سندی از سرکوب تظاهرات طلاب و دانشجویان در اول فروردین 1344

در گزارش شهربانی قم به تاریخ اول فروردین 1344 درباره سرکوب تظاهرات طلاب و دانشجویان در لحظه تحویل سال چنین آمده است: شب گذشته نیز طلاب مزبور بالاتفاق و بطور دسته‌جمعی دعا می‌خواندند و چون عمل آن‌ها از طرف یکی از چند نفر نبود انجام نمی‌شد که نسبت به دستگیری یکی از آن‌ها اقدام شود فقط به تفرقه و مضروب ساختن آن‌ها اکتفا شد...
سه‌شنبه ۲۸ اسفند ۱۳۹۷ - ۰۷:۴۷

پایگاه مرکز اسناد انقلاب اسلامی؛ پس از دستگیری و تبعید امام خمینی در سال 1343، مبارزات مردم برای زنده نگهداشتن نهضت ادامه پیدا کرد. از همین‌رو گروه‌های مختلف از هر فرصتی برای ابراز مخالفت و مبارزه با رژیم پهلوی استفاده می‌کردند. یکی از این موارد در نوروز سال 1344 و تنها چند ماه پس از تبعید امام به ترکیه اتفاق افتاد. به طوری که در گزارش شهربانی قم به تاریخ اول فروردین 1344 درباره سرکوب تظاهرات طلاب و دانشجویان در لحظه تحویل سال چنین آمده است:

« تیمسار ریاست محترم شهربانی محترماً معروض می‌دارد جریان تظاهرات شب گذشته ساعت 9 صبح روز 44/1/1  به اداره اطلاعات رمزاً گزارش گردیده است.

مع‌الوصف در اجرای امریه صادره مشروح جریان به شرح زیر بعرض می‌رسد:

1-به طوریکه قبلاً طی شماره رمزاً گزارش گردیده، قرار بود عده‌ای از دانشجویان دانشگاه تهران بمنظور پخش تراک و ایجاد اخلال نظم هنگام تحویل سال به قم بیایند و طرفداران [امام] خمینی نیز قصد داشته با سوءاستفاده از انبوه جمعیتی که طبق معمول سنواتی از تهران و سایر شهرستان‌ها می‌آیند تظاهراتی بنمایند. لذا با نظر ساواک قم به منظور تقویت نیروی شهربانی تعداد بیست نفر ژاندارم از هنگ ژاندارمری قم خواسته شد. تعداد چهارده نفر ژاندارم به سرپرستی یک نفر از صبح روز 43/12/29 در اختیار شهربانی قرار گرفت.

2-مقارن ساعت 19:00 روز 43/12/29 بعد از ادای نماز مغرب و عشا در حدود چهارصد نفر از طلاب در صحن مطهر اجتماع و شروع به خواندن دعای توسل نمودند. به آن‌ها اخطار شد که فوراً از صحن خارج شوند چون به اخطار مامورین توجهی ننمودند بلافاصله وسیله مامورین ژاندارم و پلیس، شدت عمل آن‌ها را از صحن خارج ساخته.

3-نحوه تظاهرات طلاب خواندن دعای توسل و گفتن « عزیز ما خمینی، مرجع ما خمینی»، «به سلامتی آقای خمینی صلوات بفرستید» بوده است.

4-چون معمولاً دعای توسل به صورت دسته‌جمعی خوانده می‌شود شب گذشته نیز طلاب مزبور بالاتفاق و بطور دسته‌جمعی دعا می‌خواندند و چون عمل آن‌ها از طرف یکی از چند نفر نبود انجام نمی‌شد که نسبت به دستگیری یکی از آن‌ها اقدام شود فقط به تفرقه و مضروب ساختن آن‌ها اکتفا شد مراتب استحضاراً عرض. سرهنگ پرتو. رونوشت برابر اصل است.»گزارش شهربانی قم از سرکوب تظاهرات طلاب و دانشجویان در اول فروردین 1344
این خبر را به اشتراک بگذارید:
ارسال نظرات