مرکز اسناد انقلاب اسلامی

کد خبر: ۴۲۴۰
تاریخ انتشار: ۱۵:۴۷ - ۰۴ دی ۱۳۹۷ - 2018December 25

پایگاه مرکز اسناد انقلاب اسلامی؛ آیت‌الله سید محمود هاشمی شاهرودی در سال 1327 در نجف به دنیا آمد. تحصیلات ابتدایی و دبیرستان را در مدرسه علوی نجف اشرف گذراند و همزمان دروس علوم دینی را نیز نزد حجت الاسلام والمسلمین شیخ هادی سیستانی آموخت، سپس وارد مدرسه منتدی‌النشر شد. 

آیت‌الله هاشمی‌شاهرودی در دوران تحصیل از محضر اساتید برجسته‌ای همجون امام خمینی، آیت‌الله خوئی و شهید آیت‌الله سید محمدباقر صدر بهره جست. وی با نبوغ و استعداد فراوان جزء حلقه‌های اولیه شاگردان علامه سید محمدباقر صدر قرار گرفت. 

با اوج‌گیری نهضت اسلامی وی به جرگه روحانیت مبارز وارد شد و با ورود امام به نجف، نقش فعال‌تری را در عرصه سیاسی و در همراهی با امام خمینی ایفا کرد. 

تأثیرپذیری و از از اندیشه‌های امام و شهید صدر باعث شد که ایشان در خط مقدم مبارزاتی شهید صدر و امام خمینی در عراق قرار گیرد. با پیروزی انقلاب اسلامی، آیت‌الله هاشمی شاهرودی در پست‌های مهمی از جمله، ریاست قوه قضائیه، ریاست مجمع تشخیص مصلحت نظام و... ایفای نقش کرد. سرانجام ایشان پس از سال‌ها مبارزه و فعالیت انقلابی در روز دوشنبه 3 دی‌ماه 1397 دار فانی را وداع گفت.


ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ارسال نظر