بازخوانی استقبال تاریخی مردم پاکستان از آیت‌الله خامنه‌ای در سال 64

در دیماه 1364، در جریان سفر آیت‌الله خامنه‌ای، رئیس‌جمهور وقت ایران به پاکستان، استقبال بی‌نظیر مردمی، باعث حیرت خبرگزاری‌ها و رسانه‌های بین‌المللی شد. خبرگزاری فرانسه طی گزارشی با عنوان «استقبال بی‌مانند از رئیس‌جمهوری اسلامی ایران در اسلام‌آباد» اعلام کرد: «هزاران استقبال کننده که تعداد زیادی از آنها صدها کیلومتر را با اتوبوس یا اتومبیل‌های مزین به تصاویر امام خمینی و دیگر رهبران ایران پیموده بودند کاملا کنترل مراسم را از دست نیروهای انتظامی خارج ساخته بودند...» رویتر هم با اشاره به این استقبال باشکوه گزارش داد: «پرزیدنت خامنه‌ای... در میان ابراز احساسات هزاران مسلمان وارد اسلام‌آباد شد.» آسوشیتدپرس هم گزارش داد: «شدت تظاهرات و موج جمعیت به حدی بود که پلیس پاکستان نتوانسته است جلوی هجوم مردم را بگیرد و جمعیت به هیجان آمده از موانع پلیس عبور کرده خود را به اتومبیل رئیس جمهوری اسلامی ایران رسانیده و برای دست دادن با وی بر یکدیگر سبقت گرفتند.»
دوشنبه ۲۴ دی ۱۳۹۷ - ۱۰:۲۰

پایگاه مرکز اسناد انقلاب اسلامی؛ از سال 1360 تا 1368، جمهوری اسلامی که درگیر جنگی تحمیل شده بود، احیای سیاست خارجی و دیپلماسی را در دستور کار قرار داد. در این راستا، آیت‌الله خامنه‌ای، رئیس‌جمهور وقت، طی چند دوره سفر خارجی، به چند کشور سفر کردند.

بازخوانی استقبال تاریخی مردم پاکستان از آیت‌الله خامنه‌ای در سال 64

در این میان، سفر آیت‌الله خامنه‌ای به پاکستان در زمستان 1364، یکی از مهم‌ترینِ این سفرها بود که بازتاب فراوانی هم در رسانه‌ها و محافل خبری داشت. این نوشتار به بازخوانی آن سفر و استقبال تاریخی مردم پاکستان از رئیس‌جمهور وقت ایران می‌پردازد.


استقبال تاریخی مردم پاکستان

آیت‌الله خامنه‌ای رئیس جمهور وقت ایران، روز سه‌شنبه 1364/10/24 در رأس هیئتی وارد پاکستان شدند و در فرودگاه بین‌المللی پاکستان مورد استقبال ضیاءالحق رئیس‌جمهور پاکستان و نخست‌وزیر این کشور و نیز روسای مجالس سنا و شورا و مقامات بلند پایه لشگری و کشوری پاکستان قرار گرفتند.

اما آنچه در این سفر باعث حیرت همگان شد، استقبال بی‌نظیر مردم پاکستان از رئیس‌جمهور ایران بود. این استقبال مردمی بلافاصله بعد از خروج آیت‌الله خامنه‌ای و هیئت همراه از فرودگاه اسلام‌آباد شروع شد. به گزارش مطبوعات، هزاران تن از مردم مسلمان سنی و شیعه پاکستان در حالیکه تصاویری از امام خمینی در دست داشتند با تکرار شعارهای "نه شرقی نه غربی جمهوری اسلامی"، "مرگ بر آمریکا"، "مرگ بر اسرائیل"، "زنده باد انقلاب اسلامی"، "درود بر خمینی"، "سلام بر خامنه‌ای"، "زنده باد دوستی مسلمانان ایران و پاکستان"، به استقبال آیت‌الله خامنه‌ای شتافتند.

بنابر گزارش خبرگزاری جمهوری اسلامی، ازدحام مسلمانان پاکستان در اسلام‌آباد به هنگام استقبال از آیت‌الله خامنه‌ای به حدی بود که اتومبیل حامل رئیس‌جمهور ایران چندین بار توسط مردم متوقف شد و «مشتاقان، عشق خود به انقلاب اسلامی را با تلاش برای تماس نزدیک با رئیس جمهوری اسلامی ایران به اثبات رساندند.»

بازخوانی استقبال تاریخی مردم پاکستان از آیت‌الله خامنه‌ای در سال 64

این استقبال باشکوه تنها در اسلام‌آباد رقم نخورد، بلکه ورود آیت‌الله خامنه‌ای به هر شهر پاکستان، با استقبال مردمی مواجه می‌شد. طبق گزارش روزنامه جمهوری اسلامی قرار بود آیت‌الله خامنه‌ای بعد از ظهر روز سه‌شنبه برای بازدید از لاهور و ایراد سخنرانی عازم این شهر شوند اما به علت استقبال زایدالوصف و هجوم مردم، امکان این مسافرت فراهم نشد لذا برنامه سفر به لاهور به روز بعد موکول شد. روز چهارشنبه آیت‌الله خامنه‌ای که طبق برنامه عازم لاهور شدند، مورد استقبال مردم این شهر قرار گرفتند.

به گزارش خبرنگار اعزامی روزنامه جمهوری اسلامی، «حرکت مردم لاهور در استقبال از رئیس‌جمهور اسلامی ایران بطوری بود که هر بیننده‌ای را به یاد حماسه‌های شکوهمند انقلاب اسلامی می‌انداخت. در طول مسیر که چندین کیلومتر بود پوشیده از مشتاقان انقلاب اسلامی بود.»

این گزارش افزود: «ابعاد حرکت مردم لاهور انعکاسی از حرکت مردم کشورمان در عرصه انقلاب اسلامی بود. جوانان موتور سیکلت سوار با پرچم‌های جمهوری اسلامی ایران عکس امام و شعارهای "مرگ بر آمریکا" با پیشانی بندهای مخصوص رزمندگان بسیجی بدنبال اتومبیل‌های رئیس جمهور و هیات همراه در آمدند.» مستقبلین در تمام طول مسیر به‌ صورت متراکم بدنبال اتومبیل‌ حامل آیت‌الله خامنه‌ای می‌دویدند و «با کوبندگی و التهاب خاصی از عمق جان فریاد "مرگ بر آمریکا" و "درود بر امام خمینی" می‌دادند.»


بازتاب سفر آیت‌الله خامنه‌ای به پاکستان

سفر آیت‌الله خامنه‌ای به پاکستان در سال 1364، بازتاب وسیعی در رسانه‌ها و خبرگزاری‌های جهان داشت. این استقبال چنان عظیم بود که حیرت خبرگزاری‌های جهان را برانگیخت. چنانکه رهبر معظم انقلاب فرمودند: «...على‌رغم این‌که رسانه‌هاى جهانى مى‌خواستند چیزى در این باره نگویند، مجبور شدند. در همه رسانه‌هاى جهانى، چند روز اظهار شگفتى از این حادثه عظیم بود. میلیون‌ها انسان در اسلام‌آباد و در لاهور و دیگر مناطقى که رفتیم، از ما استقبال کردند...»

خبرگزاری فرانسه در خبری با عنوان «استقبال بی‌مانند از رئیس‌جمهوری اسلامی ایران در اسلام آباد» گزارش داد: «هزاران مسلمان پاکستانی با فریاد "مرگ بر آمریکا" مقدم رئیس‌جمهوری اسلامی ایران را به هنگام ورود به اسلام‌آباد مشتاقانه گرامی داشتند... هزاران استقبال کننده که تعداد زیادی از آنها صدها کیلومتر را با اتوبوس یا اتومبیل‌های مزین به تصاویر امام خمینی و دیگر رهبران ایران پیموده بودند کاملا کنترل مراسم را از دست نیروهای انتظامی خارج ساخته بودند و فشار جمعیت به حدی بود که حتی دقایقی اتومبیل حامل ریاست جمهوری اسلامی ایران و ژنرال ضیاء‌الحق رئیس جمهور پاکستان را متوقف ساخت.»

خبرگزاری فرانسه افزود: «بر روی نوارهای قرمز رنگی که دور سر بسیاری از استقبال کنندگان بسته بود نوشته شده بود: گوش به فرمان توایم خمینی، ما آماده‌ایم برای ایران خون خود را نثار کنیم... یکی از جوانان شیعه در پاسخ به سئوالی در مورد معنای نوار قرمزی که به دور سر بسته است در فاصله بین دو شعار شدید اللحن علیه عراق، آمریکا و شوروی گفت: ما در انتظار فرمان امام خمینی هستیم. ما برای دادن جان خود در راه ایران آماده‌ایم.»

بازخوانی استقبال تاریخی مردم پاکستان از آیت‌الله خامنه‌ای در سال 64

خبرگزاری رویتر هم با اشاره به استقبال باشکوه از رئیس‌جمهور ایران در پاکستان گزارش داد: «پرزیدنت خامنه‌ای... در میان ابراز احساسات هزاران مسلمان وارد اسلام‌آباد شد.» آسوشیتدپرس هم طی گزارشی اعلام کرد: «شدت تظاهرات و موج جمعیت به حدی بود که پلیس پاکستان نتوانسته است جلوی هجوم مردم را بگیرد و جمعیت به هیجان آمده از موانع پلیس عبور کرده خود را به اتومبیل رئیس جمهوری اسلامی ایران رسانیده و برای دست دادن با وی بر یکدیگر سبقت گرفتند.»


دستاوردهای سفر آیت‌الله خامنه‌ای به پاکستان

یکی از دستاوردهای سفر آیت‌الله خامنه‌ای به پاکستان، افزایش نفرت از آمریکا و استکبار جهانی بود. به طوری که پس از این سفر، ریگان، رئیس‌جمهور آمریکا که قصد سفر به پاکستان را داشت از این مسافرت منصرف شد. رهبر معظم انقلاب اسلامی در این رابطه فرمودند: «من در دوران ریاست جمهوری به پاکستان رفتم. استقبالی که در پاکستان شد، حادثه‌ای عظیم بود... در همان پاکستانی که گفتم - پاکستان زمان ضیاءالحق بود که من رفتم آمریکایی‌ها و بعضی رژیم‌های وابسته به آمریکا در آن‌جا خرج‌های میلیاردی می‌کردند؛ اما فایده‌ای نداشت. دو، سه سال بعد از رفتن من، یک رئیس جمهور آمریکا می‌خواست به پاکستان برود؛ مردم در آن منطقه جنوبی پاکستان تظاهرات کردند و او مجبور شد نرود! این عقبه سیاسی، خاص جمهوری اسلامی است.»

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در جایی دیگر نیز با اشاره به شکست سیاست‌های آمریکا فرمودند: «بنده زمان ریاست جمهوری به پاکستان رفتم؛ آنچنان تظاهراتی شد که با وجود این‌که قرار بود ریگان -رئیس جمهور آمریکا- بعد از سفر من برود و از پاکستان بازدید کند، دیگر نرفت! دیدند آبروریزی است برای او؛ چون آن وضعی که مردم در استقبال از رئیس جمهوری اسلامی ایران بوجود آوردند، اگر او می‌رفت ‌آن‌گونه ‌نمی‌شد.»

تثبیت وحدت مسلمانان از دیگر پیام‌ها و دستاوردهای این سفر بود. روز 24 دی‌ماه علمای شیعه و سنی به دیدار آیت‌الله خامنه‌ای در اسلام‌آباد شتافتند. به گزارش کیهان: «علما و روحانیون پاکستان که از سراسر این کشور برای دیدار با رئیس‌جمهور به اسلام‌آباد آمده بودند در محل سفارت جمهوری اسلامی ایران با حجت‌الاسلام خامنه‌ای دیدار کردند. در این دیدار ابتدا نماینده سفارت ایران، سپس موسوی سفیر ایران در پاکستان، در پی آن قاری محمد اسرار الحقانی امام جماعت یکی از مساجد راول‌‌پندی، سپس مولانا صفدر حسینی که همراه عارف حسینی امیر شیعیان پاکستان در جمع حضور یافته بود سخنانی بیان داشتند. محور این سخنان بر وحدت مسلمانان جهان و تشکیل حکومت اسلامی همچون جمهوری اسلامی دور می‌زد.» علاوه بر این، حضور خیل عظیم اهل سنت پاکستان در مراسم استقبال از آیت‌الله خامنه‌ای، حاکی از این موضوع بود.

بازخوانی استقبال تاریخی مردم پاکستان از آیت‌الله خامنه‌ای در سال 64

سفرهای آیت‌الله خامنه‌ای در دوران ریاست‌جمهوری به کشورهای مختلف، دستاوردهای زیادی برای انقلاب اسلامی به همراه داشت و از این جهت باعث تحسین امام خمینی هم شد. چنانکه به گفته حجت‌الاسلام والمسلمین حاج احمد خمینی، امام در جریان سفر آیت‌الله خامنه‌ای به کره شمالی، به صلاحیت ایشان برای رهبری اشاره کرده و فرمودند: «الحق ایشان شایستگی رهبری را دارند.»

به نقل از حجت‌الاسلام مرحوم حاج سید احمد خمینی: «وقتی که آیت‌الله خامنه‌ای در سفر کره (شمالی) بودند، امام گزارش‌های آن سفر را از تلویزیون می‌دیدند. از آن منظره دیدار از کره، استقبال مردم و سخنرانی‌ها و مذاکرات در آن سفر خیلی جالب بود و امام گفته بودند الحق ایشان شایستگی رهبری را دارند.»
این خبر را به اشتراک بگذارید:
ارسال نظرات