، بیش از 280 گور دسته جمعی کشف شده که برخی از آن‌ها هنوز رمزگشایی نشده و شمار اجساد آن نامعلوم است.یکی از این گورهای دسته‌جمعی در اطراف حله بازگشایی شد که در برگیرنده بیش از ده هزار جنازه بود.

به گفته وزارت حقوق بشر عراق، از شانزدهم اوت 2011 گشودن گورهای دسته‌جمعی در منطقه المحاویل در شمال حله که به انتفاضه شعبانیه مربوط می‌شود را شروع کرده‌اند و در همان گور نخست 450 جنازه را یافتند که بیشترشان را زنان، کودکان و پیرمردان تشکیل می‌دادند.»این خبر را به اشتراک بگذارید:
ارسال نظرات