کد خبر: ۴۴۴۲

سند حمایت محمدرضا پهلوی از مهدی بازرگان

در اسناد ارکان امنیتی رژیم پهلوی آمده است که مهدی بازرگان در دورانی که در این رژیم بازداشت شده است، مورد حمایت‌های ویژه دربار و شخص محمدرضا پهلوی قرار گرفته است.
دوشنبه ۰۱ بهمن ۱۳۹۷ - ۱۲:۵۵

پایگاه مرکز اسناد انقلاب اسلامی- مهر نوشت: در اسناد ارکان امنیتی رژیم پهلوی آمده است که مهدی بازرگان در دورانی که در این رژیم بازداشت شده است، مورد حمایت‌های ویژه دربار و شخص محمدرضا پهلوی قرار گرفته است.

در یکی از اسناد در تاریخ 26 شهرویرماه 1357که تصویر آن در زیر آمده، گزارشگر رژیم پهلوی نوشته است: «در مرکز تلفن ساواک به نگهبانی کمیته اعلام شد با شماره 3133 مربوط به تیمسار سپهبد ریاست ساواک تماس گرفته شود، بلافاصله اقدام، مقرر فرمودند «با مهندس بازرگان مودبانه صحبت و امشب مرخص شود» و در توجیه موضوع فرمودند مشارالیه گفته شود متعاقب ملاقاتی که تیمسار مقدم با شما داشتند مراتب بشرف پیشگاه مبارک شاهنشاه آریا رسید فرمودند چطور ایشان را گرفته‌اند و اوامر موکدی به فرمانداری نظامی صادر که جنابعالی را مرخص نمایند».

سند حمایت «محمدرضا پهلوی» از «مهدی بازرگان»

همچنین سید رضا زواره‌ای دادستان انقلاب در زمان دولت موقت جزئیات بیشتری از این نامه را در کتاب خاطراتش که توسط مرکز اسناد انقلاب اسلامی منتشر شده است بیان می‌کند و می‌گوید: یک بار در زمره اسناد و مدارکی که از ساواک برای ما آورده می‌شد تا شواهد لازم را علیه متهمان زندانی فراهم کنیم، نامه‌ای پیدا شد که برای همه ما تکان‌دهنده و تأثربرانگیز بود.

وی ادامه می‌دهد: نامه مذکور در روز بیستم شهریور سال 1356 از طرف سپهبد مقدم، رئیس ساواک، به شخصی شاه نوشته شده بود؛در آن نامه پس از ذکر القاب و عناوین و تعارفات معمول از قبیل پیشگاه مبارک و غیره، آمده بود: «حسب‌الامر مطاع مبارک ملوکانه از جناب آقای مهندس بازرگان دعوت به عمل آوردیم.»

زواره‌ای خاطرنشان می‌کند: به فاصله دو روز پس از جمعه سیاه و کشتار خونین هفدهم شهریور ماه، (همان شبی که رادیو اعلام کرد، مهندس بازرگان دستگیر شده است) او به حضور رئیس ساواک دعوت داشت و نامه فوق اکنون این حقیقت را برملا می‌سازد.

علاوه بر این، در سند دیگری در تاریخ 18 آبان 1346 که مربوط به شهربانی کل کشور است، آمده است: «...نامبرده (مهدی بازرگان) در اداره دادرسی نیروهای مسلح شاهنشاهی به 10 سال حبس مجرد محکوم گردیده بود....بقیه محکومیتش مورد عفو ملوکانه واقع و روز 3 آبان 1346 از زندان آزاد گردیده...»

سند حمایت «محمدرضا پهلوی» از «مهدی بازرگان»

سند حمایت «محمدرضا پهلوی» از «مهدی بازرگان»

این خبر را به اشتراک بگذارید:
ارسال نظرات