مرکز اسناد انقلاب اسلامی

کد خبر: ۴۸۳۷
انتشار برای نخستین‌بار
بر یکایک شما و بر هرکس که سعادت با او یار بوده و همراه این جریان اسلامی قرار گرفته است، واجب است که تمام نیروی خود و هر آنچه را که در اختیار دارد را به خاطر اسلام در خدمت آن قرار دهد تا توقفی حاصل نشود. هر فردی باید تلاش خود را برای برافراشته کردن پرچم آن با توان اسلام و ایجاد جامعه جدیدی که راهنمای جهان باشد انجام دهد. و همچنین باید این امر کاملا روشن شود که مرجعیت حضرت خمینی که آرزوهای اسلام را در ایران امروز نمایان کرد و نهضتی که با اخلاص به ثمر رسید به دقت به آن نگریست و از مصالح آن حمایت و پشتیبانی کرد. در وجود عظمیش ذوب شوید به اندازه‌ای که در هدف متعالی‌اش ذوب شده است.
تاریخ انتشار: ۱۵:۱۰ - ۱۹ فروردين ۱۳۹۸ - 2019April 08

پایگاه مرکز اسناد انقلاب اسلامی؛ شهید آیت‌الله سید محمدباقر صدر از جمله نوادر و نوابغی بود که حمایت‌های وی از امام خمینی و نهضت اسلامی مردم ایران در صفحات مختلف تاریخ ثبت شده است. روابط صمیمانه شهید صدر و امام خمینی که برآمده از اهداف انقلابی آن‌ها بود در اسناد و شواهد تاریخی به چشم می‌خورد. به عنوان نمونه در یکی از نامه‌هایی که علامه شهید سید محمدباقر صدر به شاگردان خود می‌نویسد، اهمیت انقلاب اسلامی و مرجعیت امام خمینی را به خوبی تشریح می‌کند.

 

ترجمه متن این سند که تصویر آن به قلم شهید سید محمدباقر صدر برای اولین بار منتشر می‌شود بدین شرح است: آن ب  

« بسم‌الله الرحمن الرحیم

فرزندانم و عزیزانم

السلام علیکم جمیعا و رحمة الله و برکاته

در هنگامه عظیمی این کلمات را برای شما می‌نویسم؛ در حالی که اسلام اقدام مهم و منحصر به فردی را در تاریخ معاصر به دست ملت مسلمان ایران به رهبری امام خمینی(دام ظله) و همیاری دیگر نیروهای خیر و علمای اعلام رقم زد و با صبر و بردباری آرزوی بزرگ محقق گردید و به آن جامه عمل پوشیده شد و با اندیشه‌ای که به‌سان زلزله‌ای بر بنیاد ستمگران فرود آمد موجبات برپایی دولت حق و اسلام را بر روی زمین فراهم آورد.

اسلامی که ظالمین و استعمارگران را با دست‌های توانمند ایرانیان شکست داد که از مرگ هراسی نداشتند و از عزم جزم خود آن هم در برابر تروریسم طاغوتیان دست نکشیدند. سپس این ندا باعث متزلزل شدن زمین زیر پای ستمکاران و موجب برانگیختگی روح تازه و آرزوی نوینی در دل‌های تمام مسلمانان شرق و غرب عالم شد.

بر یکایک شما و بر هرکس که سعادت با او یار بوده و همراه این جریان اسلامی قرار گرفته است، واجب است که تمام نیروی خود و هر آنچه را که در اختیار دارد را به خاطر اسلام در خدمت آن قرار دهد تا توقفی حاصل نشود. هر فردی باید تلاش خود را برای برافراشته کردن پرچم آن با توان اسلام و ایجاد جامعه جدیدی که راهنمای جهان باشد انجام دهد.

و همچنین باید این امر کاملا روشن شود که مرجعیت حضرت خمینی که آرزوهای اسلام را در ایران امروز نمایان کرد و نهضتی که با اخلاص به ثمر رسید به دقت به آن نگریست و از مصالح آن حمایت و پشتیبانی کرد. در وجود عظمیش ذوب شوید به اندازه‌ای که در هدف متعالی‌اش ذوب شده است.

و این همان توقعی است که از مرجعیت صالحه انتظار داریم و این همان غایت و راه است. هر مرجعیتی که موفق شود این هدف و راه را محقق سازد همانا مرجعیت صالحه است که باید خالصانه در خدمتش باشید. و میدان مرجعیت و عرصه مرجعیت در ایران باید از تضعیف[او] پرهیز کرده و از مرجعیت رشیده این رهبر حفاظت کند.

خداوند دست شما را بگیرد و دیدگان شما را به پیروزی روشن سازد و با پشتیبانی و حمایت خود شما را حفظ کند و سلام بر شما ای عزیزانم و رحمة الله و برکاته. پدر شما»

سند نامه شهید سید محمدباقر صدر به شاگردانش درباره امام خمینی و انقلاب اسلامی ایران


ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ارسال نظر