روایتی از توجه امام خمینی به رعایت اصول اخلاقی در زیارت کربلا

آیت‌الله علی اسحاق می‌گوید: گاهی اوقات برای زیارت رفتن، صف طولانی ایجاد می‌شد و امام و همراهانشان در صف می‌ایستادند.یکبار به ایشان گفتم آقا وقت شما تلف می‌شود. فرمودند: «به قصد زیارت آمده‌ایم، این وقت‌ها حساب می‌شود.»
پایگاه مرکز اسناد انقلاب اسلامی؛ آیت‌الله علی اسحاق از یاران و شاگردان نزدیک امام خمینی در نجف در کتاب خاطرات خود که توسط مرکز اسناد انقلاب اسلامی منتشر شده است درباره توجه امام به رعایت اصول اخلاقی در زیارت امام حسین(ع) در کربلا می‌گوید:‌ امام برای رفتن به کربلا، سوار ماشین خط می‌شدند که قیمت آن 100 فلس بود که ارزش آن به پول ایران دو تومان و هر ده تومان نیم‌دینار بود.

گاهی اوقات برای زیارت رفتن، صف طولانی ایجاد می‌شد و امام و همراهانشان در صف می‌ایستادند.یکبار به ایشان گفتم آقا وقت شما تلف می‌شود. فرمودند: «به قصد زیارت آمده‌ایم، این وقت‌ها حساب می‌شود.» یک دفعه دیگر عرض کردم: چرا در صف خط واحد می‌ایستید و با ماشین سواری نمی‌روید، کرایه‌اش که گران نیست؟ فرمودند: «افیض من حیث افاض الناس» یعنی مردم‌وار باشید. تا این حد امام جزئیان را رعایت می‌کردند.

یک‌دفعه دیگر می خواستیم به کربلا برویم دیدم امام در اواخر صف ایستاده‌اند. خدمت امام رفتم و عرض کردم من و دوستم در جلو صف هستیم. هوا خیلی گرم است، لطفاً جایتان را با ما عوض کنید. فرمودند: مناسب نیست که جای شما بیاییم. من پافشاری کردم ... فرمودند: « در آخر صف آقایی با همسرشان که بچه‌ای هم در آغوش دارد ایستاده‌اند و از گرما ناراحتند، جایتان را با آن‌ها عوض کنید.»

این خبر را به اشتراک بگذارید:
ارسال نظرات