بندی از خاطرات حسن غوری‌فرد

روایتی از نقش شهید مطهری در وحدت حوزه و دانشگاه در سال 42

غفوری‌فرد می‌گوید: تا قبل از 15 خرداد 1342، اصولا تماس زیادی بین روحانیت و دانشگاه وجود نداشت. ورود شهید مطهری به دانشگاه، بعد هم قیام امام و مسئله 15 خرداد و حوادث بعدی که به وجود آمد، کم کم دانشگاه را با مسائل مذهبی، به خصوص روحانیت آشنا کرد.

پایگاه مرکز اسناد انقلاب اسلامی؛ وحدت حوزه و دانشگاه گزاره‌ای بود که در دوران نهضت اسلامی همواره مورد تاکید و توجه جدی قرار می‌گرفت. این پیوند مبارک که نقش تعیین کننده‌ای در مبارزه با رژیم پهلوی داشت، از همان آغاز نهضت امام خمینی، به همت روحانیون مبارز کلید خورد.

حسن غفوری‌فرد که خود از فعالان دانشجویی در دوران مبارزه با رژیم پهلوی بود، در بخشی از کتاب خاطرات خود که توسط مرکز اسناد انقلاب اسلامی منتشر شده است، درباره پیوند حوزه و دانشگاه در نخستین سال‌های نهضت اسلامی می‌گوید: «تا قبل از 15 خرداد 1342، اصولا تماس زیادی بین روحانیت و دانشگاه وجود نداشت و یک سابقه ذهنیت غلطی از این نوع رابطه حاکم بود.

خدا رحمت کند شهید مطهری را، ایشان آرام آرام وارد دانشگاه شدند و نفوذ کردند. ورود شهید مطهری به دانشگاه، بعد هم قیام امام و مسئله 15 خرداد و حوادث بعدی که به وجود آمد، کم کم دانشگاه را با مسائل مذهبی، به خصوص روحانیت آشنا کرد، یا بهتر بگویم آشتی داد. قبل از حضور شهید مطهری در دانشگاه، ما کمتر شاهد سخنرانی در دانشگاه بودیم.»


این خبر را به اشتراک بگذارید:
ارسال نظرات