کد خبر: ۴۰۴۵

سيد عبدالكريم‌ موسوي‌ اردبيلي‌

«سيد عبدالكريم‌ موسوي‌ اردبيلي‌» همگام با نهضت امام خمینی در مبارزه علیه رژیم پهلوی از مبارزین فعالی بود که به نهضت امام خمینی پیوست، بعد از پیروزی انقلاب اسلامی، در پست‌های مهمی مشغول به خدمت شد. در دهه‌‌ 1370 از فعاليت‌هاي‌ سياسي‌ كناره‌ گرفت‌ و سرانجام در 3 آذر 1395 دار فانی را وداع گفت.
شنبه ۰۳ آذر ۱۳۹۷ - ۱۱:۱۷

پایگاه مرکز اسناد انقلاب اسلامی؛ سيدكريم‌ موسوي‌ كريمي‌ معروف‌ به‌ «سيد عبدالكريم‌ موسوي‌ اردبيلي‌» در سحرگاه‌ سيزدهم‌ رجب‌ 1344ق/ 8 بهمن‌ 1304 ش‌ در شهر اردبيل‌ به‌ دنيا آمد. او که از مبارزان انقلابی بود در قضاياي‌ سياسي‌ از قبيل‌ تصويب‌نامه‌‌ انجمن‌هاي‌ ايالتي‌ و ولايتي‌، فاجعه‌‌ مدرسه‌‌ فيضيه‌، انتقال‌ حضرت‌ امام‌ از تركيه‌ به‌ نجف‌، شهادت‌ حاج‌آقا مصطفي‌ خميني‌، اهانت‌ روزنامه‌‌ اطلاعات‌ به‌ امام‌، فاجعه‌‌ بيست‌ و نهم‌ بهمن‌ ماه‌ در تبريز، مجلس‌ بزرگداشت‌ شهداي‌ يزد، سالگرد 15 خرداد در سال‌ 1357، فاجعه‌‌ سينما ركس‌ آبادان‌، محاصره‌‌ منزل‌ امام‌ در نجف‌ اشرف‌، هجرت‌ امام‌ به‌ فرانسه‌، فاجعه‌‌ مسجد كرمان‌، حادثه‌ي‌ 13 آبان‌، حمله‌‌ مزدوران‌ رژيم‌ شاه‌ به‌ حرم‌ مطهر حضرت‌ امام‌ رضا و اعتصاب‌ كاركنان‌ نفت‌، با امضاي‌ اعلاميه‌ها و تلگراف‌هايي‌ مخالفت‌ خود را با رژيم‌ اعلام‌ مي‌كرد. 

در آستانه‌ پيروزي‌ انقلاب‌ اسلامي‌، در شوراي‌ انقلاب‌ عضويت‌ يافت‌ و چند روز بعد از پيروزي‌ انقلاب‌ اسلامي‌، همراه‌ با آيات‌: خامنه‌اي‌، باهنر و هاشمي‌ رفسنجاني‌، «حزب‌ جمهوري‌ اسلامي‌» را بنيان‌ نهاد. در انتخابات‌ مجلس‌ خبرگان‌ قانون‌ اساسي‌، از استان‌ تهران‌ نامزد نمايندگي‌ شد و ‌ توانست‌ به مجلس راه یابد. در سال‌ 1358، از طرف‌ حضرت‌ امام‌ به‌ دادستاني‌ كل‌ كشور منصوب‌ و بعد از شهادت‌ شهيد بهشتي‌ در تير 1360، به‌ عنوان‌ رئيس‌ ديوان‌ عالي‌ كشور منصوب‌ شد. وي‌ بعد از عزل‌ ابوالحسن‌ بني‌‌صدر، همراه‌ با آقاي‌ رجايي‌ و اكبر هاشمي‌ رفسنجاني‌، عضو شوراي‌ موقت‌ رياست‌ جمهوري‌ بود. بعد از شهادت‌ شهيد رجايي‌ نيز در هيئت‌ موقت‌ رياست‌ جمهوري‌ عضويت‌ يافت‌. علاوه‌ بر سمت‌هاي‌ فوق، رياست‌ اجرايي‌ فرمان‌ هشت‌ ماده‌اي‌ امام‌ از ديگر سمت‌هاي‌ وی بود. وي‌ در 1368 ش‌ از طرف‌ حضرت‌ امام‌ به‌ عضويت‌ شوراي‌ بازنگري‌ قانون‌ اساسي‌ درآمد. وي‌ در دهه‌‌ هفتاد از فعاليت‌هاي‌ سياسي‌ كناره‌ گرفت‌ و همزمان با تدريس‌ فقه‌ و اصول‌ به‌ توسعه‌ و گسترش‌ دانشگاه‌ مفيد در شهر قم‌ پرداخت‌. آیت‌الله سید عبدالکریم موسوی اردبیلی، سر انجام در 3 آذر 1395 به علت مشکل قلبی و ریوی در سن۹۱سالگی دار فانی را وداع گفت.


این خبر را به اشتراک بگذارید:
ارسال نظرات