پایگاه مركز اسناد انقلاب اسلامی؛ در 10 دی ماه 1356 كارتر در كاخ نیاوران گفت « ایران به خاطر رهبری فوق‌العاده شاه، در یكی از پرمخاطره‌ترین نقاط دنیا، به یك «جزیره ثبات» تبدیل شده. این خیلی مرهون شماست اعلیحضرت، مرهون رهبری شما و [حس] احترام و تحسین و عشقی كه مردمتان به شما دارند.» سقوط شاه یك سال پس از سفر كارتر به ایران و توصیف كشور تحت حاكمیت شاه به جزیره ثبات در منطقه ای ناآرام می تواند درس عبرتی باشد برای حكومت هایی كه دل به حمایت های خارجی از جمله آمریكا بسته اند!

27 خرداد 1342

خبرگزاری آلمان : جمال عبدالناصر وجوهی را برای قیام كنندگان 15 خرداد فرستاد!/موقیعت شاهنشاه را باید مستحكم تلقی كرد

با گذشت نزدیك به 12 روز از قیام 15 خرداد حمایت رسانه‌های خارجی از شاه همچنان ادامه دارد.

خبرگزاری آلمان از تهران گزارش داد: سپهبد بهرام آریانا سر فرمانده عملیات فارس دیشب به تهران بازگشت و اعلام داشت كه عملیات ضد اخلالگران فارس را می توان پایان یافته تلقی كرد .

پایان عملیات فارس مصادف با اظهارات دیروز سرلشكر پاكروان رئیس اداره اطلاعات و امنیت ایران شده كه اعلام داشت آشوب فارس با وجوه ارسالی جمال عبدالناصر از مصر ایجاد گشته بود.

خبرگزاری آلمان افزوده است: شاهنشاه ایران اقدامات رفورماتری را با عزم جدی ادامه می دهند و همه روز در نقاط مختلف كشور ده ها هزار كشاورز اسناد مالكیت خود را دریافت می دارند . مقدمات انتخابات فراهم می گردد و در مجلس جدید نفوذ های سابق وجود نخواهد داشت. در واقع نمایندگان جدید از بین كشاورزان و كارگران و روشنفكران خواهند بود .

خبرگزاری آلمان ادامه می دهد : موقعیت شاهنشاه را باید كاملا مستحكم و استوار تلقی كرد . جریانات 15 خرداد نشان داد كه حكومت كاملا بر اوضاع مسلط است . بنا به نظر محافل مطلع تهران ثبات سیاسی و بهبود اقتصادی ایران در آینده قطعی است . شاهنشاه نه فقط به فرمانبرداری ارتش مستحضر هستند بلكه امروز در همه جا مورد تائید و پشتیبانی ملت ایران می باشند.[ اطلاعات ، 27 خرداد 1342 ، صفحه 16][1]

از غارنشینی تا فضانوردی ؛ تغییر محل نزاع از سوی رسانه های حكومتی!

روزنامه اطلاعات در سرمقاله شماره امروز خود علت اصلی درگیری های اخیر را تمایل گروهی به غارنشینی دانست .

نویسنده اطلاعات نوشته است :دنیا آنقدر بزرگ و وسیع است كه هر كسی می تواند هر طور میل دارد زندگی كند كسی اگر خواست به غار برود و مثل اجداد بزرگوارش غارنشینی اختیار كند و از میوه درختان بخورد محققا هیچ كس جلوی او را نخواهد گرفت و برای این نوع زندگی نیز زمینه از هر جهت فراهم است . از این طرف نیز به سوی دنیای تسخیر فضا و عصر جت ها و موشك ها راه باز است . بیائید رو دربایستی را كنار بگذاریم و یكی از این دو زندگی را انتخاب كنیم و همه با هم آن راه را برویم . تا كی جنگ بر سر حجاب و بی حجابی ؟ تا كی توی سر هم زدن به خاطر آزادی یا محدودیت زن ؟ تا كی ؟! [اطلاعات ، 27 خرداد 1342 ، صفحه 2][2]

ــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ

پی نوشت ها:

1- خبرگزاری آلمان پس از سركوب قیام 15 خرداد می نویسد موقعیت شاه تحكیم شده است ! بی شك تحكیم موقعیت یك حكومت پس از سركوب خونین مردم اگر نیز مستحكم شود این استحكام دیر زمانی طول نخواهد كشید . 10 دی ماه 1356 كارتر در كاخ نیاوران گفت « ایران به خاطر رهبری فوق‌العاده شاه، در یكی از پرمخاطره‌ترین نقاط دنیا، به یك «جزیره ثبات» تبدیل شده. این خیلی مرهون شماست اعلیحضرت، مرهون رهبری شما و [حس] احترام و تحسین و عشقی كه مردمتان به شما دارند.» سقوط شاه یك سال پس از سفر كارتر به ایران و توصیف كشور تحت حاكمیت شاه به جزیره ثبات در منطقه ای ناآرام می تواند درس عبرتی باشد برای حكومت هایی كه دل به حمایت های خارجی از جمله آمریكا بسته اند!

2- بی شك محل نزاع در انقلاب خونین 15 خرداد دو گانه پیشرفت و عقب ماندگی و یا آن چنان كه اطلاعات نوشته است « غار نشینی و فضانوردی» نبوده است . تقلیل منازعات فیمابین مردم ایران و رژیم شاه به آن چه كه در سرمقاله روزنامه اطلاعات می خوانیم ساده اندیشی بیش نیست . امام خمینی(ره) در سخنرانی تاریخی خود در روز 12 بهمن 1357 به این موضوع به خوبی اشاره می كنند . ایشان می فرمایند « برای چه سینمای ما مركز فحشاست. ما با سینما مخالف نیستیم ما با مركز فحشا مخالفیم. ما با رادیو مخالف نیستیم ما با فحشا مخالفیم. ما با تلویزیون مخالف نیستیم ما با آن چیزی كه در خدمت اجانب برای عقب نگه داشتن جوانان ما و از دست دادن نیروی انسانی ماست، با آن مخالف هستیم. ما كی مخالفت كردیم با تجدد، با مراتب تجدد مظاهر تجدد وقتی كه از اروپا پایش را در شرق گذاشت خصوصا در ایران، مركز چیزی كه باید از آن استفاده تمدن بكنند ما را به توحش كشانده است. سینما یكی از مظاهر تمدن است كه باید در خدمت این مردم، در خدمت تربیت این مردم باشد و شما می دانید كه جوان های ما را اینها به تباهی كشیده اند و همین طور سایر این جاها. ما با اینها در این جهات مخالف هستیم. اینها به همه معنا خیانت كرده اند به مملكت ما.»

تهیه و تنظیم: سید روح الله امین آبادی