مرکز اسناد انقلاب اسلامی

کد خبر: ۵۱۴۶
بازنشر
شهید حاج مهدی عراقی از جمله انقلابیونی بود که در مقابله با جریان‌های انحراف و نفاق در طول دوران مبارزه نقش بسزایی داشت. از جمله اقدامات او در این زمینه فعالیت‌های فرهنگی و علمی همراه با دیگر روحانیون در زندان بود.
تاریخ انتشار: ۱۴:۰۳ - ۰۵ شهريور ۱۳۹۸ - 2019August 27

پایگاه مرکز اسناد انقلاب اسلامی؛ شهید حاج مهدی عراقی از جمله انقلابیونی بود که در مقابله با جریان‌های انحراف و نفاق در طول دوران مبارزه نقش بسزایی داشت. از جمله اقدامات او در این زمینه فعالیت‌های فرهنگی و علمی همراه با دیگر روحانیون در زندان بود. در سندی از اسناد مرتبط با حاج مهدی عراقی آمده است:

 موضوع: حاج محمدمهدی ابراهیم عراقی فرزند غلامعلی

مشارالیه که محکوم به حبس ابد بوده در اتاق 4 بند 6 به اتفاق محی‌الدین انواری کتابی را برای رفع اشکالات مذهبی‌ها به وجود آوردند و کلیه افراد مذهبی اشکالات خود را در هنگام مطالعه کتاب یادداشت و پیش محمدمهدی ابراهیم عراقی و محی‌الدین انواری می‌برند و آن‌ها هم این اشکالات را از طریق مباحثات ایده‌آلیستی و ضدماتریالیستی بر طرف می‌کردند و یک‌بار دو نفر فوق سعی نمودند تا همین حسین مرادی دزفولی را که کتابی در مورد زبان، تفکر و شناخت مطالعه می‌کرد تحت تأثیر قرار دهند و در این کار هم تا اندازه‌ای موفق شدند.

نظریه یکشنبه: محمدمهدی ابراهیم عراقی و محی‌الدین انواری که عضو حزب ملل اسلامی بوده‌اند هر دو از متعصبین مذهبی می‌باشند که کلیه اخبار و اطلاعات مربوط به داخل و خارج زندان را جمع‌آوری و پیرامون مسائل سیاسی به خصوص درباره مارکسیست‌ها بحث و تبادل نظر می‌نمایند ضمنا دو نفر مذکور در حال حاضر در بازداشتگاه اوین هستند.

متن سند گزارش کمیته مشترک ضدخرابکاری از فعالیت‌های علمی و فرهنگی شهید عراقی در زندان در سال 1355


ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ارسال نظر