همزمان با ایام محرم معرفی شد:

بسته کتاب «از قیام حسینی تا انقلاب خمینی»

همزمان با ایام سوگواری سرور شهیدان حضرت اباعبدالله الحسین(ع)، بسته كتاب «از قیام حسینی تا انقلاب خمینی» برای استفاده علاقمندان معرفی می‌شود.
چهارشنبه ۱۳ شهريور ۱۳۹۸ - ۱۴:۴۶

به گزارش روابط عمومی مركز اسناد انقلاب اسلامی، همزمان با ایام سوگواری سرور شهیدان حضرت اباعبدالله الحسین(ع)، بسته كتاب «از قیام حسینی تا انقلاب خمینی» شامل عناوین "محرم 1357 به روایت اسناد"،"هیئت‌های مذهبی و انقلاب اسلامی" ،"محرم و انقلاب اسلامی" و "پیروزی خون بر شمشیر در محرم (تقویم تاریخ دفاع مقدس- جلد بیست و هفتم حوادث آبان ماه 1361)" و "نهضت عاشورا و تأثیرات سیاسی، اجتماعی و فرهنگی آن بر جامعه ایرانی" معرفی می‌شود.


1- محرم 1357 به روایت اسناد

یكی از مهم‌ترین‌ مقاطع تاریخی كه تأثیر شگرفی در پیروزی انقلاب اسلامی و سرنگونی رژیم پهلوی در‌ ایران داشت ماه محرم 1357 استعزاداری محرم 1357 و تظاهرات تاسوعا و عاشورا در آن سال مهر پایانی بر سلطه ستمشاهی بود. از این رو کتاب «محرم 1357 به روایت اسناد» به بررسی حوادث تاریخی مرتبط با فعالیت‌ها و اقدامات نهضت اسلامی در آن بازه زمانی می‌پردازد.

مدخل پژوهشی این اثر در فصل اول با نگاهی اجمالی عزاداری محرم در طول تاریخ و تأثیر آن بر تحولات سیاسی را بررسی کرده و در فصل دوم حوادث محرم 57 را به قلم درآورده است. فصل سوم از بخش اول کتاب نیز به پیامدهای تظاهرات محرم 1357 اختصاص دارد.

با توجه به مبنای اسنادی کتاب، در بخش دوم اسناد و تصاویر مرتبط با مبارزات مردم در محرم 1357 دسته‌بندی و گردآوری شده است که حاوی گزارشات، اخبار، اعلامیه‌ها و فعالیت‌های انقلابیون در سراسر کشور است.

بسته کتاب «از قیام حسینی تا انقلاب خمینی»

كتاب "محرم 1357 به روایت اسناد" نوشته منصور خلیلی در بهار 1388 با قیمت 2600 تومان در 268 صفحه توسط مرکز اسناد انقلاب اسلامی چاپ شده است.


2- هیئت‌های مذهبی و انقلاب اسلامی

با توجه به جایگاه و نقش غیرقابل انكار هیئت‌های مذهبی در انقلاب اسلامی ایران، این كتاب در پی شناخت، مطالعه و توسعه‌ دانش نظری مربوط به نقش این هیئت‌ها و كاركردهای قابل توجه آنها در انقلاب اسلامی است. كتاب هیئت‌های مذهبی و انقلاب اسلامی به بررسی عملكرد هیئت‌های موثر از جمله هیئت قائمیه تهران، هیئت فاطمیه، هیئت انصارالحسین و... در شكل‌گیری و روند پیروزی انقلاب اسلامی می‌پردازد.

فصل اول این اثر در چارچوب نظری و تاریخی به مقوله عزاداری در دوره‌های مختلف پرداخته و تاریخچه عزاداری در ایران، انواع هیات‌های مذهبی و کارکردهای هیئات مذهبی از عناوین اصلی نخستین فصل کتاب است.

بسته کتاب «از قیام حسینی تا انقلاب خمینی»

فصل دوم به بررسی هیات‌های تأثیرگذار در انقلاب اسلامی و تاریخچه تأسیس ، نحوه فعالیت، پایگاه اجتماعی و شهدای انقلابی آن‌ها می‌پردازد. همچنین کارکردهای فرهنگی، اجتماعی و هنری هیئات‌های مذهبی در فصل سوم و کارکردهای سیاسی، اقتصادی و نظامی آن‌ها در فصل چهارم این اثر مورد واکاوی قرار گرفته است.

كتاب «هیئت‌های مذهبی و انقلاب اسلامی» به تالیف زاهد غفاری هشجین و هانیه خدادادی در تابستان 1393 با شمارگان 1000 جلد و با قیمت 8500 تومان در 272 صفحه روانه بازار نشر شده است.


3- محرم و انقلاب اسلامی

کتاب «محرم و انقلاب اسلامی ایران» در شش بخش به عزاداری قیام‌‌های تاریخی و بطور مشخص از فصل سوم به بررسی محرم در تاریخ معاصر می‌پردازد. تأثیرگذاری قیام حسینی در پیشبرد نهضت اسلامی در حوادث مختلف از سال 1342 تا 1357 و نقش تعیین‌کننده تظاهرات تاسوعا، عاشورا و اربعین حسینی سال 57 در پیروزی انقلاب اسلامی به تفصیل در این اثر شرح و بسط داده شده است.

کتاب «محرم و انقلاب اسلامی» به قلم اكبر فلاحی در فروردین ماه 1393 با شمارگان 1000 جلد با قیمت 12000 تومان و در 384 صفحه منتشر شده است.

بسته کتاب «از قیام حسینی تا انقلاب خمینی»


4- پیروزی خون بر شمشیر در محرم (تقویم تاریخ دفاع مقدس- جلد بیست و هفتم حوادث آبان ماه 1361)

نام بسیاری از عملیات‌های بزرگ دفاع مقدس و رمز برخی از آن‌ها با اشخاص و وقایع حادثه‌ كربلا ارتباط دارد. در آبان ماه 1361، عملیات محرم در سه مرحله و طی حدود پنج روز به اجرا درآمد. در مرحله‌ اول عملیات؛ رزمندگان اسلام ارتفاعات 400، 298، پل چم‌سری و حوزه‌ نفتی عنبران را آزاد كردند و در مراحل دوم و سوم نیز اهدافی را تصرف نمودند. 

فرماندهان نظامی ایران، بغداد و بصره را دو هدف استراتژیك برای تصرف می‌دانستند كه بغداد، هدف نهایی جنگ بود و بصره، هدف میان‌مدت به شمار می‌رفت. با انجام عملیات محرم، تا اندازه‌ای جوّ ناشی از برخی ناكامی‌های عملیات رمضان در جبهه‌ خودی تغییر پیدا كرد و نیروهای پرتوان اسلام نسبت به عملیات‌های بعدی امیدوارتر شدند.

جلد بیست و هفتم از مجموعه تقویم تاریخ دفاع مقدس كه به بررسی عملیات محرم می‌پردازد با عنوان "پیروزی خون بر شمشیر در محرم" به قلم سعید پورداراب در سال 1393 با شمارگان 2000 جلد با قیمت 27000 تومان و در 820 صفحه چاپ شده است.

بسته کتاب «از قیام حسینی تا انقلاب خمینی»


5- نهضت عاشورا و تأثیرات سیاسی، اجتماعی و فرهنگی آن بر جامعه ایرانی

این اثر با وجود گستردگی محدوده زمانی تحقیق (۶۱ -۱۳۹۹ق) علاوه بر بهره‌مندی از کتب پژوهشی و مطالعات کتابخانه‌ای با استفاده از خاطرات و مصاحبه‌های آرشیوی موجود در مرکز اسناد انقلاب اسلامی و با شیوه تاریخ شفاهی، گوشه‌ای از تحولات تاریخ معاصر ایران که سخت متأثر از نهضت اباعبدالله الحسین(ع) بوده را ثبت کرده است.

این اثر در ده فصل تنظیم شده؛ فصل اول با عنوان «قیام‌های شیعی متأثر از نهضت حسینی» به واکنش‌های قهری شیعیان در مواجه با ظلم و ستم خاندان‌های حکومتگر بنی‌امیه و بنی‌عباس و سرانجام آنها می‌پردازد. فصل دوم این کتاب به تاریخچه مختصری از چگونگی برپایی عزاداری برای اباعبدالله حسین(ع) از سال ۶۱ ق تا دوران زندیه اشاره دارد. «قاجاریه و عزاداری سید الشهداء(ع)» عنوان سومین فصل از این کتاب است.

فصل چهارم روند عزاداری‌ها در دوره پهلوی اول را بررسی کرده و فصل پنجم با عنوان «محرم در سال‌های ۱۳۲۰-۱۳۴۰ش» با ذکر حوادثی چون ورود متفقین به ایران و خروج رضاشاه از کشور در شهریور ۱۳۲۰ش آغاز و با بررسی سیاست‌های مذهبی محمدرضا پهلوی در قبال مجالس سوگواری امام حسین(ع) و تأثیرات نهضت حسینی بر حوادث سیاسی دهه سی به پایان می‌رسد. فصول ششم و هفتم این کتاب روایت‌گر حوادث سیاسی ‌اجتماعی سال‌های ۱۳۴۰ -۱۳۴۲ش است.

فصل هشتم این کتاب به عزاداری‌های سیاسی در محرم سال‌های ۱۳۴۳-۱۳۴۴ نگاهی دارد. فصل نهم این پژوهش به نمادهای انقلاب اسلامی می‌پردازد و به دنبال آن است تا گوشه‌هایی از فعالیت‌های سیاسی روحانیان و وعاظ را از یک سو و از سوی دیگر نقش مساجد، ‌هیئات مذهبی و حسینیه‌ها در نهضت امام خمینی(ره) را تبیین کند.

بسته کتاب «از قیام حسینی تا انقلاب خمینی»

فصل دهم به‌عنوان‌‌‌‌‌‌‌‌ آخرین فصل و با عنوان ‌‌‌‌‌‌‌‌«محرم در سال‌های ۱۳۵۶-۱۳۵۷ش» به فعالیت‌های مبارزان در واپسین سال‌های عمر رژیم پهلوی اشاره دارد. در این فصل سعی شده روایتی از تظاهرات روز عاشورای سال‌های ۱۳۵۶و ۱۳۵۷ در تهران و سایر شهرستان‌ها که در واقع مهر باطلی بر نظام پوسیده رژیم زد، مورد بازخوانی قرار گیرد.

این اثربه قلم اعظم فولادی‌پناه و مهشید کبیری در بهار 1398 و در 1000 شماره با قیمت 47 هزار تومان و در 548 صفحه از سوی موسسه فرهنگی هنری مرکز اسناد انقلاب اسلامی روانه بازار کتاب شده است.

علاقمندان برای تهیه بسته کتاب «از قیام حسینی تا انقلاب خمینی» ضمن رجوع به صفحه منشورات پایگاه مرکز اسناد انقلاب اسلامی، می‌توانند به فروشگاه این مرکز واقع در خیابان انقلاب، خیابان 12 فروردین، بعد از خیابان شهدای ژاندارمری، نبش مجمع ناشران مراجعه کنند و یا با شماره 22211174 تماس بگیرند.

این خبر را به اشتراک بگذارید:
ارسال نظرات