سندی از "وحدت" شیعه و سنی در سال 1342/ اعلام انزجار علمای اهل سنت مصر از جنایت‌های رژیم پهلوی در 15 خرداد

علمای اهل سنت مصر پس از وقایع 15 خرداد 1342 همراهی خود را با شیعیان ایران اعلام کرده و در نامه‌ای نوشتند: شخص من و سایر همکاران من خصوصأ علمای جامع ازهر خشم و نفرت و انزجار خودمان را در قبال این فجایع و مظالم بی‌شمار ابراز می‌داریم و در این عزم و تصمیم پایداریم و ثبات و استقامت نشان می‌دهیم...
سه‌شنبه ۲۹ آبان ۱۳۹۷ - ۱۳:۵۵

پایگاه مرکز اسناد انقلاب اسلامی؛ به دنبال جنایت‌های رژیم پهلوی در سال 1342 و بازداشت امام خمینی، شیخ محمود شلتوت، فقیه‌ و مفتی‌ بزرگ‌ اهل‌ سنت مصر و شیخ جامع ازهر، طی نامه‌ای که برای آیت‌الله محسن حکیم ارسال کرد، مراتب اعتراض به این اقدامات رژیم پهلوی در 15 خرداد را اعلام داشت. وی در این نامه همچنین بر همراهی علمای اهل سنت مصر با علمای شیعه تاکید کرده بود.

در این نامه آمده بود: خصومت و دشمنی به علمای دین در هر جا باشد دشمنی به مقام رسالت پیغمبر اسلام(ص) است که علمای محترم حامل بار سنگین آن هستند و در راه تبلیغ و نشر احکام وظیفه دینی را انجام می‌دهند. اخباری که متواتر می‌رسد حاکی است که در ایران ظلم و ستم به علمای دین ادامه دارد. البته با این وضع ناگوار و آزاری که به آنها می‌رسد وجود يك پایگاه محکم و نیرومند به تمام علما ضروری است که به وسیله آن عزت و منزلت و مقام دینی خودشان را بازگردانند.

شخص من و سایر همکاران من خصوصأ علمای جامع ازهر خشم و نفرت و انزجار خودمان را در قبال این فجایع و مظالم بی‌شمار ابراز می‌داریم و در این عزم و تصمیم پایداریم و ثبات و استقامت نشان می‌دهیم و آرزو می‌کنیم آن مرجع معظم احساسات پرشور مرا و سایر علمای ازهر را در ایران به عموم برادران دینی از علما و افراد ملت و طلاب و دانشجویان برسانند.

جانفشانی و فداکاری علماء نجف اشرف کمتر از ما نیست و غیرت دینی آنها هرگز اجازه نمی دهد که مقدسات و معتقدات عزیز ما بدینگونه پایمال گردد. تا دم مرگ و آخرین دقایق زندگانی از پشتیبانی به دین مقدس اسلام و حمایت از طرفداران آن فرو گذار نخواهیم شد.

شیخ محمود شلتوت

شیخ جامع ازهر

منبع: کتاب "اسناد انقلاب اسلامی"جلد اول؛ مرکز اسناد انقلاب اسلامی

این خبر را به اشتراک بگذارید:
ارسال نظرات