کد خبر: ۵۱۲۸

شهيد سيداسدالله لاجوردي

شهيد سيداسدالله لاجوردي در سال 1314 در يکي از محلات جنوبي تهران نزديک بازار در يک خانواده‌ متدين متولد شد. در سال‌هاي 1341 به بعد که مؤتلفه‌ اسلامي تشکيل شدند، ايشان يکي از بانيان اصلي اين هيئت بود.شهید لاجوردی در کميته‌ استقبال از حضرت امام نقش بسيار مؤثري را ايفا کرد و پس از انقلاب با توصيه‌ شهيد بهشتي به شهيد قدوسي مسئوليت دادستاني انقلاب اسلامي(مستقر در اوين) به ايشان واگذار گرديد. وی سرانجام در تاریخ 1 شهریور 1377 توسط گروهک منافقين ترور شد و به شهادت رسید.
دوشنبه ۲۸ مرداد ۱۳۹۸ - ۱۱:۳۹

پایگاه مرکز اسناد انقلاب اسلامی؛ شهيد سيداسدالله لاجوردي در سال 1314 در يکي از محلات جنوبي تهران نزديک بازار در يک خانواده‌ متدين متولد شد. پدرش سيدعلي‌اکبر، هيزم‌فروش و صاحب هشت فرزند بود. شهيد لاجوردي در سال 1320 وارد مدرسه شد؛ هر چند قبل از ورود به دبستان دروس علوم ديني و قديم را در دوران طفوليت شروع و خوانده بود. در سال 1327 وارد دبيرستان شد و پس از دو سال تحصيل در دبيرستان، دبيرستان را ترک کرد و در کنار پدر به کار پرداخت. شهيد لاجوردي نزد حاج صادق اماني، شهيد محمد صادق اسلامي‌گيلاني و حسين رحماني در مسجد شيخ علي، ادبيات عرب و علوم حوزوي را در حد کفايه فرا گرفت. ايشان به همراه شهيد اماني در جلسات بحث «انسان و سرنوشت» شهيد مطهري حاضر مي‌‌شدند و بهره مي‌‌بردند.

در سال‌هاي 1341 به بعد که مؤتلفه‌ اسلامي تشکيل شدند، ايشان يکي از بانيان اصلي اين هيئت بود. لاجوردي در جريان اعدام انقلابي حسنعلي منصور در اسفند 1343 دستگير و پس از هجده ماه حبس تأديبي آزاد گرديد. او پس از مدتي شغل خود را عوض کرد و به دستمال‌فروشي و روسري‌فروشي پرداخت و در عين حال ساماندهي افراد مذهبي مبارز را در چارچوب جلسات سيار تحت سرپرستي خود بر عهده داشت. در سال 1349 براي دومين بار دستگير و به چهار سال حبس محکوم گرديد که البته پس از مدتي به زندان مشهد منتقل شد. در فروردين 1353 آزاد شد و به خانه برگشت، در حالي که در همان سال يعني در اسفند 1353 مجدداً دستگير و به اتهام ارتباط با سازمان مجاهدين خلق، مورد بازجويي قرار گرفت. و به هجده سال حبس جنايي محکوم گرديد. در طي اين زمان بود که او به مرد پولادين ملقب شد و علاوه بر اين به علت تغيير ايدئولوژي سازمان مجاهدين خلق، با آنها به عنوان مرتد و منحرف به مبارزه پرداخت. در 27 مرداد 1356 از زندان آزاد گرديد.

شهید لاجوردی در کميته‌ استقبال از حضرت امام نقش بسيار مؤثري را ايفا کرد و پس از انقلاب با توصيه‌ شهيد بهشتي به شهيد قدوسي مسئوليت دادستاني انقلاب اسلامي(مستقر در اوين) به ايشان واگذار گرديد و او توانست با تلاش‌هاي شبانه روزي توطئه‌ منافقين را خنثي و چشم فتنه را کور کند. علاوه بر اين با راهنمايي و ارشادات ايشان برخي از فريب خوردگان به دامن اسلام بازگشتند. او تا قبل از بازنشستگي رياست زندان اوين را بر عهده داشت و اندکي پس از بازنشستگي در تاریخ 1 شهریور 1377 توسط گروهک منافقين ترور شد و به شهادت رسید.


این خبر را به اشتراک بگذارید:
ارسال نظرات