کد خبر: ۵۱۵۹

امام موسی صدر

پایگاه مرکز اسناد انقلاب اسلامی؛ آیت‌الله امام موسی صدر در ۱۴ اسفند ۱۳۰۷، در شهر قم دیده به جهان گشود و در محضر پدرش، مرجوم آیت‌الله العظمی سید صدرالدین صدر، مقدمات علوم اسلامی را فراگرفت و سطح متوسط و عالی را هم به پایان رساند و در درس خارج فقه و اصول حضرات آیات سیداحمد خوانساری، حجت، امام خمینی و محقق داماد شرکت کرد و فلسفه را هم از محضر حضرات آیات علامه طباطبایی و سیدرضا صدر فرا گرفت. 

وی حدود چهار سال نیز از محضر بزرگان نجف استفاده برد. در سال ۱۳۳۸ ه ش به لبنان سفر کرد و برای رسیدگی به اوضاع مردم شیعه، مجبور به اقامت در آن دیار شد. وی مجلس اعلای شیعیان لبنان را تأسیس کرد و به وجود این مذهب در آن کشور رسمیت بخشید. 

امام موسی صدر در تاریخ ۲۱ مه ۱۹۶۹، به مدت شش سال، با لقب «امام» به ریاست این مجلس انتخاب گردید. در مدت کوتاهی مراکز مهم فرهنگی، اقتصادی، آموزشی و نظامی برای شیعیان تأسیس کرد که یکی از آنان «سازمان سیاسی - مردمی جنبش محرومین» است که در سال ۱۹۷۴ تاسیس شد. 

امام موسی صدر در ۳۱ اوت ۱۹۷۸، برابر با نهم شهریور ۱۳۵۶، به همراه «محمد یعقوب» و «عباس بدرالدین» به لیبی رفت و هرگز بازنگشت و تاکنون ناپدیده مانده است.
این خبر را به اشتراک بگذارید:
ارسال نظرات