مرکز اسناد انقلاب اسلامی

کد خبر: ۵۱۹۶
بررسی رویدادهای جنگ در اردیبهشت 1364
جلد پنجاه و هفتم از مجموعه «تقویم تاریخ دفاع مقدس» با عنوان «تغییر موازنه قدرت»، با بهره‌گیری از اسناد و گزارش‌های نوبه‌ای ارتش و با استناد به مطبوعات و روزنامه‌های آن دوره به قلم سرتیپ سعید پورداراب تدوین شده است.
تاریخ انتشار: ۱۳:۱۴ - ۳۱ شهريور ۱۳۹۸ - 2019September 22

پایگاه مرکز اسناد انقلاب اسلامی- ایرنا نوشت: تازه‌ترین مجلد از مجموعه «تقویم تاریخ دفاع مقدس» که به بازخوانی رخدادهای جنگ تحمیلی در اردیبهشت سال 1364 می‌پردازد از سوی موسسه فرهنگی هنری مرکز اسناد انقلاب اسلامی روانه بازار کتاب شد.

بر اساس این گزارش، جلد پنجاه و هفتم از مجموعه «تقویم تاریخ دفاع مقدس» با عنوان «تغییر موازنه قدرت»، با بهره‌گیری از اسناد و گزارش‌های نوبه‌ای ارتش و با استناد به مطبوعات و روزنامه‌های آن دوره به قلم سرتیپ سعید پورداراب تدوین شده است.

جلد پنجاه و هفتم از مجموعه «تقویم تاریخ دفاع مقدس» منتشر شد

در بخشی از پیشگفتار این اثر می‌خوانیم: «اردیبهشت 64 از جمله ماه‌هایی است که در جبهه‌های جنگ رخدادهای مهمی به وقوع پیوست. ارتش رژیم بعث عراق در این ماه تحرکاتی در جبهه‌‌ها از خود بروز داد که حاصل آن چیزی جز شکست برای آنها نبود. از سوی دیگر مقاومت شجاعانه‌ دو گردان از لشکر پیاده‌ ارومیه در منطقه‌ سردشت از حوادث مهم این ماه بود. از دیگر رویدادهای مهم در این ماه فرمایشات امام خمینی(ره) در روز 16 اردیبهشت در سالروز میلاد حضرت مهدی(عج) و روز پاسدار در رابطه با ادامه‌ جنگ بود. بیان این اوامر مؤكد از سوی امام، تکلیف را بر همگان مشخص نمود که باید به دنبال جستجوی راه‌های مختلف برای به زانو درآوردن دشمن بعثی در مناطق عملیاتی بود و لذا جنگ کماکان ادامه یافت. اما در این حال رژیم بعث نیز به صورت گسترده توسط استکبار جهانی و حامیانش در منطقه تجهیز شده بود تا جایی که وخامت اوضاع و نابرابری به حدی رسید که در جلسه‌ای که با حضور حجت‌الاسلام‌ هاشمی رفسنجانی با فرماندهان ارشد سپاه پاسداران تشکیل شد، به جزئیات امر اشاره گردید و مقایسه‌ای آماری به عمل آمد و نیازمندی‌ها برای ادامه‌ جنگ و پیروزی در عملیات‌های آتی بیان شد که شرح آن در حوادث روز سی ام این ماه بیان شده است.»

جلد پنجاه و هفتم از مجموعه «تقویم تاریخ دفاع مقدس» به انضمام اسناد و تصاویر، در 1033 صفحه و قیمت 121 هزار تومان توسط موسسه فرهنگی هنری مرکز اسناد انقلاب اسلامی منتشر شده است.

علاقمندان می‌توانند برای تهیه این کتاب ضمن مراجعه به صفحه منشورات پایگاه مرکز اسناد انقلاب اسلامی، با شماره 22211174 تماس حاصل نمایند و یا به به فروشگاه مرکز اسناد انقلاب اسلامی واقع در خیابان انقلاب، خیابان 12 فروردین، بعد از خیابان شهدای ژاندارمری، نبش مجمع ناشران مراجعه کنند.


ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ارسال نظر