تجلیل امام خمینی از مبارزات مردم ایران علیه رژیم پهلوی در نوروز 1342

شما ملّت ایران به تعطیل کارهای خود و تحمل ضرر و زحمت به پشتیبانی از روحیات و اسلام ثابت کردید که با حکام خدای تعالی و به مقام مقدس روحانیت وفادار هستید و از کسانیکه بر خلاف قوانین اسلام می‌خواهند قدم هائی بردارند تا سر حد امکان اظهار تنفر می‌کنید.
سه‌شنبه ۱۳ فروردين ۱۳۹۸ - ۰۸:۳۲

پایگاه مرکز اسناد انقلاب اسلامی؛ با آغاز مبارزات مردم ایران در سال 1341 علیه قانون تصویبنامه انجمن‌های ایالتی و ولایتی، امام خمینی طی یک اقدام هوشمندانه عید نوروز سال 1342 را تحریم کردند. همگام با ایشان مراجع ، طلاب و همه مبارزان به ویژه بازاریان در حرکتی هماهنگ در نوروز آن سال عید را تحریم کردند.

به همین جهت امام خمینی در 14 فروردین 1342 طی پیامی از ملت مبارز ایران تقدیر و تجلیل کردند. متن پیام امام خمینی بدین شرح است:


« بسم‌الله‌الرحمن‌الرحیم

لازم است از ابراز احساسات ملّت محترم ایران خصوصاً اهالی معظم تهران ایدهم‌الله تعالی که مستلزم زحمات و خسارات فراوان بود تشکر کنم.

تعطیل عمومی بازارها و خیابان‌ها با این محیط ارعاب و خفقان و اختناق، و با وضع اقتصاد عصر حاضر ابراز انزجار و تنفر عمومی از دستگاه جباره بود.

کراراً تذکر داده شده که روحانیون نظری جز اصلاح حال ملّت و بقاء استقلال مملکت ندارند. و حفظ قوانین اسلام و قانون اساسی با آن جهت که ضامن حفظ مذهب جعفری و قوانین اسلام است سرلوحه مرام آن‌ها است و هرکس که قصد تجاوز به حریم اسلام و قوانین مقدسه آن داشته باشد در هر لباس و مقام که باشد روحانیت به پشتیبانی از شما برادران ایمانی و ملّت بزرگ اسلام در نصیحت یا مقابله با او کوشش خواهد کرد.

شما ملّت ایران به تعطیل کارهای خود و تحمل ضرر و زحمت به پشتیبانی از روحیات و اسلام ثابت کردید که به احکام خدای تعالی و به مقام مقدس روحانیت وفادار هستید و از کسانی که بر خلاف قوانین اسلام می‌خواهند قدم‌هائی بردارند تا سر حد امکان اظهار تنفر می‌کنید. (شکرالله سعیکم و علی‌الله اجرکم) خداوند تعالی به شما توفیق و جزای خیر عنایت فرماید.

ما اکنون در محاصره همه‌جانبه بسر می‌بریم:

بسیاری از تلگرافات ما به مقصد نمی‌رسد، تلگرافاتی که به ما شده است غالباً نمی‌رسد، مطبوعات کشور آزادانه یا به اجبار به هتک و اهانت ما قلمفرسائی می‌کنند، گویندگان با اشاعه اکاذیب به هتک و تضعیف روحانیت یگانه پشتوانه مملکت کوشا هستند و از هیچ تهمت و افترائی خودداری نمی‌کند، این پشتوانه باید شکسته شود تا اجانب آزادانه به مقاصد شوم خود برسند یا روحانی باید زجر ببیند، هتک شود، این لباس در خور سوختن است – در بیست و چند سال قبل به دست عمّال انگلیس دشمن سابقه‌دار اسلام و شرق چه اهانت‌ها و زجرها و شکنجه‌ها که دیدند، جوان‌ها از سالخورده‌ها بپرسند. امروز به دست عمّال دیگران باید اهانت شوند شکنجه ببینند، خداوند قهار کافی است.

بار دیگر از ملّت بزرگ ایران تشکر نموده و از خداوند تعالی عظمت اسلام و قرآن و استقلال ممالک اسلامی و شوکت و بزرگی پیروان قرآن کریم را خواستارم.»


اعلامیه اما خمینی در تجلیل از همراهی مردم ایران در مباره علیه رژیم پهلوی
این خبر را به اشتراک بگذارید:
ارسال نظرات