مرکز اسناد انقلاب اسلامی

کد خبر: ۵۰۲۱
شهید بهشتی می‌گوید: آقای بازرگان هم گاهی می‌آمدند در تلویزیون و می‌گفتند که نمی‌گذارند من کارم را بکنم و خلاصه بر سر مسائل مختلف با ایشان درگیری‌هایی داشتیم. بارها به آقای مهندس گفتم که شما که همیشه پیشتاز بودید با مردم بودید و مبارز بودید به چه حقی از انقلاب قهر می‌کنید مگر شما احساس مسئولیت نمی‌کنید.
تاریخ انتشار: ۱۴:۳۹ - ۰۵ تير ۱۳۹۸ - 2019June 26
پایگاه مرکز اسناد انقلاب اسلامی؛ روزنامه اطلاعات در دوم اسفند 1358 سخنان شهید بهشتی در حضور جمعی از بازاریان را منتشر کرد که بخشی از آن به سوالات حضار و پاسخ‌های شهید بهشتی اختصاص دارد. شهید بهشتی در قسمتی از سخنان خود در پاسخ به سؤالاتی درباره مسائل روز و اختلافات شورای انقلاب می‌گوید: «در طول این مدت آقای مهندس بازرگان در شورای انقلاب چند بار قهر کردند و گفتند اگر نمی‌خواهید من استعفا می‌دهم. ما همین مسئله بی‌اعتنائی به امریکا، استقلال هرچه سریع‌تر جامعه را مکرر مطرح می‌کردیم و معتقد بودیم جامعه‌مان حاضر است یک مقدار سختی تحمل کند ولی زودتر روی پای خودش بایستد.

جامعه بالاخره یک دوره مشقت می‌خواهد، انقلاب بدون زحمت که نمی‌شود. ایشان [بازرگان] می‌گفتند لزومی ندارد، ما می‌توانیم روابطمان را بطور حسنه حفظ کنیم و دفاع جامعه را هم تأمین کنیم. این دو سلیقه بود و اختلاف. ایشان هم گاهی می‌آمدند در تلویزیون و می‌گفتند که نمی‌گذارند من کارم را بکنم و خلاصه بر سر مسائل مختلف با ایشان درگیری‌هایی داشتیم. بارها به آقای مهندس گفتم که شما که همیشه پیشتاز بودید با مردم بودید و مبارز بودید به چه حقی از انقلاب قهر می‌کنید؟ مگر شما احساس مسئولیت نمی‌کنید؟

سر مسئله آقای امیرانتظام ماه‌های اول به ایشان گفتیم که ایشان یک چهره شناخته‌شده‌ای برای ما نیست و این درست نیست که ایشان معاون سخنگوی شما باشد. حتی امام هم فرمودند امام یک بار به من فرمودند بگویید به ایشان که یک نفر دیگر را انتخاب کنند. آقای بازرگان گفتند نه اگر قرار است ایشان برود همه ما خواهیم رفت.»
ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ارسال نظر