مرکز اسناد انقلاب اسلامی

موسوی گفت شما در تحلیل‌‌ها باید از هاشمی شروع كنید و شروع كرد بحث مفصلی را علیه آقای هاشمی مطرح كردن و اصل بحثش هم این بود كه آقای هاشمی به انقلاب خیانت كرده و اگر ما بخواهیم یك نقطه انحراف در انقلاب پیدا كنیم، آن آقای هاشمی است. حتی آن زمان كُدی داد كه شما بروید كتاب «توسعه و تضاد» فرامرز رفیع‌‌پور را بخوانید تا بفهمید ایشان (هاشمی) چه خیانتی كرده است. ما گفتیم این خط انحراف از دوم خرداد به وجود آمده ولی موسوی می‌گفت نه، این خط از آقای هاشمی شروع شده است. نكته بعدی هم موضوع نهضت آزادی بود كه آقای موسوی می گفت شاخص حضور امریكا در ایران نهضت آزادی است.
تاریخ انتشار: ۱۲:۰۸ - ۱۶ تير ۱۳۹۸ - 2019July 07

پایگاه مرکز اسناد انقلاب اسلامی؛ تیر ماه 1378 فتنه‌ای از کوی دانشگاه تهران آغاز شد که فضای سیاسی جامعه را دچار التهاب کرد. اما این فتنه در 23 تیر ماه با حضور گسترده مردم  و دفاع همه‌جانبه آن‌ها از نظام اسلامی و ولایت فقیه خنثی شد. 

بازخوانی مواضع سیاسیون در آن سال‌ها پرده از واقعیت‌های دیگری برمی‌دارد که در تحلیل جریان‌های گذشته، حال و آینده بسیار حائز اهمیت است. در کتاب «تاریخ شفاهی جنبش دانشجویی مسلمان» که توسط مرکز اسناد انقلاب اسلامی منتشر شده است درباره مواضع میرحسین موسوی پس از فتنه 18 تیر 1378 به نقل از سید نظام‌الدین موسوی (فعال دانشجویی در آن دوره) می‌خوانیم: «18 تیر حرکتی علیه نظام بود كه تا آن زمان سابقه نداشت. آقا در دیدار با برخی تشكل‌‌ها فرموده بودند كه نیروهای انقلاب باید زیر یك پرچم جمع شوند و همه كسانی كه روی 4 محور انقلاب، امام(ره)، نظام و ولایت‌فقیه اتفاق نظر دارند باید بینشان اتحاد ایجاد شود. در سطح سیاسی جریانات و گروه‌‌های 27 گانه‌‌ای شكل گرفت كه همان بعدها پایه شورای هماهنگی نیروهای انقلاب شد. در سطح دانشجویی هم ما تصمیم گرفتیم كه برویم با افرادی كه در این 4 محور می‌گنجند صحبت كنیم و از آن‌ها دعوت كنیم كه بیایند پای دفاع از انقلاب. چهره‌‌های مختلفی مد نظر بودند مثل میرحسین موسوی، مجید انصاری، عسگر اولادی، هاشمی‌رفسنجانی و ...»

نظام‌الدین موسوی در ادامه درباره دیدار تشکل‌های دانشجویی با میرحسین موسوی پس از ماجرای کوی دانشگاه می‌گوید: «دقیق یادم هست كه رفتیم دیدار آقای [میرحسین] موسوی در دفترشان در خیابان پاستور (آن زمان مشاور رئیس‌جمهور بودند) و با ایشان صحبت كردیم. در این دیدار تحلیل‌مان را ارائه دادیم و مبنایش هم این بود كه آنچه در فضای سیاسی كشور در 18 تیر مشاهده شد با آنچه در كشور به عنوان [جریان] چپ می‌شناختیم مغایرت دارد و چیز دیگری است. از طرفی هم سال 76 موسوی به دعوت انجمن اسلامی دانشکده فنی دانشگاه تهران به دانشگاه آمده بود و آنجا صریحاً بحث جامعه مدنی را مطرح كرده بود که جامعه مدنی همین انجمن‌‌ها و مساجد و هیئت‌‌ها هستند و علیه بحث توهم توطئه موضع گرفته بود که توهم توطئه، توهم نیست بلكه توطئه وجود دارد كه بعد از آن امثال زیباكلام و عده‌‌ای در روزنامه‌ها علیه او موضع گرفتند كه او هنوز در توهمات دوران نخست‌‌وزیری‌‌اش به سر می‌برد. 

ما این مسائل را به او یادآوری کردیم كه ایشان هم گفت بخشی از حرف‌‌هایتان را قبول دارم ولی آن زمان یك حرفی زد و گفت شما در تحلیل‌‌ها باید از هاشمی شروع كنید و شروع كرد بحث مفصلی را علیه آقای هاشمی مطرح كردن و اصل بحثش هم این بود كه آقای هاشمی به انقلاب خیانت كرده و اگر ما بخواهیم یك نقطه انحراف در انقلاب پیدا كنیم، آن آقای هاشمی است. حتی آن زمان كُدی داد كه شما بروید كتاب «توسعه و تضاد» فرامرز رفیع‌‌پور را بخوانید تا بفهمید ایشان [هاشمی] چه خیانتی كرده است. ما گفتیم این خط انحراف از دوم خرداد به وجود آمده ولی موسوی میگفت نه، این خط از آقای هاشمی شروع شده است. 

نكته بعدی هم موضوع نهضت آزادی بود كه آقای موسوی می‌گفت شاخص حضور امریكا در ایران نهضت آزادی است. هر جا و در هر حوزه‌‌ای كه شما دیدید نهضت آزادی فعال است و رشد كرد، بدانید حضور امریكا در آنجا پررنگ‌‌تر شده است که ما گفتیم شما بیایید همین حرف‌‌ها را از تریبون ما در دانشگاه بگو اما ایشان جوابی كه داد و من هیچ وقت یادم نمی‌‌رود این بود كه: نه، من نمی‌‌آیم، چون الان حرف زدن من فریاد در بازار مسگرهاست.»

ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ارسال نظر