گزارش ساواک از سخنرانی هاشمی‌رفسنجانی در حمایت از مردم فلسطین در سال 47

مبارزات حجت‌الاسلام‌والمسلمین هاشمی‌رفسنجانی در طول دوران نهضت اسلامی ابعاد گسترده‌ای داشت. یکی از مهم‌ترین اسناد مبارزاتی هاشمی‌رفسنجانی در دهه چهل، فعالیت‌های او در حمایت از مردم فلسطین است.
چهارشنبه ۱۹ دی ۱۳۹۷ - ۱۵:۱۸
پایگاه مرکز اسناد انقلاب اسلامی؛ مبارزات حجت‌الاسلام‌والمسلمین هاشمی‌رفسنجانی در طول دوران نهضت اسلامی ابعاد گسترده‌ای داشت. یکی از مهم‌ترین اسناد مبارزاتی هاشمی‌رفسنجانی در دهه چهل، فعالیت‌های او در حمایت از مردم فلسطین است. هاشمی که کتاب «سرگذشت فلسطین» را در آن سال‌ها ترجمه کرده بود، حساسیت ویژه‌ای بر مسئله فلسطین و مبارزه با رژیم صهیونیستی داشت.

در همین رابطه در سندی از ساواک در سال 1347 آمده است: 

« موضوع: سخنرانی علی اکبر هاشمی رفسنجانی در مسجد هدایت

نامبرده بالا در ساعت 23 روز 20 / 9 در مسجد هدایت به منبر رفت و در ضمن بیان مقدمه، گفت: خداوندا اسرائیل را نابود و اعراب و مسلمین را بر یهود مسلط کن و سپس نسبت به روحانیون و از جمله [امام] خمینی دعا نمود و بحث خود را درباره فلسطین آغاز و اظهار داشت: ملت فلسطین همیشه از دست استعمارگران در عذاب بودند و برای رهایی از این عذاب ابدی به فکر قیام افتادند و انقلاب کردند تا اینکه موفق شدند زنجیر استعمار را پاره نمایند و استعمارگران را تارومار کنند. همینطور مردم الجزایر برای خلاصی خود از دست استعمارگران دست به یک سلسله انقلاب‌هایی زدند. گرچه در مراحل بدوی نتیجه نگرفتند ولی در اثر پشتکار و آزادی‌خواهی عاقبت پیروز شدند و آنگاه خطاب به حضار گفت: شما نیز می‌توانید بدینوسیله پیروز و از دست استعمارگران رهایی یابید.»

گزارش ساواک از سخنرانی هاشمی‌رفسنجانی در حمایت از مردم فلسطین در سال 1347
این خبر را به اشتراک بگذارید:
ارسال نظرات