دست‌نویس اولین قطعنامه راهپیمایی روز قدس به قلم شهید مفتح +تصویر سند

پایگاه مرکز اسناد انقلاب اسلامی به مناسبت سالروز شهادت آیت‌الله مفتح، سند دست‌نویس قطعنامه راهپیمایی روز قدس سال 1358 را که به خط این شهید نوشته شده بود منتشر کرد.
سه‌شنبه ۲۷ آذر ۱۳۹۷ - ۱۴:۴۰

پایگاه مرکز اسناد انقلاب اسلامی؛ شهید مفتح یکی از مبارزان انقلاب اسلامی بود که در عرصه اندیشه و عمل خدمات فراوانی انجام داد. علاوه بر این سوابق فعالیت او در رابطه با مسائل مسلمانان به ویژه شیعیان لبنان و مبارزات مردم فلسطین نقطه درخشانی در حیات وی به ثبت رسانده است.

مسئله فلسطین از جمله آرمان‌های امام و انقلاب بود که نماد آن در راهپیمایی‌های روز قدس پس از پیروزی انقلاب اسلامی نمود پیدا می‌کرد. از همین رو شهید مفتح - همچون گذشته – از پیشروان تحقق این آرمان بود بطوری که قطعنامه اولین راهپیمایی روز قدس که در سال 1358 برگزار شد به خط و قلم این یار دیرین امام نوشته و در انتهای مراسم قرائت شد.

در این قطعنامه آمده بود: 

«بسمه‌تعالى

انقلاب اسلامى ما به رهبرى امام خمینى اصالت خویش را با بالندگى و تحرك پرشكوه به اثبات مى‌رساند. فرمان رهبر انقلاب بر برگزارى روز قدس كه تجلى‌گاه هم‌بستگى مسلمانان و همه آزادى‌خواهان جهان گردیده، گواهى روشن بر رشد و نقش گسترده‌ رهبر ماست و مشتى محكم بر دهان استعمارگران شرق و غرب و صهیونیسم بین‌المللى و امیدى است براى همه‌ مستضعفان و محرومان جهان. اكنون در این مراسم پرشكوه به امید آن روز كه نماز جمعه را به امامت امام خمینى در بیت‌المقدس برگزار كنیم تأیید خود را از مفاد این قطعنامه با سه تكبیر پرطنین اعلام مى‌داریم :

1ـ ما ضمن سپاس اعلام روز قدس، از رهبر عالى‌قدر انقلاب، پشتیبانى بى‌دریغ خود را از امام خمینى و خط‌ مشى وى اعلام مى‌داریم.

2ـ ما پشتیبانى خود را از آرمان‌هاى ملت فلسطین كه آزاد كردن قدس یكى از آن‌هاست، اعلام داشته و به تجربه‌ انقلاب پیروز خویش امیدواریم كه جهت مبارزه ملت فلسطین، كاملا اسلامى شود.

3ـ ما هرگونه قرارداد علیه منافع فلسطین از جمله قرارداد منحوس كارترـ سادات‌ـ بگین را شدیداً محكوم مى‌نماییم.»


دست‌نویس قطعنامه راهپیمایی روز قدس سال 1358 توسط شهید مفتح


این خبر را به اشتراک بگذارید:
ارسال نظرات