نتایج ده‌گانه عزل بنی‌صدر

در پی قانون‌شکنی‌های گسترده بنی‌صدر در دوران ریاست جمهوری، لايحه عدم كفايت سياسی وی در تاریخ 31 خرداد 1360 به تصویب مجلس شورای اسلامی رسيد. به دنبال طرح عدم کفایت سیاسی وی، امام خمینی در تاریخ 1 تیر 1360 طی حکمی وی را از سمت ریاست جمهوری عزل کرد.
چهارشنبه ۲۹ خرداد ۱۳۹۸ - ۰۹:۰۲

پایگاه مرکز اسناد انقلاب اسلامی؛ در پی قانون‌شکنی‌های گسترده بنی‌صدر در دوران ریاست جمهوری، لايحه عدم كفايت سياسی وی در تاریخ 31 خرداد 1360 به تصویب مجلس شورای اسلامی رسيد. به دنبال طرح عدم کفایت سیاسی وی، امام خمینی در تاریخ 1 تیر 1360 طی حکمی وی را از سمت ریاست جمهوری عزل کرد.

عزل بنی‌صدر در فضای سیاسی کشور دارای پیامدهای مثبت زیادی بود. در کتاب «بنی‌صدر از ظهور تا سقوط» که توسط مرکز اسناد انقلاب اسلامی چاپ و منتشر شده است در مورد پیامدهای عزل بنی‌صدر آمده است: عزل اولین رئیس جمهور ایران دارای پیامد‌های مثبت زیادی بود، که از آن جمله می‌توان به پیروزی کامل خط امام اشاره کرد. هر چند که پس از استعفای بازرگان در 15 آبان 1358 سیر جامعه به سمت حاکمیت نیروهای خط امام پیش رفت، ولی وجود بنی صدر و گروه‌های سیاسی ضدانقلاب مدتی این فرایند را به تعویق انداخت. بعد از سقوط بنی صدر، نیروهای خط امام در صدر امور سیاسی جامعه قرار گرفتند.

از دیگر پیامدهای مثبت سقوط بنی‌صدر، نابودی و اضمحلال کامل گروه‌های سیاسی ضدانقلاب بود. پس از پیروزی انقلاب، فضای باز سیاسی جامعه باعث رقابت گروه‌های سیاسی متعدد موجود در جامعه شد. از سوی دیگر نا آگاهی جامعه درباره چهره‌های ضدانقلاب و توطئه‌های آن‌ها، معرفی نیروهای وفادار به انقلاب را به مردم با مشکل مواجه کرده بود. در چنین شرایطی بنی‌صدر به گروهک‌ها میدان داد و می‌گفت که به آن‌ها نیاز دارد. سقوط بنی صدر و روشن شدن چهره‌های ضدانقلاب درون حاکمیت موجب شد تا بسیاری از حقایق پنهان برای مردم آشکار شود.

در یک جمع‌بندی کلی، نتایج عزل بنی‌صدر را می‌توان به صورت زیر برشمرد:

1- هر چه روشن‌تر شدن حقانیت امام و خط امام و رسوا شدن چهره سازشکاری (لیبرالیسم)

2- تنفر مردم نسبت به این تفکر و رسوا شدن هرچه بیشتر خط سازش با شرق و غرب

3- از هم پاشیدن طیف فکری بنی‌صدر

4- از دست دادن امکان فعالیت سیاسی و تبلیغاتی بنی صدر و همفکران وی در داخل کشور

5- دستگیری اکثر نیروهای طیف لیبرال و ضدانقلاب و فرار باقیمانده آنان به خارج از کشور

6- منفعل شدن هواداران جریان نفاق

7- نجات انقلاب از یک خطر عظيم و حساس و تصفیه جامعه از یک آلودگی نفاق آمیز و خالص شدن حرکت‌های جامعه و تشكل وحدت و انسجام هرچه بیشت امت مسلمان ایران

8- رشد مردم در این جریان سیاسی

9- شناخته تر شدن چهره‌های محبوب خط امام

10- از بین رفتن یکی دیگر از امیدهای استکبار در جهت ضربه زدن به انقلاب اسلامی.


این خبر را به اشتراک بگذارید:
ارسال نظرات