روایتی از آیت‌الله ربانی املشی

ماجرای مناظره شهید بهشتی و بنی‌صدر درباره «اصل ولایت فقیه»

آیت‌الله ربانی املشی می‌گوید: یک روز در جلسه مشترک کمیسیون‌های مجلس خبرگان بنابر این شد که مرحوم بهشتی با بنی‌صدر مناظره‌ای نسبت به اصل ولایت فقیه داشته باشند. مناظره‌ای ایشان با بنی‌صدر کرد که همه حاضرین را به تعجب واداشت. آن‌چنان زیبا و پسندیده از ولایت فقیه تجزیه و تحلیل کرد که هر بیننده منصفی را در مقابل آن بیانات تسلیم می‌کرد.
سه‌شنبه ۰۴ تير ۱۳۹۸ - ۱۳:۵۶

پایگاه مرکز اسناد انقلاب اسلامی؛ آیت‌الله شهید بهشتی به عنوان یکی از برجسته‌ترین نظریه‌پردازان انقلاب اسلامی، اعتقاد ویژه‌ای به اصل ولایت فقیه داشت و همواره خود را مطیع محض ولی فقیه می‌دانست. آیت‌الله محمدمهدی ربانی املشی دادستان وقت کل کشور و عضو وقت شورایعالی قضایی در ویژه‌نامه‌ای که به مناسبت اولین سالگرد شهادت آیت‌الله بهشتی و یارانش توسط روزنامه جمهوری اسلامی منتشر شد درباره ولایت‌پذیری شهید بهشتی می‌گوید: مرحوم شهید بهشتی طرفدار سرسخت ولایت فقیه بود، و در عمل هم این حمایت و طرفداری را نشان می‌داد و در مقابل ولی فقیه تسلیم محض بود و شنیده می‌شد و بارها خود من شنیدم که در محضر امام می‌فرمود «اگرچه من در این مسأله شخصا چنین عقیده دارم ولی به ولایت فقیه ایمان دارم و آن‌چه که جنابعالی بفرمایید اطلاعات می‌کنم.»

در تدوین قانون ولایت فقیه اصل ولایت فقیه و به کرسی نشاندن آن در مجلس خبرگان یکی از افرادی که از همه بیشتر و شاید در تدوین قانون و تنظیم این قانون و تفهیم این قانون موثر بودند، شهید بهشتی بود.

فراموش نمی‌کنم که در مقابل بنی‌صدر که مخالف ولایت فقیه بود و هر روز به صورتی ولایت فقیه را می‌کوبید و الان در فرانسه به دشمن پناهنده شده کاملا مساله را دیگر آشکار کرده ولی تا ایران بود خودش خودش را مبدأ ولایت فقیه می‌دانست. یک روز در جلسه مشترک کمیسیون‌های مجلس خبرگان بنابر این شد که مرحوم بهشتی با بنی‌صدر مناظره‌ای نسبت به اصل ولایت فقیه داشته باشند.

عده‌ای که در آن جلسه حاضر بودند، اعضای مجلس خبرگان - پیداست که مجتهد عالم، فاضل و فقیه و شخصیت‌های برجسته کشور در مجلس خبرگان جمع شده بودند - مناظره‌ای ایشان با بنی‌صدر کرد که همه حاضرین را به تعجب واداشت. آن‌چنان زیبا و پسندیده از ولایت فقیه تجزیه و تحلیل کرد که هر بیننده منصفی را در مقابل آن بیانات تسلیم می‌کرد و بعد از آن بیانات مناظره بود که بنی‌صدر دیگر فیلش باربر نداشت و نتوانست آن شاخ و شانه‌ای را که قبلا می‌کشید داشته باشد و اگر از آن جلسه نواری می‌بود شاید یکی از بهترین و برجسته‌ترین سخنرانی‌های مرحوم شهید بهشتی بشمار می‌رفت ولی متأسفانه ظاهرا از آن مناظره نواری وجود ندارد.

این خبر را به اشتراک بگذارید:
ارسال نظرات