پایگاه مركز اسناد انقلاب اسلامی؛ "مهندس سلطان اسعد"، معاون شورای اجرایی حزب الله لبنان در كتاب "معمار محبت" می‌گوید: اخلاص "حسن شاطری" نسبت به حزب‌الله لبنان و تقدیس مقاومت و محبت ویژه‌اش به "سیدحسن نصرالله" برخاسته از عشقی بی‌مثال نسبت به جهاد و مجاهدین بود. او اعتقاد داشت كه رهبری سیدحسن نصرالله نعمتی از جانب خداوند است. كار در لبنان را فرصتی برای كار ذیل حزب‌الله لبنان به شمار می‌آورد.اولین دیدار او پس از ورود به لبنان، دیدار با حضرت سیدحسن بود و در آن دیدار وظایفی را كه در زمان حضورش در لبنان به آن خواهد پرداخت شرح داد و موافقت اولیه را از ایشان دریافت كرد.


سیدحسن نصرالله، دبیر كل حزب‌الله لبنان كسی بود كه مسئله تغییر نام حسن شاطری را مطرح كرد و پیشنهاد داد تا به مردم با نام دیگری غیر از حسن شاطری معرفی شود. مهندس هم بلافاصله پذیرفت و نام "حسام خوشنویس" برگزیده شد، نامی كه تا زمان شهادتش با آن شناخته شد.


* كتاب "معمار محبت"؛ زندگینامه شهید حسن شاطری امروز (چهارشنبه 7 مهرماه 95) در فرهنگسرای شفق با حضور "شیخ علی ضاهر" از مسئولان حزب‌الله لبنان، "اسماعیل احمدی‌مقدم"، فرمانده سابق نیروی انتظامی و "حجت‌الاسلام والمسلمین روح‌الله حسینیان" رئیس مركز اسناد انقلاب اسلامی به همت موسسه فرهنگی هنری مركز اسناد انقلاب اسلامی رونمایی می‌شود.