مرکز اسناد انقلاب اسلامی

در 8 بهمن 57 درحالی كه انقلاب به روزهای اوج خود رسیده بود ژنرال هایزر امریكایی دستور كشتار مردم ایران را به قره‌باغی داد. در خاطرات هایزر آمده است: «به نظر من روش درست این بود كه روی سر راهپیمایان تیراندازی هوایی كنند و از گاز اشك‌آور استفاده نمایند. اگر این روش موثر نبود، لوله تفنگ‌ها باید پایین می‌آمد تا شكی باقی نماند كه نیروها شوخی ندارند.»
تاریخ انتشار: ۱۱:۵۵ - ۰۹ بهمن ۱۳۹۵ - 2017January 28

پایگاه مركز اسناد انقلاب اسلامی؛ در هشتم بهمن 57، درحالی كه انقلاب به روزهای اوج خود می رسید، "ژنرال رابرت هایزر" آمریكایی به نیروهای امنیتی رژیم پهلوی دستور داد كه بر روی مردم آتش بگشایند. در بخشی از خاطرات هایزر كه تحت عنوان "ماموریت به تهران" توسط "مركز اسناد انقلاب اسلامی" منتشر شده از زبان ژنرال چهار ستاره آمریكایی آمده است: «به نظر من روش درست این بود كه روی سر راهپیمایان تیراندازی هوایی كنند و از گاز اشك‌آور استفاده نمایند. اگر این روش موثر نبود، لوله تفنگ‌ها باید پایین می‌آمد تا شكی باقی نماند كه نیروها شوخی ندارند. ژنرال قره‌باغی فورا با آقای بختیار تماس گرفت و بعد آجودانش را صدا كرد. خیلی سریع به زبان فارسی دستور آتش داد و به طرف من برگشت و گفت: همان طور كه صحبت كرده بودیم اوضاع دقیقا كنترل خواهد شد... كمی بعد گزارش رسید كه نیروها طبق دستور ما وارد عمل شده‌اند. تلاش كرده بودند با تیراندازی مستقیم مردم را متوقف كنند اما بی‌فایده بوده است. بنابراین رهبران آنان را شناسایی كرده و به سمتشان شلیك كرده بودند. گزارش دقیقی از میزان تلفات نداشتیم.»


هایزر در ادامه درباره آشفتگی قره‌باغی پس از كشتار خونین مردم در 8 بهمن می‌گوید: «[قره‌باغی] خط و نشان كشید و تلاش كرد مرا مسئول تیراندازی مستقیم به سمت مردم بداند. در واقع با انگشتش به سمت من اشاره كرد و گفت: "تقصیر شماست. شما مسئول مرگ مردم هستید." این حرف خارج از تحمل من بود. با توجه به اینكه خودش دستور تیراندازی را داده بود...»


هایزر پیش از این نیز در گفتگوی خود با هارولد براون، وزیر دفاع آمریكا به تقدم اهداف آمریكا نسبت به جان انسان‌ها تاكید كرده و می‌گوید: «هارولد براون می‌خواست ارزیابی مرا از میزان تلفات احتمالی كودتا بداند. گفتم: فكر می‌كنم نسبتا زیاد باشد، اما دیدگاه قبلی‌ام را مطرح كردم كه باید دورنمای این مسئله را در نظر گرفت... در میدان نبرد باید تلفات را در برابر دستاوردها سنجید. اكنون مرگ ده هزار نفر می‌تواند زندگی میلیون‌ها انسان را در آینده حفظ كند.»

ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ارسال نظر