اسناد روایت می‌کنند:

آماده‌باش‌ ساواک جهت مقابله با مبارزات مردم ایران در ماه رمضان 57

ساواک جهت مقابله با مبارزات مردم ایران در ماه رمضان 1357 به سازمان‌هاي‌ امنيتي‌ و انتظامي‌ آماده باش داد که «به‌ ائمه‌‌ جماعات‌ و وعاظ‌ و بانيان‌ مجلس‌ تذكر و تهديد نمايند، اطلاعات‌ لازم‌ را از انقلابيون‌ كسب‌ كنند، عناصر نفوذي‌ را به‌ داخل‌ مجالس‌ اعزام‌ كنند، از عناصر انقلابي‌ مراقبت‌ به‌ عمل‌ آورند، تظاهرات‌ را كنترل‌ نمايند، روحانيون‌ وابسته‌ به‌ اوقاف‌ را فعال‌ كنند، مسئولين‌ اوقاف‌ خود در مراسم‌ شركت‌ نمايند، راديو تلويزيون‌ يك‌ چهره‌‌ مذهبي‌ از رژيم‌ ارائه‌ دهد، گفتار مذهبي‌ و مصاحبه‌ از راديو و تلويزيون‌ پخش‌ شود، خبر از مراسم‌ مذهبي‌ تهيه‌ نمايند و از مجالسي‌ كه‌ مسئولين‌ محلي‌ شركت‌ مي‌كنند فيلم‌برداري‌ و پخش‌ شود.»
دوشنبه ۱۶ ارديبهشت ۱۳۹۸ - ۱۰:۴۶

پایگاه مرکز اسناد انقلاب اسلامی؛ پانزدهم‌ مرداد 1357 مطابق‌ با اول‌ رمضان‌ بود. فرارسیدن ماه رمضان فرصت مناسبي‌ بود تا از اين‌ تجمعات‌ عليه‌ رژيم‌ پهلوي‌ استفاده‌ شود. امام‌ خميني‌ چند روز قبل‌ از حلول‌ ماه‌ رمضان‌ پيامي‌ را خطاب به ملت ایران فرستادند و راهبردهايي‌ را در 8 بند جهت‌ استفاده‌‌ بهينه‌ از اين‌ ماه‌ ارائه‌ دادند. امام‌ در اين‌ رهنمودها با تأكيد بر مبدأ نهضت‌ در 15 خرداد، رهبري‌ روحانيت‌، نفي‌ انتخابات‌ رژيم‌، رنگ‌ عوض‌ كردن‌ بعضي‌ از مهره‌هاي‌ رژيم‌، رسيدگي‌ به‌ خانواده‌‌ شهدا، تدوين‌ تاريخ‌ انقلاب‌ اسلامي‌، روشنگري‌ و افشاگري‌ عليه‌ شاه‌ در اين‌ ماه‌، مطالبي‌ را تذكر دادند.

از طرف‌ ديگر ساواك‌ نيز با يك‌ بررسي‌ تحليلي‌ از ماه‌ رمضان‌ و امكاناتي‌ كه‌ مي‌تواند در اختيار انقلابيون‌ قرار گيرد، پيش‌بيني‌هاي‌ لازم‌ را نمود و طرح‌هايي‌ را براي‌ مهار بحران‌ تدوين‌ كرد و شوراي‌ هماهنگي‌ استان‌ها مركب‌ از استاندار، رؤساي‌ سازمان‌هاي‌ انتظامي‌ و امنيتي‌، رئيس‌ دادگستري‌ و مديركل‌ اوقاف‌ را مأمور بررسي‌ و اجراي‌ آن‌ نمود.

ساواك‌ در اين‌ طرح‌ برآورد كرد كه‌ در تهران‌ تعداد 600 مسجد هست‌ كه‌ با «احتساب‌ تكايا و منازل‌ مردم‌، حدود يك‌ هزار مجلس‌» مي‌شود. در شهرستان‌ها و روستاها به‌ 10 هزار مجلس‌ مي‌رسد. مردم‌ معمولاً «در ظهرها و شب‌هاي‌ ماه‌ رمضان‌» شركت‌ مي‌كنند. روحانيون‌ در اين‌ ماه‌ كوشش‌ خواهند نمود تا دست‌ به‌ «تبليغات‌ آشوب‌طلبانه‌» بزنند و با «تحريك‌ متعصبين‌ مذهبي‌ و مردم‌ قشري‌» به‌ بهره‌برداري‌ بپردازند. 

«آنها خواهند كوشيد تا روزهاي‌ 19 و 21 و 23 ماه‌ رمضان‌ تلاش‌هاي‌ خود را به‌ اوج‌» برسانند. به‌ همين‌ جهت‌ پيش‌بيني‌ مي‌شود كه‌ «از آيت‌الله خميني‌ تجليل‌ شود، شورش‌ ايجاد كنند، مؤسسات‌ دولتي‌ را تخريب‌ و تظاهرات‌ برپا كنند. به‌ همين‌ جهت‌ سازمان‌هاي‌ امنيتي‌ و انتظامي‌ بايد به‌ ائمه‌‌ جماعات‌ و وعاظ‌ و بانيان‌ مجلس‌ تذكر و تهديد نمايند، اطلاعات‌ لازم‌ را از انقلابيون‌ كسب‌ كنند، عناصر نفوذي‌ را به‌ داخل‌ مجالس‌ اعزام‌ كنند، از عناصر انقلابي‌ مراقبت‌ به‌ عمل‌ آورند، تظاهرات‌ را كنترل‌ نمايند، روحانيون‌ وابسته‌ به‌ اوقاف‌ را فعال‌ كنند، مسئولين‌ اوقاف‌ خود در مراسم‌ شركت‌ نمايند، راديو تلويزيون‌ يك‌ چهره‌‌ مذهبي‌ از رژيم‌ ارائه‌ دهد، گفتار مذهبي‌ و مصاحبه‌ از راديو و تلويزيون‌ پخش‌ شود، خبر از مراسم‌ مذهبي‌ تهيه‌ نمايند و از مجالسي‌ كه‌ مسئولين‌ محلي‌ شركت‌ مي‌كنند فيلم‌برداري‌ و پخش‌ شود.»

با همه‌‌ تلاش‌هاي‌ رژيم‌ حركتي‌ كه‌ آغاز شده‌ بود، سريع‌تر، عميق‌تر و قوي‌تر از آن‌ بود كه‌ با آماده‌باش‌ نيروهاي‌ رژيم‌ از ادامه‌‌ آن‌ ممانعت‌ به‌ عمل‌ آيد.


منبع: حجت‌الاسلام والمسلمین روح‌الله حسینیان، یک سال مبارزه برای سرنگونی رژیم شاه، تهران: مرکز اسناد انقلاب اسلامی، صص 293-289


این خبر را به اشتراک بگذارید:
ارسال نظرات