مرکز اسناد انقلاب اسلامی

پس از پیروزی انقلاب اسلامی، هنگامی که دولت موقت در پیش‌نویس قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران که در مطبوعات منتشر کردند، هیچ اسمی از ولایت فقیه نیاورده بود، آقای گلپایگانی اعلامیه‌ای منتشر کرد و در آن صریحا گفت که تمام شئون مملکت باید زیر نظر ولایت فقیه باشد. به خاطر می‌آورم در اعلامیه دیگری، تعبیر ایشان این بود که هر حکومتی، منهای ولایت فقیه، همان حکومت طاغوت است.
تاریخ انتشار: ۱۴:۵۸ - ۱۸ آذر ۱۳۹۷ - 2018December 09

پایگاه مرکز اسناد انقلاب اسلامی؛ آیت‌الله العظمی گلپایگانی در دوران نهضت اسلامی نقش بسزایی در پشتیبانی از قیام امام خمینی داشت. این مرجع تقلید در دوران تبعید امام، یکی از علمای مؤثر در مبارزه با رژیم پهلوی و یکی از حامیان روحانیت انقلابی بود. روایت‌های متعددی از همراهی آیت‌الله العظمی گلپایگانی با نهضت امام خمینی در خاطرات و یادمانده‌های مبارزان انقلابی وجود دارد.

تمجید امام خمینی از صداقت آیت‌الله گلپایگانی در مبارزه با رژیم پهلوی

آیت‌الله مسعودی خمینی در کتاب خاطرات خود که توسط مرکز اسناد انقلاب اسلامی منتشر شده است درباره شخصیت آیت‌الله العظمی گلپایگانی می‌گوید: حضرت آیت‌الله آقای گلپایگانی(ره) یک شخصیت علمی و فقهی بودند که در همان مقطعی که حضرت امام(ره) به عنوان مرجع مطرح بودند، ایشان هم مقلد داشتند. مرحوم آیت‌الله گلپایگانی در طول حیات خود هرگز از در مخالفت با حضرت امام وارد نشدند و اطلاعیه‌هایی که می‌دادند، به سود امام و در جهت حمایت از ایشان بود.

در طول مبارزات اعلامیه‌هایی صادر می‌کردند که حرکت‌بخش بود؛ از جمله اعلامیه بلند‌بالایی در قضیه ازهاری که بسیار جالب بود. در خلال این اعلامیه علنا خطاب به حکام گفتند که شما باید بروید! چون اسلام را ملعبه دست خود قرار داده‌اید.

آقای گلپایگانی، صادق بودند و امام هم به این نکته تصریح داشتند که: آقای گلپایگانی، صاف حرف می‌زند. اگر مخالف است می‌گویند مخالفم و اگر موافق است، ابراز موافقت می‌کند. به خلاف بعضی‌ها که می‌گویند موافقیم و روز بعد، صد‌در‌صد بر‌خلاف گفته‌شان عمل می‌کنند.


تأکید آیت‌الله گلپایگانی بر استقرار ولایت‌فقیه در جمهوری اسلامی

آیت‌الله طاهری‌خرم‌آبادی که از روحانیون مبارز دوران نهضت اسلامی و از مسئولان پس از انقلاب بود در کتاب خاطرات خود که توسط مرکز اسناد انقلاب اسلامی منتشر شده است درباره اهمیت ولایت فقیه در دیدگاه آیت‌الله گلپایگانی می‌گوید: پس از پیروزی انقلاب اسلامی، هنگامی که دولت موقت در پیش‌نویس قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران که در مطبوعات منتشر کردند، هیچ اسمی از ولایت فقیه نیاورده بود، آقای گلپایگانی اعلامیه‌ای منتشر کرد و در آن صریحا گفت که تمام شئون مملکت باید زیر نظر ولایت فقیه باشد. به خاطر می‌آورم در اعلامیه دیگری، تعبیر ایشان این بود که هر حکومتی، منهای ولایت فقیه، همان حکومت طاغوت است.
ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر: